שתף קטע נבחר

הרציקוביץ' זועם: "ההתאחדות מתעללת במכבי ת"א"

לוני פתח פה אחרי שיו"ר הבקרה, יאיר רבינוביץ', דרש הפחתת 4 נק' בפועל מהצהובים בדיון בהתאחדות בפרשת החוזים הכפולים. הבעלים של מכבי הוסיף: "זה כמו תיק דרייפוס"

סכנת הורדת נקודות למכבי תל אביב? הנושא יוכרע רק בשבוע הבא, אבל בינתיים נראה כי הצהובים עלולים לקבל עונש כבד בעקבות הדיון בהתאחדות לכדורגל בנוגע לשלושה סעיפי אישום נגדם: מדובר בחוזה הכפול עם איבן רזיץ', מענק החתימה בחוזהו של מיליאן מרדקוביץ' והקמת מגרש הדשא הסינטטי בקרית שלום, ללא אישור של הבקרה.

 

 

אחרי שחברת החקירות 'ויצמן יער', מטעם ההתאחדות, ומכבי תל אביב סיימו לשטוח את טענותיהם בפני הדיינים, דרש יאיר רבינוביץ', יו"ר בקרת התקציבים, עונש כבש לצהובים: הורדה של 4 נקודות בפועל, 4 נוספות על תנאי וקנס כולל של 65 אלף ש"ח.

 

העונש הכבד אותו דורש רבינוביץ' הוא לפי הפירוט הבא: 3 נק' בפועל ו-3 נוספות על תנאי יחד עם קנס של 25 אלף ש"ח בתיק רזיץ', נקודה בפועל ואחת על תנאי בנוסף לקנס בגובה 25 אלף ש"ח בעניין הדשא הסינטטי וקנס של 15 אלף ש"ח בתיק מרדיקוביץ'.

 

לוני הרציקוביץ', הבעלים של הצהובים, הגיב בכעס אחרי הדרישה הקשה של רבינוביץ' לעונש: "אני מזועזע אך לא מופתע. לא סתם טענתי שאנחנו כמו אמיל זולא, שכתב על דרייפוס שנשפט על לא עוול בכפו. לדעתי מכבי משחקת פה את תפקיד אמיל זולא שיצא נגד שלטונות הצבא ודרש מהם שינוי. כולם יודעים את טענותיי להתאחדות כבר שנים, אני מקווה שמכבי לא תיענש".

 

לוני הבהיר: "אני ממש לא מודה באשמה, המוסד הזה חייב להשתנות, לא יסתמו לי את הפה. האני מאשים שלי הוא לא פרסונאלי כלפי ההתאחדות, אלא כלפי האיגוד הזה שיצר גופים שמתעללים בנו, חברי האיגוד. אי אפשר להמשיך להתעלל בנו".


לוני הרציקוביץ' בבית הדין של ההתאחדות (צילום: טל שחר)

 

הרציקוביץ' ביקש להסביר כי אם אכן יוטל עונש של הפחתת נקודות למכבי, קיים סיכוי ודאי כי הדבר יגרור הפסד של מאות אלפי דולרים נוספים, שכן הקבוצה תפסיד את מענקי המיקום שלה וגם תפסיד כספים בגין אי ההעפלה לאירופה. "אני משוכנע שיאיר רבינוביץ' יודע היטב שכל ירידת מקום בליגה עולה לנו 100 אלף דולר", אמר הרציקוביץ' בזעם, "איש לא עשה כאן עבירות שמצדיקות את זה. עשינו טעות, אבל קנס כספי הוא די והותר. אנחנו לא קבוצה של עבריינים"

 

חוקר ויצמן יער: "דריקס דמות מפתח בפרשה" 

בתחילת הדיון אמר אלון אייזנברג, אחד החוקרים ממשרד 'וייצמן-יער': "יולי שפירא הוא הסוכן הבלתי מורשה שמכבי חשודה בשימוש בו להבאת ארבעה שחקנים זרים. אותו שפירא נחקר גם בקשר להבאת שחקנים בהפועל נצרת עילית בעונת 2005/6".

 

אייזנברג סיפר כי עוד לפני מספר חודשים כשהחלה החקירה, הם נפגשו עם המנכ"ל לשעבר, אלי דריקס, וקבעו לפגוש אותו שוב בהמשך. לטענת אייזנברג, לאחר כמה חודשים סירב דריקס להיחקר בנושא. אייזנברג הוסיף: "דריקס הוא דמות מפתח בפרשה ובקשר עם יולי שפירא ואי הרצון שלו להיחקר פגע בחקירה בצורה קשה".


אלי דריקס. לטענת ויצמן יער סירב להיחקר בפרשה (צילום: אלי אלגרט)

 

חוקרי 'ויצמן יער' ביקשו מפורשות מראשי מכבי תל אביב לשכע את דריקס להגיע ולהיחקר, אולם הדבר לא נעשה. החוקרים השאירו לבני רחמני דרישה לקבלת מסמכים מפורשים כדי להתקדם עם החקירה. על פי טענת 'ויצמן יער', רחמני הגיע למשרדי החקירות עם מסמך המאשר כי איש העסקים מאיר שמיר העניק תרומה על סך חמישים אלף דולר לרזיץ'. לטענת 'ויצמן יער' מדובר בניסיון להסוות את החוזה הכפול.

 

הרציקוביץ' נתן את גרסתם להאשמות על חוזה כפול: "לעולם לא יעשו חוזה כפול בצורה כזו. למרות שאף פעם לא חתמתי על אחד, אני לא מכיר חוזה כפול שנועד להלבין כסף שחור או לעבור תקרת תקציב על ידי מסמכים החתומים עם חותמות. לא נסתכן בכזו עבירה על סכום של 15 אלף דולר. אין לי טעם לעשות כזה דבר כשיש לי תקציב של שלושים מיליון שקל ויותר בעונה".

 

במהלך הדיון, גם פנה הרציקוביץ' לאייזנברג ושאל: "האם במהלך החקירה ניסית להכניס מילים לפה של נחקרים נוספים במטרה להגיע לאמת שאתה אתה מציג?". החוקר ממשרד 'ויצמן יער ענה: "הובא לידיעתי שרחמני ואפרים ברק, היועץ משפטי של מכבי, שוחחו לפני החקירה. ידוע לי שטברטקו קאלה קיבל תדרוך לפני, אולם זו שיטת חקירה מקובלת".


איבן רזיץ'. האיש במרכז הסערה (צילום: עוז מועלם)

 

הבעלים של מכבי תל אביב אף תקף את ההתאחדות: "מה שעומד על סדר היום זה לא בהכרח העבירות, אלא דבר הרבה יותר עמוק שקשור להתאחדות לכדורגל.

הבאתי כאן תקציר של אלפרד דרייפוס, אבל מכבי ת"א במקרה הזה היא אמיל זולא. ניפחו את התיק הזה מעבר לכל פרופורציה. בתחילת העונה אמרו לי 'אל תפעל ותדבר נגד ההתאחדות לכדורגל, זה לא יעשה לך טוב'. כתב האישום נופח בתור מגמה להאשים את הקבוצה".

 

לוני איבד את שלוותו גם ב'תיק מרדקוביץ''

אחרי הדיון ברזיץ', החל הדיון ב'תיק מרדיקוביץ'', כאשר האישום במקרה שלו מתרכז סביב תשלום לחשבון בנק על סך 220 אלף ש"ח שקבוצת מטליסט האוקראינית, לטענת מכבי, ביקשה לשלוח לחשבון בנק אחר בקפריסין. הבקרה טוענת כי מדובר בעבירה, לוני טוען כי העניין אושר ועובדה כי עסקת מרדיקוביץ' אושרה על ידי הבקרה.

 

במהלך הדיון איבד לני את שלוותו כשאמר: "מטרת חברת החקירות של ההתאחדות אינה מיועדת באמת לחקירות, אלא לתפירת תיקים". יאיר רבינוביץ' התייחס בביטול לטענת הרציקוביץ' ואמר "נו באמת!".


פורסם לראשונה 03/05/2007 15:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערן קמינסקי
לוני הרציקוביץ'
צילום: ערן קמינסקי
מומלצים