שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  למה התעופה לא מתפתחת?
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: איך זה שלפני עשרים וחמש שנה לרוב הבתים בישראל לא היה טלפון והיום לכל ילד יש פלאפון צמוד, אבל לפני עשרים וחמש שנה טיסה לארה"ב עלתה אלף דולר ולקחה 12 שעות והיתה צפופה, וגם היום טיסה לארה"ב עולה אלף דולר ולוקחת 12 שעות והיא צפופה. למה אין התפתחות בתחום הזה? 

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. מהפכת המחשוב והמיקרואלקטרוניקה שהחלה להטביע את חותמה באמצע שנות ה-80 היא האחראית העיקרית להוזלת שירותי הטלפון.
  כמה דוגמאות: מרכזת טלפונים אזורית, המשרתת כמה עשרות אלפי מנויים, היתה בשנת 1980 מערכת אלקטרומכנית ענקית, מסובכת, מסורבלת ויקרה, אשר הורכבה ידנית והיתה רגישה לתקלות רבות ושונות, שאת כולן היה צורך לתקן ידנית. הקווים הנכנסים אליה והיוצאים ממנה היו עשויים מתכת, בהשוואה לסיבים האופטיים הזולים והאמינים בהרבה, והנושאים הרבה יותר שיחות בבת אחת (שלא לדבר על התקשורת הלוויינית). על המכשירים עצמם אין צורך לדבר – מכשיר טלפון חדיש קטן בחצי מהשפופרת של טלפון ישן. וכמובן, כל העסק כפוף לבקרת מחשבים, מה שמפחית לאין שיעור את הצורך בהתערבותם של מפעילים אנושיים מקבלי שכר גבוה. התוצאה הכוללת היא הוזלה מדהימה של עלויות התשתית, התפעול והשימוש. 

   

  בתעופה המסחרית, לעומת זאת, השפעת המחשוב והמזעור, עם כל חשיבותה, הועילה רק במעט להקטנת העלויות. מחיר הדלק, לדוגמה, שהוא אחד המרכיבים הגדולים ביותר בעלות כל טיסה, עלה פלאים בתקופה האמורה. מספר בני האדם המעורבים בטיסה – צוות אוויר, צוות קבינה, צוות קרקע – לא השתנה במידה משמעותית, וכולם מקבלים שכר. הוצאות אבטחה לא היו קיימות כמעט בשום חברת תעופה עד לפני כ-20 שנה, וגם הן גבוהות. השיפורים ביעילות המנועים היו שוליים למדי. ובמה שנוגע למשך הטיסה – הניסיון לקצר אותו משמעותית באמצעות טיסה על-קולית (קונקורד) התגלה ככישלון כלכלי ממדרגה ראשונה, והופסק לא מזמן. הצפיפות היא פועל יוצא של כל אלה: אם כבר מעלים מטוס לאוויר, כדאי שיהיו בו כמה שיותר נוסעים בתשלום. 

   

  לכן אפשר לסכם ולומר: המחשוב והמזעור הוזילו עלויות בתחומים רבים של חיינו, גם אם לא תמיד אנו מודעים לכולם; אבל השפעתם על תחומים אחרים אינה יכולה להקטין את העלויות באותה המידה.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן . 

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  יום אחד אהיה טלפון סלולרי
  צילום: איי אף פי
  מומלצים