שתף קטע נבחר

"חיים סבן" התכוון לפתוח מסעדה בתל-אביב

מפלג ההונאה של משטרת מחוז תל-אביב עצר חמישה חשודים בהונאת עשרות סניפי בנקים לצורך רכישת רכב ומסעדה בתל-אביב. החמישה התחזו לאנשים השוהים בחו"ל לכאורה, ואחד מהם הגדיל לעשות וכינה עצמו "חיים סבן". בין השאר זייפו אישורי כניסה למשרד ראש הממשלה

מעשי הונאה שמהם ניזוקים בנקים וחברות אשראי נהפכו דבר שבשגרה בישראל, ובדרך כלל העבריינים נעלמים לאחר ששילשלו את הכספים לכיסם. ואולם הפעם הצליחה המשטרה לשים ידיהּ על על חמישה חשודים בגניבת יותר ממיליון שקל מבנקים וחברות אשראי לצורך פתיחת מסעדה ברחוב אלנבי בתל-אביב.

 

28 סניפי בנקים התלוננו במפלג ההונאה במשטרת תל-אביב על כך שהחמישה - ובהם פנחס וייצמן, גיל שבשין, שמואל אינגבר ויהושע גרינפלד - הינם חלק מרשת מתוחכמת שמטרתהּ הונאת בנקים וחברות אשראי בכל רחבי הארץ. על פי החשד התחזו חמשת החשודים לאנשים שכביכול שוהים בחו"ל. באמצעות תעודות מזויפות פתחו החמישה חשבונות על שם אותם אזרחים, משכו מהם יותר ממיליון שקל, וכך "עקצו" סניפי בנק רבים. אחד החשודים התחזה ל"חיים סבן". 


תעודה מזויפת המאפשרת כניסה למתקנים רגישים (צילום: אבי כהן)

 

לאחר קבלת התלונה נפתחה חקירה בפיקודו של פקד ירון שטרן, ואתמול (ה') עצרה המשטרה את חמשת החשודים. לדברי המשטרה, אחד החשודים הודה בכמה מהעבירות המיוחסות לו. ברשות החשודים נתפסו שני כלי רכב שרכשו תוך התחזות לאדם אחר השוהה בחו"ל. בחיפוש במכוניות נמצאו מסמכים מזויפים רבים - ובהם תעודות המתירות כניסה למשרד ראש הממשלה, דרכונים, תעודות זהות, מסמכי בנקים ומסמכים שונים של בתי עסק. כמו כן נמצאה תעודות זהות ריקות ומוכנות למילוי פרטים. במשטרה מעריכים כי התעודות המקוריות נגנבו מלשכות למרשם אוכלוסין של משרד הפנים. 

 

מהחקירה עולה כי החשודים פעלו כך: הם קיבלו אשראי בחשבונות בנק תוך הצגת מסמכים מזויפים ותלושי שכר מזויפים. בין השאר, האשראי ניתן על כלי רכב שהועברו במרמה על שם החשודים. על פי החשד, בכספים שהתקבלו מאותם מקרי עוקץ רכשו החשודים מכוניות ומסעדה ברחוב אלנבי בתל-אביב בשם "מאנקיז". המסעדה עצמה היתה אמורה להיפתח מחדש באופן חגיגי בשבוע הבא. בין שאר המסמכים שנתפסו, חוזה שערכו החשודים עם תחנת רדיו מקומית בדבר מסע פרסום למסעדה.

 

בדיון שנערך בבית המשפט הוחלט להאריך בשישה ימים את מעצרם של וייצמן, שבשיין ואינגבר ואילו גרינפלד שוחרר למעצר בית. השופט שמואל לנדמן כתב בהחלטתו כי "לגבי פנחס וייצמן, הסברו לתעודה המזויפת שנמצאה ברשותו בלתי מתקבל על הדעת. "לגבי שמואל אינגבר", כותב השופט בהחלטתו כי "קיימת הודאה ודי בכך לגביי החשד הסביר נגדו". עוד מציין השופט כי "המסמכים שנתפסו מלמדים על זיוף ומרמה מתוחכמים ביותר וקיים צורך בפעולות חקירה רבות".

 

עו"ד שמואל פלישמן, המייצג את וייצמן, אמר בבית המשפט כי מרשו עבד במספר מסעדות בתל אביב וכך פגש את אחד החשודים, שהציע לו משכורת נאה ורכב על מנת לנהל לו את המסעדה". עוד טען עורך הדין כי "ביום הראשון שבו וייצמן אמור היה לקבל משכורת מאחד מהם הוא מוצא את עצמו עצור. אין לו שום קשר לעניין הונאת הבנקים".

 

עו"ד יפעת כץ, פרקליטתו של אינגבר, אמרה כי להבדיל מהחשודים האחרים מרשה מסר פרטים מדוייקים, הודה בחמישה אירועים ספציפיים ונתן גרסאות מפורטות לחוקרים. לדבריה, מדובר באדם שנפל קורבן למסכת של סחיטה ואיומים. "איימו על חייו ואיימו על אשתו וילדיו, ואף הניחו חתול מת בפתח דלתם", אמרה עורכת הדין. עוד הוסיפה עו"ד כץ כי מדובר באדם שבעבר היה בבעלתו עסק למוצרי אלקטרוניקה שפשט את הרגל.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר פרטוש
פתיחת המסעדה תתעכב, בלשון המעטה. אילוסטרציה
צילום: מאיר פרטוש
צילום: אבי כהן
פנחס ויצמן. "גיל הציע לו רכב משכורת"
צילום: אבי כהן
צילום: אבי כהן
אינגבר. הודה בחמישה מקרים
צילום: אבי כהן
מומלצים