שתף קטע נבחר

ד"ר אמתי זיו זכה בפרס ברונפמן לחזון הומניטרי

הפרס הוענק לזיו, מקים המרכז הישראלי לסימולציה רפואית, על פעילותו לקידום החינוך הרפואי. "יש לנו יש חובה למנוע את מותם של חולים בשל טעויות רפואיות שאפשר היה למנוע", הוא אומר

ד"ר אמתי זיו מבית החולים שיבא, קיבל הלילה בניו-יורק את פרס צ'רלס ברונפמן על פעילות הומניטרית לקידום החינוך הרפואי בעולם. זיו (48) מנהל את המרכז לסימולציה רפואית בישראל, הפועל לפי מודל יחיד מסוגו בעולם אותו הוא פיתח. במהלך שירותו כטייס קרב בחיל האוויר זיו צבר ניסיון בסימולציה בתעופה, אותו הוא הִתאים לתחום החינוך הרפואי. "במשך שנים רבות רפואה נלמדה על החולים עצמם, ויש לכך משמעויות אתיות", הוא אומר. "בעוד שבחיל האוויר אתה ממריא תחילה בטיסת סימולציה ורק אחר-כך במטוס עצמו, רופאים מבצעים 'המראה ראשונה' על החולים".

 

לדברי זיו, שבין היתר דיבר בפני הקונגרס האמריקני, המשרד האמריקני לביטחון פנים ורשויות העיר ניו-יורק, "בארצות-הברית מדווחים מדי שנה על מספר מבהיל של כ-98,000 מאושפזים שמתים בשל טעויות רפואיות שניתן היה למנוע. חולה שמקבל טיפול לא נכון, למשל, או חולים להם ניתנת תרופה במינונים שגויים. בישראל", הוא מעיד, "נפטרים מדי שנה בבתי החולים כ-2,000 איש בגלל טעות רפואית - פי ארבעה מהרוגי תאונות הדרכים - ולנו יש חובה לצמצם את המספר הזה".

 

עוד מציין זיו כי כיום בוגרי בתי הספר לרפואה בארץ עוברים הכשרה בת חמישה ימים במרכז לסימולציה אותו הוא מנהל לפני תחילת עבודתם. "רופאים צבאיים עברו הכשרה ואימונים בסימולטורים לפני שהם נכנסו למלחמה בלבנון", הוא מוסיף.

 

מטרתו של פרס ברונפמן, העומד על 100,000 דולר, היא "לציין את החזון והכישרון של אדם בודד או של צוות שגילם פחות מ-50 ושעבודתם ההומניטרית, שבבסיסה עומדים ערכים יהודיים, תרמה תרומה משמעותית לשיפור העולם". קרן הפרס נוסדה בידי ילדיו של צ'רלס ברונפמן במלאת לו 70. בחבר השופטים שהעניקו את הפרס לזיו כיהנו בין היתר נשיא הבנק העולמי לשעבר ג'יימס וולפנזון ודן מרידור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הומניטריות וערכים יהודיים". זיו
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים