שתף קטע נבחר

הח"כים בדקו: למרות החוק, הקופאיות עומדות

חברי הכנסת שיזמו את 'חוק הקופאיות' נסעו למרכז קניות בראשון לציון על-מנת לבדוק מקרוב שהחוק מיושם. לתדהמתם, הם גילו שחלק מהקופאיות עדיין עומדות על הרגליים. אחד המעסיקים סיפק תירוץ מקורי: "הכיסאות יגיעו עוד יום-יומיים"

הזכות לשבת בעבודה: שלושה חודשים לאחר שהכנסת אישרה את "חוק הקופאיות", יצאו היום (א') כמה חברי כנסת לקניון בראשון לציון על-מנת לבדוק מקרוב האם החוק מיושם והקופאיות עובדות בישיבה. הח"כים גילו כי חלק מבעלי העסקים מצפצפים על החוק והקופאיות עדיין על הרגליים.

 

חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה), זבולון אורלב (איחוד לאומי-מפד"ל) וגדעון סער (ליכוד), שיזמו את הצעת החוק בכנסת, עברו בין החנויות במרכז הקניות. ח"כ יחימוביץ' הסבירה את מטרת הבדיקה בשטח: "אנחנו יודעים שחוקי העבודה וחוקי המגן הם הכי מבוזים במדינת ישראל ואנחנו לא נסתפק בחקיקת החוק, אנחנו גם נצא לשטח ונדאג שהוא ייאכף".

 

שלושת חברי הכנסת נדהמו לגלות כי חלק מהעובדים לא יודעים שקיים חוק המאפשר להם לעבוד בישיבה. אחת העובדות אמרה שהיא מברכת על החוק, אבל שכאשר הלקוח ניגש אליה היא מעדיפה לשרת אותו בעמידה.

 

אחד מבעלי העסקים בקניון, שהקופאיות בחנותו עמדו על הרגליים, סיפק הסבר מקורי לחברי הכנסת."הרשת הזמינה כיסאות והכיסאות צריכים להגיע לחנות בכל יום. אפילו קיבלנו אימייל שהודיע שהכיסאות מגיעים. הם בדרך לחלוקה, זה עניין של ימים". יש לציין כי החוק קובע ש"העסקת קופאיות וזבניות בעמידה נחשבת עבירה על החוק".


חניכי הנוער העובד והלומד עם הקופאיות (צילום: ניב קלדרון)

 

לסיור הצטרפו גם פעילי "הנוער העובד והלומד" שחרטו על דגלם גם את הדאגה לזכויות העובדים. הם הסתובבו במתחם וחילקו עלונים שפירטו לעובדים את זכויותיהם. ענבר מחולון, פעילה בתנועת הנוער, אמרה: "הגענו כדי לוודא שאוכפים את החוק החדש. שהיינו באחת החנויות אמרו לנו שבמקום סמוך העובדות עומדות על הרגליים במשך 12 שעות, בלי אופציה לשבת - זה משפיל.

 

לדברי ענבר חלק מהעובדים פוחדים להתלונן על תנאיי העסקתם מחשש שיפוטרו. "כשהלכתי לאחת החנויות בקומה העליונה לדבר עם אחת העובדות, המעסיקה שלה היתה לידה. העובדת חייכה חיוך מזוייף ואמרה :'אני נהנית לעבוד בעמידה'. לפי המשפט הזה, אנחנו יכולים לדעת שזה משהו שאמרו לה להגיד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מרכז הקניות "קונים חונים" בראשון לציון
צילום: ניב קלדרון
ח"כ יחימוביץ'. בדקה מקרוב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים