שתף קטע נבחר

הרב דרוקמן עולה להתקפה

"זהו מעשה מזעזע של אדם שלא ראוי לדיינות"; "האיש הזה מנבל את פיו ומוציא לעז על עשרות תלמידי חכמים"; "הקליקה החרדית הסגורה – שחיתות"; "ההלכה לא מחייבת 'משטרת גרים'". הרב חיים דרוקמן משיב מלחמה לדיין בית הדין הרבני באשדוד, אברהם עטיה, שסירב להכיר בגיוריו. וגם: מה אומר הדיין?

"דייני הגיור יודעים יפה את ההלכות, והם יראי שמים לא פחות מאדם שמנבל את פיו, מדבר לשון הרע ומוציא לעז על עשרות תלמידי חכמים" – כך אומר ראש מערך הגיור במשרד ראש הממשלה הרב חיים דרוקמן, בהתייחסות ראשונה לחשיפת ynet על החלטת דיין בית הדין הרבני באשדוד שלא להכיר בגיור שנעשה בעבר בבית הדין בראשותו. הרב דרוקמן אמר עוד כי דבריו של הדיין, הרב אברהם עטיה, בגנות בתי הדין לגיור הם "מזעזעים", ותקף את "הקליקה החרדית הסגורה". את הדברים אמר הרב בראיון ששודר אתמול ברדיו "קול חי".

 

כזכור, בית הדין הרבני באשדוד החליט לאחרונה שלא להכיר בגיורה של אישה שנעשה לפני 15 שנה בבית הדין המיוחד לגיור, בראשות הרב חיים דרוקמן. מאז שסיימה את הליך הגיור הספיקה האישה להינשא, להפוך לאם ולהתגרש, אך הדיין עטיה קבע כי היא וילדיה אינם יהודיים משום שהודתה בעצמה כי מעולם לא שמרה מצוות. במסגרת הדיון תקף הדיין בחריפות את בתי הדין המיוחדים לגיור ודייניהם, וקבע: "מדובר באפיקורסים ופושעים המשמידים את עם ישראל וגורמים להתבוללות".

  

גימטריה או הלכה? 

בתגובה לטענות אומר הרב חיים דרוקמן כי מי שלא שומע את שני הצדדים לפני שהוא פוסק לא ראוי להיות דיין בישראל. "איך דיין מדבר כך על עשרות תלמידי חכמים? אדם כזה יכול להיות דיין בכלל? זה מזעזע!". בהמשך ביקש ראש מערך הגיור לקרוא את אחד הנימוקים של עטיה, ולעמוד על רצינותו: "כתוב 'וחרה אפי והרגתי אתכם בחרב'. 'וחרה' בגימטריה זה 219, ו-'גיור' זה גם 219. אתם מבינים למה באה החרב לישראל? בגלל הגיור! אין יותר הלכות גיור בישראל ואין על כך סוגיה בגמרא. הגיור הוא שמביא את 'והרגתי אתכם בחרב'".

 

על הטענה לפיה האישה המתגיירת הודתה כי לא שמרה מצוות אמר הרב דרוקמן: "אני לא סומך על האדם הזה (הדיין) שאמר שהיא הודתה בזה". בהמשך מסביר דרוקמן שכל מועמד מחויב לקבל על עצמו אורח חיים דתי, אך ההלכה קובעת שגם אם הגר לא עמד בדיבורו הוא נחשב יהודי, וככזה הוא ייענש על מעשיו. "בשום מקום לא כתוב בהלכה שיש צורך במשטרה שתעקוב לראות אם הגרים מקיימים מצוות. הם לומדים לקראת הגיור עשרה חודשים, המורים מכירים אותם היטב, אחר כך יש להם משפחה דתית מאמצת, וגם הדיינים בוחנים ובודקים אותם. האם כבוד הדיין הזה היה עם הגרים בשעת הטבילה במקווה? מניין הוא יודע אם הם קיבלו על עצמם עול מצוות?".

 

"יתד לא נאמן"

בהמשך תקף הרב דרוקמן גם את היומון החרדי "יתד נאמן" שציטט בסוף השבוע בהרחבה את דברי הדיין האשדודי.

 

"העיתון הזה רחוק מלהיות נאמן", הוא אמר, ויצא גם נגד "הקליקה החרדית הסגורה". לדבריו, "כל עסקנצ'יק חרדי הופך פתאום להיות רב גם אם לא קרא ולא שנה. אם הוא נבחר לכנסת – אוטומטית הוא נהיה רב. אתה מכיר ח"כ חרדי שאינו רב? כולם 'רב'. אני לא יודע עם מי הם רבים, אבל כולם 'רב'. אבל כל מי שלא שייך לקליקה הזו לא יכול להיות רב. מדובר בשחיתות וחוסר אנושיות שהם ההפך הגמור מיראת שמים אמיתית". הרב דרוקמן מספר כי הוא מחנך את תלמידיו לכבד כל תלמיד חכם, גם אם חולקים עליו, אך אצל החרדים "מבטלים את האחר, מזלזלים בו ומכסים אותו בעפר". "חבל שזה כך. ליבי כואב" הוא אמר, "אני בטוח שגדולים אמיתיים לא נוהגים כך".

  

ומה אומר הדיין? 

בסוף השבוע יצא "יתד נאמן" בהתקפה חסרת תקדים נגד הרב דרוקמן, תוך צירוף ציטוטים נבחרים מדבריו של דיין בית הדין הרבני באשדוד, הרב אברהם עטיה, בגנות ראש מערך הגיור הממלכתי ובתי הדין שבסמכותו. הרב דרוקמן - כך על פי הכתב - הוא "חבר הכנסת לשעבר מהמפד"ל חיים דרוקמן", גיוריו הם "פיקטיביים", רק 5% מגיורי מערך הגיור הם "גיורי אמת", וגם אלה תקפים רק אחרי שקיבלו "אישור" מבית דין חרדי.

 

על פי הדברים קבע עטיה בדיון כי אין תוקף לגיורם של הדיינים, וכי "בתי הדין הללו גורמים במעשיהם לא להשאיר מעם ישראל שריד ופליט". לטענתו, לא מדובר במעידה חד פעמית, אלא בבתי דין "אפיקורסים ופושעים" שנוהגים "קלות דעת", ובשיטה שמקבלת גרים שלא קיבלו עליהם עול מצוות. "זה נהפך להיות השמדת קדשו וייחוסו של עם ישראל. השמדה ממש בקבלנות ובסיטונות" תקף עטיה. "בתי הדין המיוחדים לגיור אינם מפנים מוקשים, אלא זורעים הרס וגורמים להתבוללות עם ישראל". ומהן ההשלכות? "טרגדיות נוראיות בגשמיות וברוחניות, לפרט ולכלל האומה". את בתי הדין המוכרים לגיור הוא מעדיף לכנות "מכירים", ומיד מסביר את האסוציאציה: "מכיר את ריבונו ומתכוון למרוד בו". מדברי הגמרא "קשים גרים לישראל כספחת" (מחלת עור) הוא לומד: "קשים מגיירים אלו לישראל יותר מספחת". על האישה שגיורה לא הוכר על ידו אמר הדיין: "לא היא הונתה את בית הדין, אלא הוא הונה את עצמו".

 

הרב עטיה, מגובה ב"ועד הרבנים העולמי לענייני גיור", קורא לכל ה"דיינים החרדים לדבר ה'" לפנות לרבנים הראשיים לישראל בדרישה לבטל את בתי הדין ה"טועים", ולהחזיר את סמכויות הגיור לבתי הדין הרבנים האזוריים.

 

בוועד הרבנים אומרים כי בתי דין המוכרים "משליטים את המצריים באומתנו", ומעשיו של הדיין עטיה, שסירב להכיר בגיור, תואמים את עמדתו של הפוסק הליטאי הרב יוסף שלום אלישיב. בנוסף טוענים בוועד כי רק 5% אחוז מ-2000 הגיורים שנעשים מדי שנה הם "גיורי אמת" שעוברים לאחר מכן גיור מחודש בבתי הדין "החשובים והקבועים". "ועד הרבנים העולמי לענייני גיור" קורא לכל הרבנים המחתנים לבדוק ולדחות גר שמעמדו לא ברור, משום ש"אין חוק בעולם שיכול לחייב רבנים לרשום גויים לנישואין".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורי פורת
הרב דרוקמן. "שחיתות וחוסר אנושיות"
צילום: אורי פורת
צילום: ויז'ואלפוטוס
דיין. "קליקה חרדית"
צילום: ויז'ואלפוטוס
מומלצים