שתף קטע נבחר

החינוך הלא-רשמי ייהנה מתקצוב הרשויות

הכנסת אישרה את הצעת החוק לפיה יתקצבו הרשויות המקומיות בתי ספר פרטיים, בהם מוסדות חינוך חרדי. יוזם החוק, השר נהרי: "אנו מתקנים עוול של שנים". ח"כ ביילין: " סטירת לחי מצלצלת לחינוך הציבורי בישראל"

בתום דיון סוער אישרה הערב (ב') מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק חינוך ממלכתי המכונה "חוק נהרי". לפי הצעת החוק, הרשויות המקומיות ישתתפו בתקציבי מוסדות חינוך מוכרים שאינם רשמיים, כמו חינוך פרטי וחרדי. כך למשל, תחוייב מעתה רשות מקומית לתקצב גם בתי־ספר פרטיים שהוקמו על־ידי עמותות חרדיות או קבוצות הורים.

 

יוזם החוק, השר משולם נהרי, אמר לאחר אישור המליאה: "מדובר ביום חג למוסדות החינוך המוכרים שאינם רישמיים. החוק שהתקבל מתקן עוול של שנים רבות ומשווה את מעמדם של מוסדות חינוך אלו למעמד מוסדות החינוך הממלכתיים, לכל הפחות בתקציבים אלמנטרים כגון שירותי ניקיון, חשמל, ואחזקה שוטפת".

 

נהרי הסביר כי החוק שהתקבל יסייע לכ-160 אלף תלמידים, בהם עשרות אלפי תלמידים של מוסדות החינוך הדתיים. "ייהנו ממנו גם זרמים אחרים כמו בתי ספר דמוקרטיים, בתי ספר של דתות אחרות וכדומה", הוסיף השר, שדחה את הביקורת על החוק: "זו ביקורת חסרת משענת. גם עתה, לאחר קבלת החוק, נשמר מעמדו הייחודי של החינוך הממלכתי כי הוא יקבל תקציבים גבוהים יותר באופן יחסי מתקציבי המוסדות המוכרים שאינם רשמיים".

 

יו"ר מרצ-יחד, ח"כ יוסי ביליין, היה בין מתנגדי החוק החדש. "העברת החוק היא פגיעה ישירה וקשה בחינוך הממלכתי על זרמיו השונים", אמר. "זהו מתן פרס מיותר למערכות חינוך שאינן מוכנות ללמד את לימודי הליבה המהווים את המכנה המשותף הישראלי. תחת אצטלה של שוויון, מחייבת המדינה את הרשויות המקומיות לממן את מערכות החינוך הפרטיות שהן במקרים רבים יקרות הרבה יותר מהמערכות הממלכתיות, עקב הפרדה בין בנים לבנות המקטינה את כיתות הלימוד ובשל מערך ההסעות.

 

"כיוון שהחוק אינו מוסיף פרוטה לתקציב החינוך של הרשויות, הן יאלצו לממן את החינוך הבלתי רשמי על חשבון הממלכתי, הסובל כבר היום מקיצוצים שפגעו בו אנושות. עצוב היה לראות בכנסת שרת חינוך חסרת אונים המנסה להיאבק בקואליציה שלה עצמה נגד החוק הזה, ועצוב לא פחות היה לראות את ספסליה הריקים של סיעת העבודה, שבהעדרה העניקה סטירת לחי מצלצלת לחינוך הציבורי בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
השר משולם. "יום חג"
צילום: אלון נוריאל
צילום: אורי פורת
ביילין. אצבע מאשימה כלפי העבודה
צילום: אורי פורת
מומלצים