שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות

  מבוטחים לא יחויבו להיבדק בפוליגרף כתנאי לקבלת תשלום

  המפקח על הביטוח: גופים מוסדיים לא יוכלו לחייב מבוטחים לעבור בדיקת פוליגרף והסכם הפוליגרף לא יהיה חלק מהפוליסה. יחוייבו להסביר לתובע שמכונת הפוליגרף אינה מכונת אמת וכי הוא רשאי לסרב לעבור את הבדיקה

  המפקח על הביטוח, ידין ענתבי, פרסם היום (ב') טיוטת חוזר הקובעת כללים ותנאים לפיהם גופים מוסדיים (חברות ביטוח, קרנות פנסיה וקופות גמל) לא יוכלו לחייב מבוטח או עמית לעבור בדיקת פוליגרף כתנאי לקבלת תשלומים. כפועל יוצא מכך, מבוטח או עמית יהיו רשאים לסרב לעבור את הבדיקה, גם במידה וחתם על הסכם פוליגרף, וזאת מבלי לפגוע בזכויותיו לקבלת תשלומים.

   

  טיוטת החוזר קובעת, כי הסכם הפוליגרף לא יהיה חלק מהפוליסה, אלא ייחתם בנפרד וכי הגופים המוסדיים יוכלו להציע לתובעים לעבור בדיקת פוליגרף רק לאחר שעלו ממצאים המצביעים על חשד כנגד התובע.

   

  בנוסף, יחויבו הגופים להסביר לתובע, לפני החתימה על הסכם הפוליגרף, שמכונת הפוליגרף אינה "מכונת אמת" וקיים סיכוי שתובע דובר אמת ייחשב בתום הבדיקה כדובר שקר, וכי שמורה לו האפשרות לסרב לעבור את הבדיקה בכל שלב.

   

  עוד קבע ענתבי בטיוטת החוזר, כי ממצאי בדיקת הפוליגרף עשויים להוות ראיה קבילה בבית המשפט אך ממצאי הבדיקה לא ימנעו מהתובע לפנות לערכאות משפטיות, יהיו תוצאות הבדיקה אשר יהיו.

   

  מעבר לכך, התובע יהיה רשאי לבחור את מכון הבדיקה מתוך רשימה שתועבר לו על ידי הגוף המוסדי ועלות הבדיקה תוטל במלואה על הגוף המוסדי. בנוסף תחול על המבטח החובה להעביר את תוצאות הבדיקה לידי התובע תוך שלושה ימי עסקים, מהיום שהתקבלו אצלו.

   

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  פוליגרף. אין חובה להיבדק
  צילום: שאול גולן
  מומלצים