שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

"אם אולמרט לא יילך - קדימה תאלץ אותו"

בכיר במפלגת השלטון, שלפני פרסום הדו"ח עוד הביע אמון כי ראש הממשלה ישרוד אותו, אומר כעת כי ראש הממשלה אינו יכול להישאר בתפקידו. אחד השרים: "הוועדה הציבה את אולמרט במצב של אין ברירה". מזכיר הממשלה: אולמרט לא מתפטר

בקיעים ראשונים בשקט ששידרה מפלגת קדימה בימים האחרונים שלפני פרסום הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד. הערב (ב'), לאור המסקנות הקשות נגד אהוד אולמרט, אומר בכיר ביותר במפלגה - במקביל לכינוס פורום "שרינו": "ראש הממשלה לא יכול להישאר בתפקידו. האחריות האישית שהוטלה על כתפיו גדולה מדי - וזהו רק דו"ח הביניים. הדו"ח הסופי יהיה חמור יותר. אם ראש הממשלה לא יעשה את זה בעצמו - קדימה תאלץ לעשות זאת".

 

טלטלת וינוגרד - כל הדיווחים והפרשנויות: סיקור מיוחד

 

דברים אלו, כאמור, מהווים שינוי ברוח הדברים מצד מפלגתו של אולמרט. בשלב זה הוא מתכוון לומר את הדברים בפורומים סגורים בקדימה וייתכן שגם בשיחות עם ראש הממשלה שיערכו ביממה הקרובה.

 

"צריך עוד זמן כדי לעכל את הדברים, הוסיף הגורם. "יש לקרוא את הדו"ח במלואו אבל על פניו, עם מסקנות ולקחים כאלה, המסר הוא ברור וחד משמעי - אין לראש הממשלה דרך אחרת אלא ללכת".

 

שר באחת ממפלגות הקואליציה התבטא בפורום סגור באותה רוח: "הדברים של ועדת וינוגרד קשים וחמורים. ייתכן והם מציבים את ראש הממשלה במצב של אין ברירה, אלא להתפטר".

 

ישי: לא למלחמה פנימית

שרים אחרים בקדימה סירבו להגיב על דו"ח וינוגרד עד לפגישת 'שרינו' המיועדת להתקיים בלשכת ראש הממשלה בירושלים במהלך הערב. עם זאת מזכיר הממשלה, ישראל מימון, אמר כי "ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לא שוקל התפטרות. התפטרות אינה תרופת פלא". לדבריו, "ראש הממשלה סבור כי הוא האדם הראוי לתקן כשלים של הממשלה ושלו כפי שנתגלו".

 

יו"ר סיעת ש"ס, סגן ראש הממשלה ושר התמ"ת אלי ישי, ביקש לשמור על טונים רגועים, גם אם הביקורת כלפי ראש הממשלה קשה. "אל לנו להפוך את הדו"ח לנקודת פתיחה של מלחמה פנימית", אמר. "הדו"ח צריך להיות נקודת פתיחה למאבק על תקומה משותפת ומאוחדת עם כל חלקי העם בישראל".

 

השר ישי הזכיר כי ישראל מתמודדת כל העת עם איומים ואסור שהעיסוק בדו"ח יסיט את תשומת הלב מכל: "מבט על חזית הדרום מראה שההיערכות לבאות היא לא אופציה עתידית, אלא צו חירום מיידי".

 

השר איתן כבל אמר ל-ynet: "זו רעידת אדמה. לצערי לא הופתעתי ממה שקראתי, אבל הופתעתי מעוצמת ההתייחסות של הוועדה לדברים. אשב ואקרא את הדו"ח ואתן את התייחסותי". השר כבל סירב לומר האם לדעתו ראש הממשלה יכול להמשיך בתפקידו.

 

בהכנת הידיעה השתתף אטילה שומפלבי
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. "מצב של אין ברירה"
צילום: גיל יוחנן
ישי. מזהיר ממלחמה פנימית
צילום: דודי ועקנין
מומלצים