שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  איך נוצרת הקשת?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: אתם יכולים להסביר לי איך נוצרת קשת בענן? 

   

  תשובה: לגולשת היקרה שלום. קשת בענן היא תופעה פיסיקלית-אופטית - תוצאה של שבירת קרני אור השמש במיליוני טיפות מים, עגולות בקירוב, המצויות
  באטמוספירה. אם נתבונן בטיפת מים יחידה, האור חודר לתוכה דרך צדה הקרוב לשמש, ונשבר עם כניסתו. כפי שהוכיח ניוטון בניסוי המנסרה המפורסם שלו, שבירת אור לבן גורמת להתפצלותו לצבעים, משום שכל אורך גל (הנראה לנו כצבע) נשבר בזווית שונה במקצת ממשנהו. האור פוגע אז בדופן הרחוק של הטיפה, ומוחזר ממנו. בצאתו דרך הדופן הקרוב, הוא נשבר שוב, וההפרדה בין פסי הצבע נעשית גדולה יותר. 

   

  כמובן, האור אינו מוחזר מטיפת מים יחידה, אלא ממיליונים רבים של טיפות, בגבהים שונים בחלל האוויר. מכל גובה נתון, אנו קולטים פס צבע יחיד (משום שהקרניים בצבעים אחרים נעות לעברנו בזוויות אחרות, גבוהות או נמוכות יותר, ואינן מגיעות אל עינינו); צירוף האור המוחזר לעברנו מגבהים שונים במקצת מציג לפנינו קשת בשלל צבעים. כל הטיפות המחזירות לעינינו פס באורך גל נתון נמצאות במרחק שווה מאיתנו, כאילו אנו מייצגים את מרכזו של מעגל, ומשום כך הקשת קמורה. הטיפות המחזירות פס באורך גל שונה במקצת נמצאות במרחק שונה במקצת, ולכן מופיעים הפסים הקמורים זה מעל זה. המעגל הגדול ביותר הוא זה שאורך הגל שלו הוא הגדול ביותר, אדום, ומתחתיו כתום, צהוב, ירוק, תכלת, כחול וסגול. הסבר מפורט יותר תוכל למצוא בערך - קשת בענן.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים