שתף קטע נבחר

צילום: רונן בהנמפר

נחל אלכסנדר: כמו פנינה ירוקה

נחל אלכסנדר שוקם בשנים האחרונות והפך לפנינה ירוקה במרכז הארץ וליעד טיולים מבוקש. מסלול הרכיבה בנחל קל מאוד מבחינה טכנית ופיזית ומתאים למשפחות עם ילדים. אם תגיעו בזמן הנכון, תוכלו לצפות בצבים רכים ובפריחה נהדרת

נחל אלכסנדר שוקם בשנים האחרונות והפך לפנינה ירוקה במרכז הארץ וליעד טיולים מבוקש. מקורותיו של הנחל בהר עיבל ובהר גריזים שבאזור הר שכם, והוא נשפך לים התיכון סמוך לישוב מכמורת. בנחל תמצאו מים בכל ימות השנה, אולם זרימה רצופה יש רק בחורף (אבל שימו לב - הרחצה בנחל אסורה).

 

מסלול נחל אלכסנדר הוא מסלול קל מבחינה פיזית וטכנית, ומתאים מאד לרוכבים מתחילים, למשפחות עם ילדים ולמי שאינו חובב ניווטים. אפשר גם לרכוב אותו בליל ירח מלא, אך מומלץ לעשות זאת רק אם נסעתם בו בשעות האור בימים שלפני כן. אורך המסלול הוא 15 קילומטר והוא אינו מעגלי, יש לחזור באותה הדרך שבה הגעתם.

 

כל מה שנותר לעשות הוא לקבוע עם חברים, להעמיס את האופניים על הרכב, להצטייד בקסדה, מים, קרם הגנה, ערכה לתיקון תקרים, טלפון נייד, תדפיס של הכתבה הזו, וקדימה - לצאת לדרך.

 

המסלול:

נקודת המוצא של המסלול היא בחניון הכניסה לנחל, סמוך לקיבוץ מעברות. כדי להגיע למקום, נוסעים על כביש 4 ובצומת העוגן פונים מערבה לכיוון קיבוץ משמר השרון. בצומת הבא יש לפנות ימינה אל קיבוץ מעברות. כ-300 מטר אחרי שעוברים את הקיבוץ משמאל, מגיעים לחורשת עצים הנמצאת מצד ימין. זוהי החניה המסודרת ומשם מתחילים לפדל.


אם ניווטים הם לא הצד החזק שלכם (צילום: רונן בהונמפר)

 

עולים על השביל המסומן בסימון שבילים אדום וממשיכים לנסוע עליו במשך כמחצית מהמסלול למרחק של כ-3.5 ק"מ עד שמגיעים לגשר הצבים. הגשר הוא נקודת תצפית מצוינת, ממנה ניתן לראות (בעיקר בשעות אחר הצהריים) את אוכלוסיית הצבים הרכים החיה בנחל.

 

לאחר התצפית, ממשיכים עם הכביש, חוצים את הגשר ולאחר כ-200 מטר פונים שמאלה בצומת הראשון. אחרי שחוצים את גן האירועים, עוברים מתחת לגשר שעליו נמצאת מסילת רכבת. בשלב זה מתרחקים מהנחל למספר דקות וממשיכים צפונה (ימינה) במקביל למסילה, מרחק של כ-700 מטר, עד למפגש עם חורשת האיקליפטוסים, בה פונים שמאלה (שימו לב: בין הגשר לבין הפניה יש עוד 4 פניות אפשריות. הקפידו לפנות רק כשאתם מגיעים לחורשה).

 

לאחר נסיעה של כ-300 מטר לכיוון מערב ולאורך החלק הדרומי של החורשה,

 נצמדים מחדש לגדה הצפונית של הנחל, הנמצאת עתה משמאל. מימין נמצאת חורבת א-סמארה שהיתה תחנת מכס ומשטרה בתקופה הטורקית ועתה היא נקודת עצירה ומנוחה מצויינת. בעונה המתאימה יקיפו אתכם גם כלניות, נוריות, צבעונים ופרגים.

 

עתה משתלבים עם שביל ישראל וממשיכים איתו ישר (מערבה). עוברים מתחת לגשרים של כביש החוף וכביש בית ינאי-מכמורת, ומגיעים לחלק היפה ביותר של המסלול: האזור בו נשפך הנחל לים התיכון, סמוך לחוף בית ינאי.

 

את הדרך חזרה עושים בדיוק באותו הנתיב, רק עם קצת פחות עצירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: הדס בירמן
תצפית בגשר הצבים
צילום: הדס בירמן
צילום: החברה להגנת הטבע, דפנה מרוז
הכניסה למים אסורה
צילום: החברה להגנת הטבע, דפנה מרוז
אפשר גם בליל ירח
צילום: איציק מרום, מתוך הספר "טיולי לילה"
מומלצים