שתף קטע נבחר

אינטל מוכרת מחצית מהמפעל בקרית גת

ענקית החומרה מקימה חברה ליצור מוליכים עם ST Microelectronics ופרנסיסקו פרטנרס, וכחלק מהעיסקה היא מעבירה את מפעליה בעולם, בהם המפעל בקרית גת, לבעלות החברה המשותפת. אינטל: "רוב העובדים בקרית גת ימשיכו לעבוד בחברה החדשה"

מפעל אינטל בקרית גת עובר לשליטת חברה חדשה שמקימה אינטל עם חברת ST Microelectronics וקרן ההשקעות פרנסיסקו פרטנרס. זאת, לאחר שענקית החומרה חתמה היום עם שתי החברות על הסכם לפיו יקימו חברה חדשה לייצור מוליכים למחצה.

  

במסגרת ההסכם, אינטל תחזיק 45.1% מהחברה החדשה ותקבל 432 מיליון דולר. חברת ST Microelectonics תקבל 48.6% מהבעלות על החברה המשותפת ותקבל 468 מיליון דולר במזומן. פרנסיסקו פרטנרס תשקיע 150 מיליון דולר ותקבל 6.3% מהבעלות. בתמורה, יעבירו אינטל ו- ST Microelectonics חלק גדול ממפעליהן ברחבי העולם לבעלות החברה המשותפת, בהם המפעל בקרית גת.

 

החברה החדשה תתמקד בפיתוח טכנולוגיות לזכרונות לא נדיפים (flash memory), בעיקר לתעשייה, להיי-טק ולצרכנים פרטיים. טכנולוגיית זכרונות הבזק משמשת לטלפונים סלולריים, למצלמות דיגיטליות, למחשבים, לנגני mp3 ולמוצרים רבים נוספים בעולם ההיי-טק.

 

"רוב העובדים בקרית גת ימשיכו לעבוד"

בחברת אינטל סירבו להשיב לשאלת ynet האם בעקבות העסקה תצומתם פעילות הייצור בקרית גת ויפוטרו עובדים. מאינטל נמסר בתגובה ל-ynet כי "החברה עוסקת כעת בגיבוש חזון אסטרטגי לעסקה שעדיין לא נסגרה ולכן קשה לענות על שאלה כזאת. הכוונה האסטרטגית היא להמשיך בפעילות הייצור בישראל וניתן להעריך שכל העובדים בקרית גת או רובם הגדול ימשיכו לעבוד בחברה החדשה".

 

יצויין כי נשיא אינטל פול אוטליני אמר היום במסיבת עיתונאים כי החברה החדשה תרכז יותר פעילות ייצור בסין אך ציין כי שני מרכזי הפיתוח שלה יהיו בישראל ובסינגפור. נראה כי אוטליני מתייחס לפעילות הייצור בישראל כאל פעילות פיתוח.

 

אוטליני אמר היום: "החברה החדשה תהיה ספק מוביל של טכנולוגיות זיכרון נדיף לתקשורת האלחוטית בעולם. אנו מאמינים שהחברה תספק הזדמנויות משמעותיות לגידול ופוטנציאל לפיתוח מוצרים חדשים ואזורים גיאוגרפיים חדשים בשוק תחרותי זה".

  

"השותפות החדשה לא תתחרה באינטל"

אוטליני ציין במסיבת העיתונאים כי השותפות החדשה לא תתחרה בשותפויות קיימות של אינטל עם חברות אחרות וכי החברה מתכוונת להגדיל את היקפי הפעילות שלה בעולם בהתמדה אך לא על חשבון שותפויות קיימות של אינטל.

 

מנכ"ל החברה החדשה אמור להיות בריאן הריסון, המשמש היום כסגן נשיא ומנכ"ל של חטיבת הפלאש ממורי באינטל. היו"ר יהיה מריו ליצ'יארדלו, כיום סגן נשיא של חטיבת הזכרון הנדיף בחברת ST Microelectonics. מטה החברה החדשה יהיה בשוויץ והיא תירשם בהולנד. בסך הכל תעסיק החברה 8,000 עובדים.

 

החברה החדשה קיבלה התחייבויות להלוואה ארוכת טווח של 1.3 מיליארד דולר. העסקה כפופה לאישורי רשויות שונות ותיסגר במחצית השניה של השנה.

    

ST Microelectonics היא חברה גלובלית העוסקת בפיתוח ואספקה של טכנולוגיות מוליכים למחצה לענף המיקרו-אלקטרוניקה. הכנסותיה הסתכמו בשנת 2006 בכ-10 מיליארד דולר והיא רשמה רווח נקי של 782 מיליון דולר. החברה נסחרת בבורסות ניו יורק, פריז ומילנו.

  

פרנסיסקו פרטנרס היא חברת השקעות הממקדת את השקעותיה בעסקי ההיי-טק. לחברה התחייבויות הון בהיקף של 5 מיליארד דולר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אמיר כהן
עוברת לבעלות חדשה
צילום: אמיר כהן
מומלצים