שתף קטע נבחר

חשד: עבריין בכיר מרמת-גן הזמין רציחות

במשטרה מסירים את החיסיון מעל פרשה שממנה מצטיירת תמונה קשה של "מאפיה ישראלית" הפועלת באין מפריע בגוש דן, מחסלת ומנסה לחסל את כל מי שפגע בעבר בעבריין הבכיר איתן חייא. מחר יוגשו כתבי אישום נגד שני "מחסלים" ששכר וגם נגד "המתווך" בפרשה. אחד מחייליו של חייא איבטח את בתיהם של שמעון פרס, אהוד ברק וסילבן שלום. עכשיו מנסים לגבש כתב אישום נגד חייא

מאפיה ישראלית במגדל הגבוה במדינה: ביחידה המרכזית של משטרת מחוז תל-אביב טוענים שהצליחו לפצח שורה של מעשי רצח וניסיונות רצח, שמאחורי כולם עמד איתן חייא, עבריין בכיר מרמת-גן. הערב (יום ב') הותר לפרסום שמחר יוגשו כתבי אישום על ניסיון רצח נגד שלושה עבריינים - סרגיי טפיליצקי ואיליה חודונוב, ששימשו על-פי החשד "מחסלים מקצועיים" ונגד אבי סטואר, המכונה "אבי ההולנדי", שתיווך על-פי החשד בין חייא לבין המחסלים.

 

במשטרה מקווים כעת שיצליחו לגבש כתב אישום גם נגד חייא על הזמנת הרצח של נלו הרשקו ורן פרדי-אפרים והזמנת ניסיונות הרצח של יואב סינה, איציק כהן ואיציק פרץ. הפרשה הזו הולכת ומסתבכת ויש עוד מקרי רצח שטרם פוענחו. לפחות במקרה אחד, יש למשטרה מידע מודיעיני, שאינו מגובה עדיין בראיות שאיתן חייא הזמין את הרצח.

 

חייא היה הרוח החיה מאחורי "כנופיית ניו-יורק" - חבורת עבריינים ישראלים שהבריחה לפני יותר מ-20 שנה קוקאין והרואין לניו-יורק. חברי הכנופיה הסתכסכו ביניהם ובסופו של דבר, חלקם נתפסו ונכלאו לתקופות ממושכות בכלא האמריקני. 

 

בראש הכנופיה עמד העבריין ג'וני אטיאס, שנרצח מאוחר יותר במסעדה בניו-יורק. החבורה עסקה בעיקר בסחיטת דמי חסות, הלוואות בשוק האפור ובסחר בסמים. בין השאר הם ניהלו מאבקי פשיעה נגד המאפיה האיטלקית. לפני כמה שנים, שב איתן חייא מארה"ב לאחר שריצה שם עונש מאסר ממושך ועם שובו, החלו להירצח בזה אחר זה האנשים שעל-פי החשד, הלשינו עליו והכניסו אותו לכלא. לפני מספר שנים נרצח בביתו ברחוב דוד המלך בבת-ים נלו הרשקו, בן 63, כאשר ישן במיטתו.

 

מהחקירה עלה כי באותה שעה נמצאו אשתו של הרשקו ובנו בדירה. הרוצח ניגש למיטתו של הרשקו הנכה, וירה בו מטווח קצר. הרשקו עצמו הורשע בישראל בשנת 77 בפרשת "הקשר התאילנדי", כאשר ייבא לישראל חצי ק"ג קוקאין מבנגקוק. הוא נשפט בארה"ב על עבירות סמים וכשגמר לרצות את עונשו, שב לישראל.

 

גם רן פרדי היה מקורב לאיתן חייא. לאחר הירצחו של הרשקו, העיד במשטרה. הוא הבין שחייו בסכנה ואמר לשוטרים שלדעתו הוא הבא בתור. ואכן, כעבור מספר חודשים הגיע אופנוען לרחוב העליה בתל-אביב, ירה בו מטווח קצר ונמלט מהמקום. גם פרדי מת כעבור זמן קצר.

 

אחד "המחסלים" איבטח פוליטיקאים 

בחודש פברואר השנה נפצע באורח אנוש בראשון לציון אדם בשם יואב סינה. לסינה עצמו, מנהל חנות בראשון לציון, אין קשר לאיתן חייא ומדובר היה בטעות בזיהוי. במשטרה מעריכים כי הכוונה היתה לרצוח אדם אחר בשם יואב סינה, שגם הוא קשור לאיתן חייא, שמתגורר בראשון לציון. שם נכשל ניסיון הרצח. אשתו של סינה הבחינה ברוצח, הצליחה לרדוף אחריו אחרי שירה בו ולהכות אותו. החשוד בניסיון הרצח שמט את אקדחו ונמלט מהמקום.

 

במשטרה קושרים את חייא גם לניסיון להתנקש בחייו של איציק כהן מגבעתיים, שניהל בעבר רומן עם גרושתו של חייא, כאשר ריצה מאסר בארה"ב. חייא כנראה לא סולח בקלות, ושלח על-פי החשד את סרגיי טפיליצקי ואיליה חודונוב, בעבר מאבטחיו של איציק אברג'יל, כדי להתנקש בחייו. השוטרים המתינו להם והצליחו לעצור אותם לפני שביצעו את המעשה. טפיליצקי וחודונוב שירתו ביחידות קרביות וחודונוב אף איבטח את בתיהם של שמעון פרס, אהוד ברק וסילבן שלום.

 

במשטרה סבורים שחייא שלח את "חייליו" להתנקש גם בחייו של איציק פרץ בחודש פברואר השנה ברחוב חנקין בחולון בשל סכסוך כספי. גם הפעם שלח את טפיליצקי וחודונוב. הם ירו בו, אבל לא פגעו. הם יואשמו במקרה הזה בירי בשטח בנוי.

 

ההתפתחות בחקירה הגיעה לאחר מעצרם של טפיליצקי וחודונוב ולאחר מכן נעצר גם אבי סטואר, המכונה "אבי ההולנדי". במשטרה חושדים הוא תיווך בין חייא לבין שני המחסלים. לפני כשבוע, נעצר חייא והובא לבית משפט השלום בתל-אביב, שם אמרו פרקליטיו שהמשטרה נסמכת רק על האנשים שנעצרו בחודש אפריל וקושרים אותו לניסיון הרצח של איציק כהן בגבעתיים. לטענת עורכי דינו של חייא, החשודים לא נפגשו איתו מעולם. לחייא נאמר בחקירה ש"אבי ההולנדי" הפליל אותו.

 

בית משפט השלום בתל אביב האריך את מעצרו של חייא עד מחר בבוקר והשופט מוקי לנדמן כתב כי אמנם הבקשה מצטמצמת לשני מקרים, אך קיים יסוד סביר לחשד המיוחס לו. בנו של איתן חייא, ערן, נידון באחרונה ל-13 שנות מאסר, לאחר שהורשע בסיוע לרצח של צחי בן אור, השוטר הרוצח, במקסיקו. הפרשה הזו הובילה להקמת ועדת זיילר, שטילטלה את צמרת המשטרה.

 

פרקליטו של אבי סטואר, עו"ד שחר חצרוני, אמר ל-ynet :"למרשי אין כל קשר לחשדות המיוחסים לו וחפותו תצא לאור. למרות שבמשטרה טוענים כי מרשי הפליל את איתן חייא, דבר זה לא נכון". גם עו"ד תמיר סננס, פרקליטו של איליה חודונוב, אומר ל-ynet: "מרשי מכחיש כל קשר לפרשה, מדובר בלוחם קרבי בצבא, ללא עבר פלילי, שאיבטח את בתיהם של אישים רבים וגם כאשר נתפס בחשד לניסיון הרצח של איציק כהן, לא נתפס בידו נשק ואיציק כהן לא היה בכלל באזור. לכן אני מאמין שחפותו תצא לאור בבית המשפט".

 

כיום מתגורר איתן חייא במגדל שער העיר ברמת-גן, המגדל הגבוה בישראל, שבו התרחשה גם הקטטה המפורסמת בין איציק אברג'יל לאריה אלפרון. לא הרחק משם נהרג אתמול אבישי בלקר בקרב יריות עם שוטרים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איתן חייא בבית המשפט
צילום: ניב קלדרון
צילום:  ירון ברנר
גם הבן, ערן חייא, נדון למאסר
צילום: ירון ברנר
מה קורה במגדל שער העיר?
מומלצים