שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בסך הכל רציתי להגיע הביתה בשלום

  שלישיית אדלר ניגנה את "גבעת התחמושת" במסיבות הנצחון של ששת הימים. אביו של ג'וני הקטן נפצע אז בקרבות ויורם טהרלב יודע שרק בזכות השיר הפכה הגבעה לאתר הנצחה. לרגל 40 שנה למלחמה נפגשים כולם לביצוע מחודש

  "השיר הזה נכתב כמה חודשים אחרי המלחמה", מספר יורם טהרלב מחבר השיר "על גבעת התחמושת". "באותו זמן עיתון במחנה הוציא גיליון מיוחד שבו סיפר את סיפורם של כל מקבלי הצל"שים במלחמה. כשקראתי את הצל"שים של חיילי גבעת התחמושת, החלטתי לכתוב שיר על אותו הקרב. לקחתי את הטקסטים שהם סיפורם האישי של החיילים, ושיבצתי אותם בתוך השיר, תוך הכנסת טקסט שלי שהסתמך על העובדות. השיר בוצע בסופו של דבר על ידי להקת פיקוד מרכז".

   

  40 שנה אחרי, במסגרת פרויקט מיוחד למלחמת ששת הימים, מבצעים את השיר במיוחד ל-ynet שלישיית אדלר וג'וני הקטן. אתם יכולים לראות אותו ממש כאן.

   

   

  בשיר הזה יש מוטיבים פחות דיכאוניים מאלה שבדרך כלל מאפיינים שירי מלחמה.

   

  "זה מעניין לשמוע את זה, אתה מתכוון לקטע של 'אולי היינו אריות...'. קודם כל האופי שלי הוא לכתוב דברים שיש בהם הומור. לפעמים הומור מחזק דרמה יותר ומדגיש את העוצמה של הדברים הקשים לדעתי".

   

  אחרי 40 שנה, אתה שלם עם הטקסט שכתבת?

   

  "אני שלם איתו מאוד. הוא מצמרר את הצעירים של היום. כתבתי הרבה מאוד שירים ומעטים מהם מעבירים את התחושה שהם העבירו בזמן כתיבתם, גם בתקופה כל כך מאוחרת. אני יודע שהשיר הזה מושמע אולי ארבע פעמים בשנה בכל תחנות הרדיו יחד, לפי הדוחות של אקו"ם. אבל בכל זאת כולם מכירים את השיר הזה בגלל שהוא שיר תיעודי ובגלל המוזיקה שלו".

   

  אתה חושב שהייתה אופוריה מסוימת בטקסט?

   

  "אני חושב שהייתה אנטי אופוריה. בשירים אחרים של קולגות שלי הייתה אופוריה ואני לא אנקוב בשמות. אני חושב שהשיר מאוד ענייני ועובדתי והוא מדבר נגד ההתלהמות של המלחמה. הכוח שלו היה הבאת תיעוד הקרב ולא דברים מחוצה לו".

   

  יצא לך לפגוש את הלוחמים מהשיר?

   

  "רק לפני שלושה שבועות פגשתי את הלוחמים מגבעת התחמושת. ערוץ 1 תיעד את זה לסרט ששודר ביום ירושלים. ישבתי מרותק לסיפורים שלהם. היה שם ויכוח לגבי כמה לוחמים בדיוק היו בקרב. עניתי להם שהויכוח על נתונים היסטוריים לא רלוונטי כי השיר מתאר את מהלך הקרב שהוא מאורע היסטורי. זה באמת משנה אם היו שם מרגמות 120 או 150? זה הכל שטויות. יחסית לשיר, הנתונים מאוד מדויקים וזה מה שחשוב. לא נעים לי להגיד את זה, האתר הזה לא היה הופך לאתר ההנצחה לולא השיר הזה. יש לי ראיון עם הרמטכ"ל בזמנו, מוטה גור, שהיה מפקד על היחידות שעלו על ירושלים שאמר שאלמלא השיר גבעת התחמושת לא הייתה הופכת לאתר שהצנחנים משביעים בו את אנשיהם".

   

  סוגרים מעגל

  הקשר המיוחד של שלישיית אדלר עם השיר "גבעת התחמושת" החל מיד עם סיומה של מלחמת ששת הימים. השלישייה הייתה אז, כמו רוב האמנים, מצוותת לענף הווי ובידור בצה"ל ונשלחה להופיע בכל המקומות שנכבשו או שוחררו. רבות מהופעות השלישייה באותה תקופה היו במסיבות ניצחון שנחגגו בצה"ל. "באותן ההופעות השתתפו גם להקות צבאיות ויצא לנו להופיע פעמים רבות עם להקת פיקוד מרכז שביצעה את 'גבעת התחמושת'", מספר דרור אדלר, המנהל המוזיקלי של השלישייה.

   

  "השיר גבעת התחמושת עשה עלינו רושם עז. יש לו עוצמה רבה וטקסט מצמרר, והקרבה של ביצועו לאירועים עצמם הוסיף רבות לעצמת החוויה. כבר אז רצינו לנגן אותו אך היה ברור לנו שללא הטקסט - יאבד השיר את עוצמתו. שנים מאוחר יותר, נקלעה לידינו הזדמנות כאשר משרד החינוך קבע ש-25 שנה לשחרור ירושלים יהיה הנושא המרכזי לאותה שנה, והחלטנו להכין תוכנית על ירושלים בשיתוף הזמרת שולי נתן".

   

  אחד מרגעי השיא של התכנית היה השיר "גבעת התחמושת" שבו ניגנה השלישייה את המנגינה. "ניגנו את הקטע עשרות רבות של פעמים באותה שנה, ובכל פעם, ללא יוצא מן הכלל, הייתה אוחזת בנו צמרמורת".

   

  שלישיית אדלר, שקיימת כבר למעלה מ-40 שנה, עברה תהפוכות וחילופים וכיום חברים בה דרור אדלר על מפוחית האקורדים, יקי קול על מפוחית הבס וסולנית הלהקה מיכל אדלר-גרוניך.

   

  "ג'וני הקטן", הוא יונתן גולדשטיין (16), עובד בימים אלו על אלבום הבכורה שלו יחד עם דודוש קלמס (הקלידן של הדג נחש) שלקח אותו תחת חסותו, במקביל מסיים לעבוד על אלבום עם הראפר סגול 59 וסיים להפיק אלבום לזמרת הדרה לוין שיצא בקרוב.

   

  "אבא שלי נלחם בששת הימים בסיני וחטף רסיס", מספר ג'וני על הקשר שלו למלחמה. "לפני שנתיים, אבא שלי סיפר לי את הסיפור עם כל הפרטים, וכתבתי על זה שיר, שטרם יצא. מבחינתי החיבור עם שלישיית אדלר הוא מעין סגירת מעגל כיוון שאבי סיפר לי שבששת הימים השלישייה הופיעו מול חיילים שלחמו ואבי היה בהופעה הזאת".

   

  • בימוי והפקה: רפי ברבירו. צילום ועריכה: עוז מועלם. הפקה מוזיקלית: ג'וני הקטן. קריינות : אילן ברמן

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: עוז מועלם
  סגירת מעגל
  צילום: עוז מועלם
  שלישיית אדלר. נרגשים
  ג'וני הקטן. אב שנפצע
  צילום: אור דגן
  לאתר ההטבות
  מומלצים