שתף קטע נבחר

ניידות המספרים תיכנס לתוקף בתחילת דצמבר

אחרי דחיות ועיכובים הודיע משרד התקשורת כי ניידות המספרים תיכנס לתוקף בדצמבר, וכל מנוי יוכל לעבור עם המספר שלו מחברה לחברה תוך 3 שעות. החברות שלא עמדו ביעד של ספטמבר 2006 ייקנסו בשני מיליון שקלים כל אחת. החברות: נהיה ערוכות לכך בדצמבר

האם הפעם זה סופי? כצרכנים, עלינו לקוות שכן וגם על פי תגובות חברות הטלפון – הסלולריות והפנים ארציות, נראה כי ניידות המספרים אכן תיכנס לתוקף לקראת סוף השנה. זאת, לאחר שהיום (ה') הודיע משרד התקשורת כי עד ה-1 בדצמבר תיכנס לתוקף, תוכנית ניידות המספרים. משמעות ניידות המספרים היא שכל מנוי יוכל לעבור עם מספר הטלפון שלו (הנייד או הנייח) מחברה לחברה בתוך פרק זמן של 3 שעות.

 

אי יישומה של התוכנית עד כה מהווה את אחד החסמים המשמעותיים שבמעבר מנויים בין חברות. התוכנית, שהיתה אמורה להיכנס לתוקף כבר בספטמבר 2006, נדחתה למרות הוראת משרדי התקשורת והאוצר, לאחר שהחברות לא היו ערוכות לכך.

 

ממשרד התקשורת נמסר, כי ההחלטה להפעיל את התוכנית בדצמבר, התקבלה לאחר דיאלוג נרחב עם כלל חברות הטלפוניה בישראל, לשם בירור התאריך הריאלי ליישום התוכנית, כאשר הנחת היסוד היא החובה ליישם את התוכנית בשנת 2007, מחשש לגרירה נוספת של היישום.

 

בחודשים האחרונים, דרש המשרד מכל החברות לערוך בדיקות טכנולוגיות עצמיות ובדיקות בינן לבין החברות האחרות שיעדן בדיקת הוצאתה לפועל של התוכנית בצורה הטובה ביותר ובמינימום תקלות.

 

מהבדיקות שערך מול החברות, הסיק המשרד כי אין תאריך אחיד אשר בו כלל החברות תהיינה מוכנות ליישום התוכנית. ישנן חברות שיוכלו להיערך מוקדם יותר מהאחרות (המוכנות נעה בין חודש אוגוסט לחודש דצמבר). מאחר ולשם הוצאתה לפועל של התוכנית בצורה מושלמת ובמינימום תקלות, נדרשת מוכנותן של כלל החברות, הציב המשרד תאריך יעד המאוחר ביותר של 1 בדצמבר 2007, ליישומה של תוכנית ניידות המספרים.

 

קנס של שני מיליון שקלים

ממשרד התקשורת נמסר עוד, כי החברות יכלו לעמוד מבחינה טכנולוגית בתאריך שנקבע (ספטמבר 2006), אך הן בחרו שלא לעשות זאת מטעמים השמורים עמן. לכן, המשרד מתייחס לכל חברות התקשורת הרלבנטיות לנושא זה – כחברות המפרות את החוק, על כל המשתמע מכך.

 

חברות הטלפוניה פנו לבג"ץ בטענה שהן לא היו ערוכות ליישם את התוכנית מבחינה טכנולוגית. בג"ץ דחה את הדיון בעתירה מחודש מרץ 2007 לחודש יוני 2007. בפני המשרד עמדו שתי ברירות: האחת להמתין לדברו של בג"ץ בעניין. והשנייה לפעול להוצאתה לפועל של התוכנית בכל דרך אפשרית.

 

בנוסף, החליט המשרד לקנוס את החברות ב-2 מיליון שקלים כל אחת, על בגין אי יישום תוכנית ניידות המספרים מספטמבר 2006 ועד היום. במדיה והן לא יהיו מוכנות גם דצמבר 2007, הקנס לכל חברה יהיה גבוה משמעותית, ויגיע ל-12 מיליון שקלים. ככל שהחברות יקדימו את יישום התוכנית, לטובת ציבור הצרכנים, הן תוכלנה להפחית את הקנס המושת עליהן.

 

שר התקשורת, אריאל אטיאס, אמר כי "במגמה לצמצם למינימום את העוול הצרכני שנגרם לאזרחי ישראל ולאחר שמיצינו את ההליכים מול החברות, החלטתי ליישם את תוכנית ניידות המספרים, המהווה את חסם המעבר המרכזי של מנוי מחברה לחברה. יישום התוכנית ירחיב את התחרות בענף הטלפוניה הסלולרית והנייחת, יוזיל את המחירים וייטיב עם צרכני התקשורת בישראל. כולי תקווה כי חברות הטלפוניה תעמודנה בתאריך שנקבע בעצה אחת עמן ולא תאלצנה אותנו להגדיל את אמצעי האכיפה העומדים לרשותנו ".

 

תגובות החברות

מסלקום נמסר, כי "החברה השלימה זה מכבר את ההערכות ומבחינתה אין מניעה לסיים בדיקות אחרונות ולהפעיל ניידות מספרים ב- 1 בדצמבר 2007".

 

מפרטנר נמסר, כי "החברה תמכה לכל אורך התהליך בהנהגה של ניידות מספרים. החברה עשתה כל שניתן כדי להיערך למתן שירות מהיר ואיכותי ללקוחות המבקשים לעבור ממפעיל למפעיל. החברה הודיעה זה מכבר למשרד התקשורת על מוכנותה הטכנולוגית והיא ערוכה לבצע בדיקות עם כל מפעיל תקשורת שיהיה ערוך לכך".

 

מפלאפון נמסר, כי "החברה נמצאת בשלב מתקדם של התאמת כל המערכות לניידות המספרים. החברה החלה בבדיקות ראשוניות של המערכות מול המפעילות השונות. אנו מעריכים, כי אם לא יתגלו תקלות מהותיות במהלך הבדיקות, הרי שנעמוד במועד החדש".

  

מבזק נמסר, כי "החברה תהיה ערוכה לניידות המספרים בהתאם ללוחות הזמנים, שתואמים את לוחות הזמנים עליהם התחייבה בזק למשרד התקשורת בעבר".

 

ממירס נמסר, כי "נהיה מוכנים לניידות כבר בתחילת אוקטובר השנה".

 

מ-HOT נמסר, כי "נהיה ערוכים לניידות במהלך אוקטובר בהשקה רכה, ובתחילת נובמבר כבר נהיה ערוכים לחלוטין".

 

רוצים לדבר על זה? כנסו לפורום סלולר.   

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל הדני
שר התקשורת, אריאל אטיאס
צילום: גיל הדני
צילום: ויז'ואול/פוטוס
עם הסלולר. לעבור בין חברות עם אותו מספר
צילום: ויז'ואול/פוטוס
מומלצים