שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  ה-FDA מרחיב אזהרתו: סכנת אובדנות מנוגדי דיכאון

  שלוש שנים לאחר האזהרה בקרב ילדים, מזהיר מינהל המזון והתרופות האמריקני כי קיימת סכנת אובדנות משימוש בנוגדי דיכאון גם בקרב צעירים בגילאי 18 עד 24

  מינהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) מרחיב את האזהרה בתרופות נוגדי דיכאון: לאחר בדיקת עשרות מחקרים, קובעים המומחים כי קיימת סכנת אובדות גם אצל המטופלים בנוגדי דיכאון בגילאי 18 עד 24. לפיכך ממליצים בארגון להרחיב את האזהרה הכוללת היום ילדים בלבד.

   

  באוגוסט 2004 קבע ה-FDA כי קיים קשר ברור בין הטיפול בנוגדי דיכאון אצל ילדים לבין סיכון מוגבר להתאבדות. מסקנות ה-FDA הסתמכו על 25 מחקרים שכללו 4,000 ילדים ובני נוער. מהתוצאות עלה כי אלה שטופלו בנוגדי דיכאון היו בסיכון גבוה פי 1.8 להוציא לפועל מחשבות אובדניות, לעומת קבוצת ביקורת שטופלה בפלסבו (תרופה ללא מרכיב כימי פעיל).

   

  במחקר נוסף שנערך בקרב ילדים ובני נוער (5,310 בסה"כ) נמצא כי על כל 100 ילדים שטופלו באחד מנוגדי הדיכאון נמצא ילד אחד אצלו החמירו מחשבות האובדנות שהופיעו עוד קודם לתחילת הטיפול. חרף הממצאים ציינו החוקרים כי רוב ניסיונות האובדנות התרחשו בנחקרים בעלי עבר של מחשבות אובדניות עוד טרם המחקר.


  חשש לשינוי בהתנהגות והחרפת הדיכאון (צילום: ויז'ואל/פוטוס)

   

  בין התרופות אותן נטלו הילדים היו פרוזק, פקסילן, אפקסור ורמרון המשווקות גם בארץ, לצד תרופות נוספות המשווקות בארה"ב. אף אחד מהמחקרים לא תיעד מקרה אובדנות. "התרופות בטוחות ויעילות ומהוות חלק חשוב של הטיפול", אמר ראש צוות החוקרים ד"ר דיויד ברנט מאוניברסיטת פיטסבורג.  

   

  האזהרות החדשות של ה-FDA מתבססות על 295 מחקרים שכללו מעל 77 אלף מבוגרים. מעיבוד הנתונים עלה כי קיים סיכון קל למחשבות אובדנות בקרב צעירים בחודש עד חודשיים מתחילת הטיפול. על כל אלף מטופלים נמצאו חמישה או יותר מקרים של מחשבות אובדנות בקרב בני 18 עד 24 שנטלו את התרופות, בהשוואה לקבוצות הבקרה שטופלה בפלסבו.

   

  בין התרופות שנבדקו על ידי ה-FDA נמצאות רבות המשווקות גם בישראל, ובהן אפקסור, סימבלטה, פאקסיל, פרוזק, רמרון, סרוקוול וזייבן.  

   

  "הסיכון נמוך אולם דורש תשומת לב" אמר ד"ר תומס לוגהרן, ראש המחלקה למוצרים פסיכיאטריים ב- FDA. לדברי בכירים ב-FDA, כל מטופל הנוטל נוגדי דיכאון צריך לעבוד ביקורות תקופתיות מחשש לשינויי התנהגות, החרפת הדיכאון או התפתחות מחשבות דכאוניות. בתוך כך, אין להפסיק את הטיפול ללא ייעוץ רפואי.  

   

  בעקבות המלצת ה-FDA הודיע חברת פייזר כי תוסיף את האזהרות החדשות בדבר סכנת האובדנות בקרב צעירים לאריזות התרופה נוגדת הדכאון זולופט, אף שלדברי החברה "לא קיים קשר בין השימוש בתרופה למחשבות אובדניות בקרב מבוגרים, צעירים או ילדים". גם חברות תרופות נוספות ובהן לילי ו-Wyeth הודיעו כי יוסיפו את האזהרות החדשות למוצריהם. 

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  האזהרה על התרופות תורחב גם לגילאי 18 עד 24
  צילום: גטי אימג' בנק ישראל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים