שתף קטע נבחר

נבחרו המועמדים לפרס ספיר

ספריהם של דרור בורשטיין, שושי בריינר, ניר ברעם, שחר מגן ושרה שילה יתמודדו על הפרס היוקרתי בסכום 150 אלף שקלים המוענק מטעם מפעל הפיס

אחרי חודשים ארוכים של ציפייה וספקולציות פרסמה הבוקר, א', קרן מפעל הפיס לספרות את רשימת המועמדים הסופיים לפרס ספיר. מבין 72 הכותרים שהוגשו לועדת הפרס מטעם 22 מו"לים הפועלים בישראל, בחרו השופטים חמישה שעלו לשלב הגמר. הספרים המועמדים הם "הרוצחים" מאת דרור בורשטיין ("בבל"), "אהבה עברית" מאת שושי בריינר ("עם עובד"), "מחזיר החלומות" מאת ניר ברעם ("כתר"), "שחיטה שחורה" מאת שחר מגן ("כתר"), "שום גמדים לא יבואו" מאת שרה שילה ("עם עובד").

 

כל חמשת הסופרים שספריהם כלולים ברשימת המועמדים יקבל מענק בסכום 25 אלף שקלים. לזוכה בתחרות יוענק פרס כספי בסכום 150 אלף שקלים ובנוסף יתורגם ספרו לשפה זרה על פי בחירתו וייצא לאור במהדורה מיוחדת . חבר השופטים מנה שבעה חברים וחברות ששמותיהם יישארו חסויים עד לטקס הענקת הפרס לספר הנבחר שייערך ביום שלישי, 12 ביוני וישודר בערוץ 1. 

 

לצד ספרי המקור המתמודדים על הפרס יוענק השנה לראשונה פרס מיוחד לספרות מתורגמת. ועדת השיפוט בחרה להעניק את פרס הספר המתורגם, בסכום 25 אלף שקל, לאידה פינק על ספרה "כל הסיפורים", שראה אור בהוצאת עם עובד.

 

יו"ר ועדת הפרס, יוסי שריד, אמר בתגובה: "חבר השופטים לא חשב על התמונה הקבוצתית שתצטייר, אבל זה נכון שרשימת הזוכים מורכבת מקבוצה של כותבים צעירים. כיוון שבפרוזה עסקינן, התוצאה פרוזאית. חשוב להדגיש שמדובר בשבעה שופטים שמשקפים קשת רחבה של טעמים שהתקבצה לכדי בחירה. אני רואה בבחירה של כותבים צעירים יתרונות. אחרי הכל זה תמיד יפה כשאנשים צעירים מקבלים אשראי". שריד המכהן בתפקיד היו"ר החל מהשנה, מעיד כי היה שותף פעיל בתהליך הבחירה. "קראתי ספרים, נהניתי יותר, נהניתי פחות והיו מקרים שבהם בכלל לא נהנתי. אבל זו היתה בהחלט התנסות מעניינת".

 

פרס ספיר לספרות מוענק זו השנה השביעית והוא דומה במתכונתו לפרס Booker הבריטי. את המועמדים לפרס מגישות הוצאות הספרים ומתוכן בוחרת ועדה מיוחדת את הרשימה המצומצמת ומאוחר יותר את הזוכה. הפרס הוענק לראשונה בשנת 2000 לסופר חיים סבתו על ספרו "תיאום כוונות" ("ספרי עליית הגג", "ידיעות ספרים"). זוכים נוספים על פי סדר הזכייה הם דוד גרוסמן על ספרו "מישהו לרוץ איתו" ("הקיבוץ המאוחד"), גיל הר אבן על ספרה "שאהבה נפשי" ("כתר"), אמיר גוטפרוינד על ספרו "אחוזות החוף" ("זמורה ביתן"), דן צלקה ז"ל על ספרו "ספר האלף בית" ("חרגול"), אלונה פרנקל על ספרה "ילדה" ("מפה") ורון לשם על ספרו "אם יש גן עדן" ("כנרת-זמורה ביתן").

 

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אפי שריר
שרה שילה. מועמדת על ספרה "שום גמדים לא יבואו"
צילום: אפי שריר
אידה פינק. פרס מיוחד לספרות מתורגמת
צילום: מיכאל קרמר
ניר ברעם. מועמד על ספרו "מחזיר החלומות"
לאתר ההטבות
מומלצים