שתף קטע נבחר

פנייה למזוז: חקור את הנהגים שלא סייעו לאופנוען

עורך דין מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל פנה ליועץ המשפטי לממשלה בדרישה לחקור את הנהגים שלא עזרו לרוכב האופנוע שנפגע ממשאית בצומת אזור. "אסור שאנשים יגססו ברחובות מבלי שאיש יסייע להם", אמר ל-ynet עו"ד יצחק בם

בעקבות תאונת הדרכים הקטלנית בצומת אזור, שבה התעלמו נהגים מרוכב אופנוע שנפגע ממשאית, פנה היום (ב') עו"ד יצחק בם ליועץ המשפטי לממשלה מני מזוז בדרישה לחקור את הנהגים שלא עצרו בגין עבירה על חוק "לא תעמוד על דם רעך". כתוצאה מהתאונה נהרג רוכב האופנוע, משה חי-ישראלי (62) מחולון.

 

עו"ד בם מהפורום המשפטי למען ארץ ישראל כתב למזוז: "בהתנהגות זו של הנהגים דבק דופי מוסרי חמור. אלה עברו על מצוות לא תעמוד על דם רעך. בישראל מצווה זו זכתה לעיגון חוקי בחוק לא תעמוד על דם רעך, תשנ"ח-1998. לכאורה, מדובר במקרה מובהק של עבירה על החוק, כאשר אדם מוטל על הארץ בעקבות תאונה, ברור כי נמצא במצוקה ועוברים ושבים ממשיכים בדרכם כאילו דבר לא אירע". 

 

החוק אינו מחייב את עוברי האורח להעניק עזרה רפואית מקצועית או לסכן את חייהם אך הוא דורש לעשות במידת האפשר על-מנת למנוע מאדם לגסוס למוות. החוק אינו מטיל עונש מאסר בצידו, אך הוא קובע כי אדם אשר עבר על החוק יחויב בקנס.

 

בהמשך מכתבו, כותב עו"ד בם: "יתר על כן, לכאורה, נהגי המכוניות שעברו בצומת אל מול פני הנפגע ולא עצרו להגיש סיוע עברו על תקנה 146 לתקנות התעבורה, תשכ"א-1961". לפי אותו חוק: "נוהג רכב העובר במקום תאונת דרכים שבו נמצא נפגע, ייעצר ולא ימשיך בנסיעתו עד שעשה כל שביכולתו כדי להגיש כל עזרה הדרושה לנפגע או כדי לבוא לעזרתו". לכן מבקש עורך הדין ממזוז לפתוח בחקירה "לגילוי העבריינים ולמצות עמם את הדין".

 

עו"ד בם אמר ל-ynet: "מדובר במקרה מובהק של עבירה על החוק. הנהגים עוברים ליד הפצוע כאילו לא אירע דבר. פתיחת חקירה מציבה נורמה מוסרית לחברה הישראלית ושומרת על רף של חברה נורמלית, שבה אנשים לא גוססים ברחובות מבלי שאזרחים מנסים לסייע להם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
משה חי ישראלי. נהרג התאונה
צילום רפרודוקציה: איציק ציפרוט, לשכת דוברות משטרת תל אביב
התאונה בצומת אזור
צילום: עופר עמרם
מומלצים