שתף קטע נבחר

התושבות החדשות בקריית מוצקין: שתי פילות אסייאתיות

התרגשות רבה אחזה באנשי גן החיות "החי-פארק" שבקריית מוצקין, עם הגעתן של ורד ואחותה הצעירה ויוי, שתי פילות שהועברו מהספארי שברמת-גן. ראש העיר, העומד מאחורי הפרוייקט, מאושר מהתושבות החדשות: "בזכות הפילים והחיות הרבות שיש בגן החיות המקומי שלנו, נוכל לשים את העיר על המפה". יצאנו לשטח לבדוק

לאחר שבועיים של הכנות מדוקדקות, נפרדו אנשי הספארי מדיירות ותיקות במקום: שתי פילות אסייאתיות, ורד (17) ואחותה הצעירה ויוי (7). השתיים הוכנסו לארגזי הובלה גדולים במיוחד, והועמסו בעזרת מנוף לרכב ההובלה, שהעבירן למשכנן החדש בצפון הארץ.  

  

 

העמסת הפילים שהחלה בחמש לפנות בוקר נמשכה כשעה וחצי לערך עד שניתן האור הירוק לתחילת המסע. "החלק הקשה ביותר בתהליך העברת הפילים הינו באיתור הארגזים המתאימים ולגרום לפילות להיכנס אליהן", אומר מורי הרצנשטיין, המטפל ראשי בספארי. "חשוב לוודא שהארגזים סגורים, מאובטחים וכי הפילות מתמודדות היטב עם המתח הנלווה להעברה".

 

לאיציק פרנקו, ראש ענף הפילים בספארי, לא היה קל לצפות בפילות עוזבות את משפחתן. "אני מכיר אותן מאז שהן נולדו בספארי, אבל לא יכולנו להשאירן כאן מאחר ואבא שלהן יכול להרבות אותן וזה דבר שאינו מומלץ", אומר פרנקו. "הן עוברות למקום חדש ונחמד".

 

בגן החיות "החי-פארק" בקריית מוצקין ההתרגשות היתה רבה. פרוייקט הבאת הפילות העסיק רבות את הנהלת וצוות הגן בחודשים האחרונים. בניית איזור המחייה והמגורים של שתי הפילות לוו על ידי אלן רוקפורט, מומחה עולמי לפילים, שעמד מקרוב על מלאכת התכנון. "היה חשוב לנו לעמוד בסטנדרטים העולמיים המחמירים ביותר שקיימים כיום בכל הקשור לתצוגת פילים", מספר בגאווה משה נמימי, מנכ"ל "החי-פארק". "היה חשוב לנו לבנות סביבה דומה ככל האפשר לסביבה הטבעית של הפילים, עם אמצעי העשרה מגוונים כמו בריכות שטיפה והתרעננות, מפלי מים, ערסלי האכלה ומתקני שתייה מיוחדים".

 

פרוייקט הבאת הפילות לצפון הינו פרי יוזמתו של ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי. "חלמתי במשך שנים רבות להביא אטרקציה תיירותית לעיר", מגלה צורי שחיכה בקוצר רוח לבואן של האורחות מהמרכז. "תמיד הפריע לי שאנשים במדינה לא ידעו היכן נמצאת קריית מוצקין ואני מאמין שבזכות הפילים והחיות הרבות שיש בגן החיות המקומי שלנו, נוכל לשים את העיר על המפה של מבקרים רבים בישראל".

 

בספארי המליצו להנהלת ה"חי-פארק" לקלוט שתי נקבות בשלב הראשוני, במטרה לוודא כי המקום יצליח לעמוד בקריטריונים המקצועיים בגידול פילים. "מדובר בעסק רציני ומורכב", מוסיף נמימי, המקווה להביא בעתיד פיל שלישי לגן החיות. בחודשיים האחרונים נשלח צוות המיועד לטפל בפילות להשתלמויות מקצועיות בספארי ובגן התנ"כי בירושלים, במטרה לצבור ניסיון רב ככל האפשר. על אף העובדה כי הפילות רגילות לשמותיהן, נראה כי בהנהלת ה"חי-פארק" רוצים להעניק להן זהות חדשה ומזמינים את תושבי העיר והסביבה לשלוח הצעות לשמות חדשים. 

 

לאחר נסיעה איטית בכבישי הארץ, הגיעו לקראת הצהריים שתי הפילות ל"חי-פארק" ולאחר פריקה מהירה יחסית של ארגזי ההובלה, הן הושמו באיזורי מחייה זמניים ומבודדים, במטרה להרגילן באיטיות למשכנן החדש. "ברור לנו שהן במתח בעקבות ההובלה, אך אנו רוצים לפעול בצורה מבוקרת ומסודרת", מסכם נמימי את אירועי היום. "אנחנו זוכים לליווי צמוד של המטפלים הקודמים ומקווים ששתי הפילות תתאקלמנה בנחת, עד שנחליט לחשוף אותן לקהל הרחב". 


פורסם לראשונה 15/05/2007 23:13

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דיירת חדשה בקריית מוצקין
צילום: עידו בקר
כעת, יצטרכו הפילות להסתגל לביתן החדש
צילום: עידו בקר
מומלצים