שתף קטע נבחר

מפלגת השלטון בדרא"פ: צאו למחות נגד ישראל

מפלגת השלטון של דרום אפריקה מפרסמת באתר האינטרנט שלה קריאה לתומכיה להתגייס בהמוניהם לשבוע מחאה מאורגן נגד מדיניות ישראל ולהפגין סולידריות עם הפלסטינים. ארגונים שונים המצוטטים בהודעה מכנים את מדיניות ישראל "אפרטהייד" וקוראים לחרם פוליטי וכלכלי

לא רק בבריטניה: מפלגת השלטון של דרום אפריקה, הקונגרס הלאומי האפריקני (ANC), פירסמה קריאה לתומכיה להצטרף לשבוע של מחאה מאורגנת נגד מדיניות ישראל, ולהפגין סולידריות עם הפלסטינים.

 

בהודעה שפורסמה באתר האינטרנט של המפלגה, מתחת לתמונתו של נשיא דרום אפריקה תאבו מ'בקי, קוראת המפלגה לתומכיה להתגייס בהמוניהם ולהשתתף בהפגנות ובפעילויות המחאה השונות שיאורגנו בשבוע שבין 4 ל-9 ביוני - בדיוק במלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים ולתחילת כיבוש השטחים.

 

עוד בנושא:

 

את פעילות המחאה בדרום אפריקה, תחת הכותרת "הפסיקו את הכיבוש" מרכזים 20 ארגונים שונים, תנועות סולידריות, מפלגות פוליטיות וארגונים דתיים. בהודעה משותפת שהוציאו הארגונים, ומופיעה באתר ה-ANC נאמר: "אנו ניצבים בפני משבר חדש של מלחמה וכיבוש, משבר שבו הפלסטינים ממשיכים לסבול, אפילו יותר מהסבל שחוו במשך עשרות שנים של חיים תחת כיבוש ואפרטהייד... תנאי המחיה של הפלסטינים תחת הכיבוש ממשיכים להידרדר והפליטים ממשיכים לסבול מהעדר זכויות, לרבות זכות השיבה. פלסטינים בירושלים ובמקומות אחרים סובלים מטיהור אתני".

 

הארגונים קוראים לאו"ם ולחברות בו להגן על העם הפלסטיני, וקורא לעולם להכיר בממשלה הנבחרת של העם הפלסטיני, ולהפסיק את החרם עליה.

 

על פי התוכנית, שבוע המחאה יחל בהפגנות במסגדים בדרום אפריקה ביום שישי ובכנסיות ביום ראשון. בשבוע הבא יהיו הפגנות במוקדים שונים במדינה, לרבות עצרות בהשתתפות חברי פרלמנט מול הקונסוליה האמריקנית ביוהנסבורג. בהמשך יהיו הפגנות מחאה מול חנויות שמוכרות מוצרים מישראל, ותהיה קריאה לאזרחי דרום אפריקה להחרים אותם - אם כי המפלגה מדגישה כי היא אינה תומכת בקריאה זו לחרם מוצרים. לסיום שבוע המחאה יהיו הפגנות ותהלונות בקייפטאון ויוהנסבורג.

 

בהודעת ANC מביעים הארגונים את תדהמתם ממעצרם בשבוע שעבר של 35 חברי פרלמנט פלסטיניים. ANC גם קורא לקיום דיון בפרלמנט על המשך הכיבוש של העם הפלסטיני.

 

בהודעה מתפרסמת גם תגובה של איגוד העובדים הדרום אפריקני "קוסטו", הקוראת להמשיך בפעילות נגד ישראל גם לאחר תום שבוע המחאה. "קוסטו" הצהיר בעבר כי הוא תומך במדיניות של חרם, משיכת השקעה וסנקציות נגד ישראל בשל מדיניותה בשטחים.

 

גם מועצת הכנסיות הדרום-אפריקניות תומך במחאה. מסע ההסברה של המועצה השווה בין הכיבוש בשטחים הפלסטיניים לבין משטר האפרטהייד. "אנו, דרום אפריקנים שחיו את האפרטהייד, לא יכולים לשתוק כאשר עם שלם אינו זוכה ליחס אנושי, משולל זכויות אדם וכבוד עצמי, וסובל מהשפלה יומית. איננו יכולים להרשות למדינה חסרת מעצורים להשתמש במטוסי קרב, מסוקים וטנקים נגד אזרחים. איננו יכולים לקבל רצח של פעילים, עינויים של אסירים פוליטיים ורצח של ילדים ועונש קולקטיבי", נאמר בהודעת מועצת הכנסיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מדינה חסרת מעצורים". ציטוט מההודעה
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
חומת האפרטהייד. שבוע מחאה מאורגן
צילום: רויטרס
מומלצים