שתף קטע נבחר

ש"ס מזהירה: "ישראל תימחק ולא תהיה ביתנו"

מהפכת הגיור, שמקדמת ישראל ביתנו, נחשפה ב-ynet ומעוררת סערה פוליטית. השר יצחק כהן מזכיר שגם ש"ס בקואליציה וקובע: "יוזמות כאלה מובילות למצב שישראל תימחק ובטח לא תהיה ביתנו". גם במרצ לא מתלהבים מ"קיבוע מעמד הרבנים" וח"כ אדלשטיין מבהיר: הגיור - האתגר של העם היהודי

סערה בעקבות חשיפת ynet סביב הצעת החוק החדשה שמקדמת "ישראל ביתנו", על פיה יעבור מערך הגיור בישראל מהפכה ורבני ערים יקבלו סמכויות גיור. גורמים בש"ס אומרים הערב (יום ה') ל-ynet כי "אין שום סיכוי שראש הממשלה יתמוך בהצעת חוק כזו, לאור ההסכם הקואליציוני שלנו עמו. אם ברגע של חולשה יוחלט להפר את ההסכם הקואליציוני אנחנו נדע כיצד לנהוג". אלא שב"ישראל ביתנו" תובעים מראש הממשלה, אהוד אולמרט, לתמוך יחד עם סיעת קדימה בהצעת החוק. במקביל, החלה "ישראל ביתנו" במסע שכנוע גם בקרב האופוזיציה. מגיש ההצעה, ח"כ דוד רותם, יופיע ביום שני הקרוב בפני חברי סיעת הליכוד במסגרת ישיבתם השבועית וינסה לשכנעם לתמוך בחוק.

 

"חוק הגיור" החדש מציע להעביר סמכויות גיור גם לרבני הערים, כשכיום ניתן לבצע הליך גיור בפני בית דין מיוחד בלבד. על פי הצעת החוק החדשה, יוכלו גם רבני ערים בכל רחבי הארץ לגייר אדם ולהכיר בו כיהודי. המהלך אמור להחזיר את המצב לעידן של לפני הקמת בתי הדין לגיור, כאשר סמכות הגיור היתה נתונה גם לרבני ערים ושכונות. מגיש ההצעה, ח"כ רותם מסביר: "יש המון טענות על כך שהליך הגיור הקיים כיום אינו ידידותי. ברור שהטענות לא נכונות במאת האחוזים, אבל אין ספק שחלקן נכונות. יש המון אנשים שמבקשים להתגייר ולהצטרף לעם היהודי והבירוקרטיה מנצחת את רצונם. הצעת החוק שלי תאפשר לשחרר את צוואר הבקבוק הקיים כיום בהליכי הגיור ולצרף באמצעות גיור עשרות אלפי אנשים לדת היהודית".

 

"ישראל תימחק ובטח לא תהיה ביתנו"

אלא שבש"ס נדהמו לשמוע על הצעת החוק. השר יצחק כהן (ש"ס), הממונה על שירותי הדת, אמר ל-ynet כי "יוזמות כאלו מובילות למצב שישראל תימחק ובטח לא תהיה ביתנו. בברירה בין היעלמות המדינה לבין היעלמות מפלגתו של ליברמן - התשובה ברורה". השר כהן הוסיף: "שינויים בסטטוס קוו מחוייבים להיות מקובלים על כל מרכיבי הקואליציה וזאת לפי ההסכם הקואליציוני. מכאן נובע שיוזמה זו כתובה על קרח. כל מהלך שלא נעשה בתאום עם הרב הראשי שלמה עמאר שליט"א הוא וירטואלית. חבל שיש מי המבקש להפוך את עם ישראל לעם ישראבלוף. אני קורא לאנשי ישראל ביתנו לעסוק במה שהם מבינים. הצעה כזאת אי אפשר להגיש מתוך פיכחות".

 

גם במרצ לא התלהבו מהרעיון - אולם דווקא מהצד השני. יו"ר סיעת מרצ בכנסת, ח"כ זהבה גלאון, אמרה הערב: "הרעיון לאפשר גם לרבני ערים לגייר באופן ידידותי - עדיין משאיר את תהליך הגיור בידי הממסד הדתי-רבני וגורם בכך לאפליה סקטוריאלית. מי שמוכן לקבל על עצמו אורח חיים אורתודוכסי יוכל להתגייר, ומי שמרגיש חילוני ומתנהג כחילוני ישאר בעיני הרבנים כגוי. במקום להציע חלופות לגיור - קונסרבטיבי רפורמי ואזרחי - ממשיכים לקבע את מעמדם של הרבנים והממסד האורתודוכסי שמחלקים אשרות כניסה לעם היהודי".

 

"זאת לא בעיה פוליטית"

ח"כ יולי אדלשטיין (ליכוד) אומר כי "בעיית הגיור איננה בעיה פוליטית המפלגת בין סיעות ואם רצוננו לחיות במדינה מתוקנת, חייבים למצוא לה פתרון הולם. מדובר בהתמודדות עם האתגר הפנימי הגדול ביותר של העם היהודי בעת הזו ועל-כן, אני אתמוך בהצעת החוק של ח"כ רותם. יחד עם זאת, אני חושב שהבעיה העיקרית היא יותר במהות ולא בכמות ובמספרי התקנים של המגיירים".

 

יש לציין כי לאחרונה הקים אדלשטיין שדולה מיוחדת לנושא. "החלטתי על הקמת שדולה להסדרת נושא הגיור מתוך הבנה שהנושא מחייב פתרון, תוך מציאת הדרכים להקל מעט על המבקשים להתגייק. הגיעה העת שהגורמים הרלוונטיים יפנימו כי כיום קיימות קהילות יהודיות מגוונות ויש עניין לאפשר את ההצטרפות לעם היהודי גם עפ"י ההלכה ביתר קלות", הוא מסביר.

 

"לא ייתכן שציבור גדול מאוד, של למעלה משלוש מאות אלף איש יחיה במדינת ישראל ללא הגדרה ברורה של זהותו. כיום עשרות אלפי עולים מחבר המדינות מוגדרים כ'חסרי דת' או כחסרי דת ולאום' במרשם האוכלוסין דבר שפוגע בהם בעניינים כגון נישואין, קבורה וכד'. אם לא נמצא את הדרכים לפתרון בעיית הגיור, ניצור במו-ידינו גורם משמעותי נוסף - מיעוט של למעלה משלוש מאות אלף איש, שיקרא גם הוא, תיגר על הגדרת המדינה כמדינה יהודית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלון נוריאל
כהן. לא מקובל עלינו
צילום: אלון נוריאל
גלאון. לא מקובל גם עלינו
צילום: דודי ועקנין
רותם. יסביר לחברי הליכוד
אדלשטיין. תומך
צילום: חיים צח
מומלצים