שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  כבל מתפטר: העבודה תפרק הקואליציה?
  ימיה של מפלגת העבודה בקואליציה יהיו אולי קצרים משסבר ראש הממשלה, אהוד אולמרט.השר איתן כבל הודיע במסיבת עיתונאים שהוא צפוי להתפטר ולהוביל מהלך של יציאת העבודה מהממשלה. מקורבי עמי אילון כבר מכריזים: אם ייבחר להנהגת העבודה, לא יצטרף לממשלה

  האם העבודה תפרק את החבילה הפוליטית מוקדם מהצפוי? ממשלת אולמרט חיה על זמן שאול, בעקבות הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד שהוגש אמש. הזמן הזה עלול מבחינתה להיות קצר יותר, אם שרי מפלגת העבודה יפרשו. השר איתן כינס מסיבת עיתונאים בבית המפלגה ובה הודיע על כוונתו להתפטר מהממשלה. הוא מתכוון להוביל מהלך במרכז המפלגה, הקורא ליציאת שרי העבודה האחרים. מקורביו של עמי אילון אומרים ל-ynet כי "הוא לא יוכל לאפשר למפלגת העבודה להישאר בממשלה, אם ינצח בפריימריז". 

   

   

  ב-28 בחודש הזה תבחר מפלגת העבודה מנהיג חדש, וייתכן מאוד שזה יחליט להוציא את המפלגה מהממשלה. מקורבי עמי אילון הבהירו שלא יצטרף לממשלת אולמרט. אילון עצמו אמר הבוקר בכנס בנושאי חינוך שנערך בתל-אביב: "אדוני ראש הממשלה, אתה חייב להתפטר. גם מתוך מה שעולה מהדו"ח, וגם מתוך ההבנה הברורה שאין לך את הכוח ואת אמון הציבור על מנת להוביל את שיקומה של החברה הישראלית. הכשל שנחשף בדו"ח הוא כשל אישיותי מתמשך של יהירות, פזיזות, היעדר שכל ישר ואומץ לב לשאול שאלות". הוא קרא לכונן ממשלת שיקום לאומית.

   

  אילון טען שההנהגה איבדה את דרכה וסיפר משל מתקופת שירותי הצבאי בחיל הים: "נהגנו לומר שרב חובל שלא יודע לאן להגיע, אין רוח בעולם שתביא אותו לשם. וזה לא נכון רק בים, אלא גם במדינאות, בעסקים וכנראה נכון גם בחינוך. אנחנו צריכים לשאול את עצמנו לאן הספינה הזאת תגיע, אם רב החובל שלה לא ממש החליט לאן הוא רוצה להגיע ומלחיה נרדמו".

   

  על-פי מקורבי אילון, הוא מאמין שמבחינה מוסרית אולמרט לא יכול להמשיך לכהן כראש ממשלה ולכן עדיף להקים ממשלה בהנהגתו של אדם אחר. כעת נותר לראות מה תהיה עמדתו של המועמד אהוד ברק, שכבר הודיע בעבר כי לא ייכנס לממשלה בכל מחיר.

   

  המערכת הפוליטית צפויה להיכנס לטלטלה בעקבות הדו"ח הקשה של ועדת וינוגרד. בדו"ח נכתב כי "אולמרט לא דרש חלופות של ממש לשיקול דעתו, ולא גילה ספקנות ראויה ביחס לעמדות הצבא. בכך הוא כשל. ראש הממשלה כשל גם בכך שהממשלה בראשותו אימצה החלטות כאלה, בכך שהוא עצמו תרם לתוצאה זו באופן ישיר ומרכזי, בכך שלא התנהל בצורה שיכלה לתרום לעיצובן בצורה התואמת את הנסיבות, ובכך שהוא עצמו הצהיר על יעדים שאינם ניתנים להשגה וכי הלחימה תימשך עד השגתם".

   

  הוועדה מתחה ביקורת קשה גם בשר הביטחון, עמיר פרץ, וברמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ. על פרץ נקבע כי "חוסר הידע שלו וחוסר ניסיונו גרמו לכך שהוא כשל במילוי תפקידיו". חברי הוועדה קבעו כי "שר הביטחון בתקופה הנבדקת לא דרש ולא בחן תוכניות של הצבא, לא וידא את מוכנותו ואת היערכותו ולא בדק בראייה כוללת את ההלימה ודרכי הפעולה שהוצעו ואושרו ליעדים שנקבעו".  

   

  שעות אחדות לאחר שפורסמו הדברים הקשים - כבר קרא אילון לאולמרט להתפטר מתפקידו בעקבות המסקנות: "אולמרט חייב לקחת אחריות ולהתפטר, שכן מסקנות ועדת וינוגרד קשות הרבה יותר מהפרסומים המוקדמים, והן מלמדות על כשל אישיותי כולל של המנהיגות בישראל". הוא פנה לראש תנועת "תפנית", האלוף (במיל') עוזי דיין, והודיע שבכוונתו להשתתף בהפגנה הקוראת להתפטרות אולמרט ופרץ ביום חמישי בכיכר רבין בתל-אביב.

   

  יצוין כי שלשום נשמע אילון אחרת לגמרי כאשר אמר בראיון לערוץ 10: "לפני שאנחנו הולכים לפטר ראש ממשלה צריך לדעת מהי האלטרנטיבה ומה יבוא אחר כך". כאשר נאמר לו שהאלטרנטיבה עשויה להיות נתניהו, הגיב אילון: "אז אני נגד לפטר את ראש הממשלה. אם זאת האלטרנטיבה. אני חושב שמה שראינו וכבר מתגלה בעיקרי דו"ח וינוגרד שהיתה בעיה קשה מאוד של מנהיגות שכשלה באופי ובאישיות שלה. זחיחות, חוסר יכולת להתייעץ, חוסר אומץ לשאול שאלות ואולי הדבר הפשוט ביותר - שכל ישר".

   

  אילון אמר באותו ראיון ש"אם אבחר אני לא נכנס באופן אוטומטי לשום ממשלה, והדבר הראשון שאעשה אם אבחר הוא לראות מי המנהיגות של מפלגת העבודה, אחר כך אבוא לאולמרט, אם יהיה ראש ממשלה, ואני אשאל אותו לאן אתה מתכוון להוביל את מדינת ישראל ובהתאם למה שיאמר לי אז ובהתאם לקווים אדומים שונים, מפלגת העבודה תחליט האם אנו חלק מהממשלה או לא".  

   

  בהכנת הידיעה השתתפה מורן ראדה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: ניב קלדרון
  מכנס מסיבת עיתונאים. כבל
  צילום: ניב קלדרון
  עמי אילון
  צילום: עופר עמרם
  ראש הממשלה מקבל לידיו את הדו"ח
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  ועדת וינוגרד מציגה את הממצאים הקשים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים