שתף קטע נבחר

פרידמן עוקץ את מזוז: לפחות לא הועמדתי לדין

הכנס השנתי של לישכת עורכי-הדין באילת הפך לזירת התגוששות בין השר ליועץ: אחרי שמזוז תקף את יוזמת פרידמן לשנות את הליך בחירתו של פרקליט המדינה, עקץ אותו שר המשפטים במסיבת עיתונאים מיוחדת - ולא שכח להזכיר את פרשת רמון

הסכינים הארוכות נשלפות בצמרת מערכת המשפט ואכיפת החוק. זמן קצר אחרי שהיועץ המשפטי לממשלה תקף את שר המשפטים, על הצעתו לשנות את הליך בחירתו של פרקליט המדינה - עוקץ אותו השר בחזרה.  

 

"היועץ העמיד לדין את שר המשפטים הקודם - עליי רק מתח ביקורת, בינתיים. אני רואה בעצמי בר מזל", כך אמר אחר הצהריים (יום ב') השר דניאל פרידמן, במסיבת עיתונאים מיוחדת ודחופה שכינס באילת. פרידמן נשאל האם יש משבר אמון בינו לבין מזוז. הוא השיב בשלילה ואמר: "אנחנו עדיין משוחחים".

 

לדברי פרופ' פרידמן - שלא הסתיר בשעתו את ביקורתו הנוקבת על מני מזוז, השופטים שהרשיעו את חיים רמון ומה שכונה "כנופיית שלטון החוק" - הוא "סבור בסך-הכל שיש לאפשר לשר המשפטים להציג יותר ממועמד אחד בפני ועדת האיתור שבוחרת את הפרקליט".

 

כיום, הוועדה לאיתור פרקליט המדינה ממליצה לשר המשפטים על מועמד אחד לתפקיד והוא זה שנבחר, מה שהופך את פרידמן לחותמת גומי. שר המשפטים מבקש כי הוועדה תמליץ על בין שניים לשלושה מועמדים, כדי שיוכל לבחור מהם – את המתאים ביותר. לדבריו, העובדה שהיועץ המשפטי, שהוא עובד מדינה, יוצא בביקורת נגד השר הממונה עליו - היא עניין בלתי תקין.  


פרידמן משיב אש (צילום: יניב כהן)

 

פרידמן טען עוד כי במשך למעלה מארבעים שנה מונו פרקליטי המדינה על ידי שרי המשפטים והממשלה. "אני לא חושב שהיתה בכך שחיתות כלשהי", אמר השר פרידמן וציין כי "מזוז בעצמו נבחר על ידי ועדה כמועמד אחד מתוך שלושה שהוועדה הציגה לממשלה. אני לא רואה שום פגם ודופי בשיטה זו". לדבריו - התנגדות מזוז להצעתו "מעוררת תהיות לא קטנות".

 

"הוועדה - לא חותמת גומי של מזוז"

כאשר נשאל שר המשפטים האם הוא לא רואה בעיה בכך שהתובע הכללי ייבחר על ידי הממשלה, כשראש הממשלה וכמה משריה מצויים בחקירות, השיב: "מדובר באדם שייבחר על ידי ועדה שמזוז עומד בראשה. זה לא אדם שמישהו החליט לקחת משוק עורכי הדין או מהרחוב. לתפיסת מני מזוז, הגוף הזה הוא כנראה חותמת גומי שלו. הוא יבחר אדם והגוף הזה יהיה חותמת גומי, זה נראה לי קצת מרחיק לכת".

 

כאמור, דבריו של פרידמן נאמרו שעות ספורות לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה מני מזוז תקף אותו במרומז, בעקבות הצעתו לשינוי הליך בחירת פרקליט המדינה החדש והרכב הוועדה לאיתורו. "בחירה של פרקליט מדינה צריכה להיות נקיה מכל מעורבות פוליטית. פרקליט המדינה הוא תפקיד מקצועי נטו. הוא התובע הכללי ולא מקיים דיאלוג עם הכנסת", אמר מזוז בכנס לשכת עורכי הדין באילת.

 

ראש לשכת עורכי הדין, שלמה כהן, תקף גם הוא את שר המשפטים דניאל פרידמן ואמר: "שר משפטים בישראל צריך להגן על מערכת המשפט ולא לאיים עליה. אם שר המשפטים רוצה באמת לתקן תקלות בה - שידאג ל-300 תקנים חדשים לשופטים. ממשל בצרות מתעמת עם מערכת המשפט... פרופ' פרידמן מציע לפגוע באורח אנוש בסמכות בג"ץ, לבטל סעיפי חוק בלתי חוקתיים. אם תתממש כוונה זו, תחזור ישראל למצב הפרימיטיבי שבו השלטון – במקרה זה המחוקק – הוא כל יכול ואין עליו מגבלות".

 

כזכור, המתיחות סביב גישתו של שר המשפטים למערכת המשפט החלה מיד כאשר הועלה שמו כמחליף קבוע לשר שפרש, חיים רמון. לאחר שמונה - רבים במערכת המשפטית חששו מכוונותיו לשינויים מרחיקי לכת במערכת והביעו חשש שבכוונתו להחליש את מערכת המשפט. משפטנים רבים עקבו בדריכות אחר פגישותיו עם נשיאת בית המשפט העליון, השופטת דורית בייניש, הידועה כמתנגדת נחרצת לגישתו. השניים ניסו אמנם לשדר אווירת עבודה עניינית, אך לא הצליחו להימנע ממחלוקות, והדי הוויכוח חצו מזמן את דלתות העץ הכבדות והאטומות של היכל המשפט.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרידמן. משיב ועוקץ
צילום: יניב כהן
מזוז. התנגשות חזיתית
צילום: גיל יוחנן
מומלצים