שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  למה השתן צהוב (או לעיתים כתום ואפילו כחול)?

  צבע השתן יכול ללמד על בעיות שונות בגופנו. מה גורם לשתן לקבל גוון צהוב, ואיך זה קשור לצהבת, ולמה עלול השתן לשנות צבעו לעיתים לכתום, אדום ואפילו כחול. הדוקטור מבהיר

  כמעט תמיד השתן מקבל גוון צהבהב, גם אם נשתה כמויות גדולות של מים צלולים ושקופים. לעיתים הוא ייקבל גוון אדום, כחול ואפילו חום - לכל צבע, פירוש משלו. אתם התעניינתם, הדוקטור ממהר להשיב.

   

  השתן מורכב ממים, מחומרי פירוק ומחומרי מזון מיותרים. הפרשת השתן מסייעת לא רק להוצאת הפסולת אלא גם לוויסות הנוזלים בגוף. במקרה של עודפי מים, מוגברת הפרשת השתן, ובמקרה של יובש הופך השתן למרוכז יותר, כדי למנוע איבוד מים. בשתן מופרשים גם עודפי מלחים או סוכרים המצטברים בגוף.

   

  הצבע הצהוב של השתן נוצר בשל פיגמנט הנקרא יורובילין. היורובילין הוא תוצר לוואי של פירוק פיגמנט אחר בשם בילירובין. גם הבילירובין הוא תוצר פירוק של ההמוגלובין, אותו נשא של גזים המצוי על הכדוריות האדומות.

   

  רוב הבילירובין מתפרק בחלקו בכבד, ומאוחסן בכיס המרה. משם הוא מופרש למעיים שם הוא מתפרק ויוצר את הצבע החום של הצואה. אולם חלק מהבילירובין נשאר בזרם הדם, ומשם מועבר לכליות בהן הוא מתפרק לפיגמנט יורובילין המעניק לשתן את הצבע הצהוב.

   

  הבילירובין, אותו פיגמנט ממנו נוצרים צבעי השתן והצואה, הוא אותו פיגמנט שגורם להופעת הצהבת אצל חולי כבד, והוא גם אחראי לשינויי הצבע הנראים על העור לאחר חבלה. הצטברות הצבעים הללו, תוצרי הפירוק של בילירובין, נוצרים כאשר רמות גבוהות מהרגיל של המוגלובין מצטברות, ומתפרקות עד שהכבד – הוא המעבדה של הגוף, כבר אינו יכול לטפל בהם ולסלקם במהירות מהגוף.

   

  כאמור, השתן לרוב צלול, צהבהב, בשל כמויות קטנות של הפיגמנט יורובילין. צבעים אחרים עשויים להופיע במצבים שונים, חלקם מעידים על בעיה. כך למשל, שתן כתום מופיע עקב התייבשות או מיעוט בשתייה, אכילה מופרזת של גזר וירקות כתומים או צהובים אחרים, מחלת כבד או מחלת דם בה קיים הרס מוגבר של כדוריות דם אדומות, ומצבים נוספים.

   

  שתן בצבע אדום עלול להעיד על דלקת בדרכי שתן, פגיעה כלייתית, דימום, פירוק מוגבר של כדוריות דם אדומות, אכילה מופרזת של פירות יער ועוד. צבע כתום-אדום של השתן מופיע פעמים לרוב עם נטילת התרופה סדורל. צבע כחול עלול להופיע עקב נטילת תרופות אנטיביוטיות מסויימות, או בעת זיהום בחיידק פסאודומונס. שתן בצבע שחור או צבע הזהה לצבע הקולה, עלול להעיד על מחלה כלייתית, דימום, מלאנומה, וכתוצאה מנטילת תרופות שונות. 


   

  • יש לכם שאלות על תופעות מעניינות בגוף האדם? כתבו לנו . השאלות השכיחות ייענו במדורים הקרובים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איתי גל
  בדיקת שתן. הכליות מסלקות את הפסולת
  צילום: איתי גל
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים