שתף קטע נבחר

השלטון המקומי: ניאלץ לפטר 1,500 מורים

החלטת משרד החינוך לקצץ 150 מיליון מתקציבן של רשויות מקומיות חלשות בפריפריה, עלולה להביא לשיבוש פתיחת שנת הלימודים הבאה. יו"ר מרכז השלטון המקומי הורה לרשויות להתחיל בהליכי פיטורי מורים

יו"ר מרכז השלטון המקומי, עדי אלדר, מאיים היום (ד') כי הרשויות לא יפתחו את שנת הלימודים הקרובה בנגב ובגליל, זאת בשל קיצוץ של 150 מיליון שקל בשישים יישובים עליו הודיע אתמול משרד החינוך. לטענתו, הקיצוץ יביא לפיטורי 1,500 מורים באותם יישובים המוגדרים כחלשים ואשר זכו במשך השנים להטבות כדי להביא לשיוויון בחינוך.

 

במרץ 2006 פסק בית המשפט העליון כי יש לבטל את ההקצאות הלא-שיוויוניות ולתקן במקביל את מפת העדיפות הלאומית. עם זאת, במשך 16 חודשים משהה משרד החינוך את יישום פסיקת בג"ץ. "שרת החינוך מובילה לאסון בחינוך", אמר. "ננהל מאבק על קיצוץ זה העלול לגרום לכך ששנת הלימודים לא תיפתח במועדה ביישובי הנגב והגליל".

 

כאשר ריחף מעל המשרד איום ביזיון בית המשפט, התקבלה החלטה חדשה: לקצץ את תקציבן של 15 רשויות מקומיות בכ-150 מיליון שקל שנועדו לשיפור מערך החינוך בהן. אלדר תקף הבוקר בצורה חריפה את החלטת משרד החינוך ואף שוחח עם שרת החינוך, יולי תמיר, בנושא. בהמשך, הורה מרכז השלטון המקומי לרשויות המקומיות להתחיל בהליכי פיטורי המורים, נוכח גזירת הקיצוץ.

 

"אנו פועלים בכל האמצעים העומדים לרשותנו כדי לבטל את ההחלטה ולמחות על אופן יישומה ועל העיתוי שבו ניתנה, יומיים לפני המועד האחרון בו ניתן לפעול לפיטורי המורים שלא תוקצבו בשנת הלימודים הקרובה", כתב אלדר לראשי הרשויות. "עם זאת, אבקשכם להיערך מיידית ולהתחיל בהליכי הפיטורים של המורים הבלתי מתוקצבים, לא יאוחר מיום 31 במאי 2007 כמתחייב מהנהלים".

 

מוקדם יותר הבוקר, בוועידת השלטון המקומי באוניברסיטת תל אביב, אמר אלדר כי שרת החינוך מובילה לאסון בחינוך. "כגנבים בלילה, יומיים לפני המועד האחרון שבו אנו נדרשים להודיע למורים על שינוי בהיקף העסקתם, מודיעה לנו שרת החינוך בפקס על קיצוץ של 150 מיליון שקל על ידי ביטול 'המוחזקות' בערי הפריפריה בגליל, בנגב, וגם במרכז. המשמעות היא פיטורים של מאות מורים, ביטול שעות הוראה לתלמידים וחזרה לשנות ה-50 מבחינת מערכת החינוך".

 

שרת החינוך אמרה בתגובה לטענותיו של אלדר: "הנתונים אינם נכונים. אנו מכבדים את החלטת בית המשפט העליון שלא מאפשר לנו לתקצב את אותן רשויות על פי המודל הקודם. אנו עובדים על שיטת תקצוב חדשה בתיאום עם הגורמים המשפטיים, אך מדובר במהלך הדרגתי ועדי אלדר יודע את זה, הוא שוחח איתי בטלפון וקיבל את כל המידע".

 

"אני מאמינה שהתוצאה הסופית לא תהיה פגיעה של ממש", מוסיפה השרה תמיר. "הקיצוץ לא יתרחש בסדרי הגודל האלה. מרכז השלטון המקומי לא יכול לבקש מאיתנו לעבור על החלטות של בית המשפט העליון. נעשה כל שניתן על פי חוק ובתיאום עם משרד האוצר ונמזער את הנזקים עד כמה שניתן".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ירון ברנר
עדי אלדר, יו"ר מרכז השלטון המקומי
צילום: ירון ברנר
תמיר. הפגיעה לא תהיה גדולה
צילום: ירון ברנר
מומלצים