שתף קטע נבחר

אולטרסאונד: עוד לפני ההיריון

סקירת אולטרסאונד חושפת את הסיכוי להצלחת הפריה חוץ-גופית. המטרה: לסייע לנשים המעוניינות בהפריה חוץ גופית לשפר את הסיכויים להצלחת התהליך ולהקטין את השימוש בבדיקות הורמונליות

נשים המעוניינות בהפריה חוץ-גופית מקבלות תרופות המעוררות הבשלת ביציות בשחלות. הרופאים שואבים ביציות אלה מהשחלות ומפרים אותן בכלי חיצוני ("מבחנה"). ישנן נשים ששחלותיהן אינן מצליחות לייצר ביציות להפריה החוץ-גופית, והטיפול נכשל. מאחר שהטיפול הוא יקר, המטופלות נבדקות מראש כדי להעריך את סיכויי ההצלחה של הטיפול. לשם כך הן מקבלות תרופות הממריצות את ייצור ההורמון FSH - הורמון מגרה-זקיק. אם לאשה שחלות מתפקדות-היטב, הגוף שלה יוריד בהצלחה את העלייה המלאכותית ברמת ההורמון עד זמן בדיקת הדם שבוע לאחר מכן. תרופות אלה יכולות לגרום לתופעות לוואי לא-רצויות, כמו גלי חום ותנודות חריפות במצב הרוח.

 

במחקר שהתפרסם בכתב-העת Reproductive Biology and Endocrinology, ניסתה ג'נט קווי (Kwee) מהאוניברסיטה החופשית של אמסטרדם בהולנד לבדוק, אם אולטרסאונד מספק חלופה טובה לבדיקה ההורמונלית. המחקר נערך ב-110 נשים הסובלות מבעיות פוריות. בסקירת האולטרסאונד נספרו הזקיקים בשחלה, העתידים לפתח ביציות. ככל שלאשה זקיקים רבים יותר, כך מספר הביציות היכולות להתפתח גדול יותר ויהיה סיכוי גדול יותר להצלחת הטיפול בהפריה חוץ-גופית. באשה בריאה, מתפתחים בכל מחזור חודשי כ-2-20 זקיקים, אך כרגיל רק אחד מהם מגיע לשלב הסופי של ההתפתחות ומשחרר ביצית בזמן הביוץ.

 

תרופות המשמשות בתהליך ההפריה החוץ-גופית גורמות לכך שכל הזקיקים שהחלו להתפתח בתחילת המחזור החודשי יגיעו לשלב הסופי של ההתפתחות וישחררו ביציות. ככל שישנם יותר זקיקים בשלים, יותר ביציות יעברו ביוץ, ויהיה אפשר להפרות יותר ביציות ולשתלן ברחמה של המטופלת. נשים שלהן מספר גדול של זקיקים מפותחים הן בעלות סיכוי גדול יותר להצליח בהפריה חוץ-גופית.

 

התוצאות המתקבלות מסקירת האולטרסאונד מנבאות את הצלחתה של הפריה חוץ-גופית בדיוק שווה לזה של הבדיקה ההורמונלית, אך בלא תופעות לוואי. אמנם, שתי הבדיקות אינן מושלמות, אך כיוון שיעילותן דומה, עדיפה הבדיקה בלא תופעות הלוואי. ולבסוף, חשוב לזכור שגם נשים המייצרות מספר קטן של זקיקים מפותחים יכולות לעבור הפריה חוץ-גופית מוצלחת.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ויז'ואל/פוטוס
צילום אילוסטרציה
צילום: ויז'ואל/פוטוס
מומלצים