שתף קטע נבחר

הקונגרס בארה"ב: להעביר השגרירות לירושלים

בשבוע הבא צפוי בית הנבחרים האמריקני לקבל החלטה הקוראת להעתיק את שגרירות ארצות הברית מתל אביב לירושלים - בהתאם לחוק שקיבל הקונגרס לפני 12 שנה. להצבעה חשיבות סמלית גדולה, אך הסיכויים שתיושם קלושים. זאת, מאחר שנוכח התסבוכת האמריקנית בעיראק, לא סביר שממשל בוש ינקוט צעד שעלול ללבות עוד יותר את האש במזרח התיכון

בית הנבחרים האמריקני יצביע בשבוע הבא על החלטה הקוראת לנשיא בוש להעביר את שגרירות ארצות הברית מתל-אביב לירושלים. ההצבעה תהיה במלאות 40 שנה לכיבוש ירושלים המזרחית והעברתה לריבונות ישראלית.

 

בשבוע שעבר קיבלה ועדת החוץ של בית הנבחרים הצעת החלטה שהציג יושב ראש הוועדה, טום לנטוס, בנושא ירושלים. ההצבעה בשבוע הבא במליאת בית הנבחרים תקרא לאשרור המחויבות של הקונגרס לחוק העתקת השגרירות האמריקנית לירושלים שהתקבל לפני 12 שנה, ותורה לנשיא ארה"ב לציית לחוק הזה. בעקבות בית הנבחרים, נערך גם הסנאט לקבל החלטה דומה. יו"ר ועדת החוץ סנטור ג'ו ביידן, הודיע כבר על כוונתו להציג החלטה דומה בוועדה בראשותו בשבוע הבא.

 

בשנת 1995 אישר הקונגרס האמריקני חוק להעברת השגרירות האמריקנית מתל-אביב לירושלים. במסגרת החוק, הוקצו הסכומים הנדרשים להעתקת השגרירות, אך בפועל, נמנעו נשיאי ארה"ב, ביל קלינטון וג'ורג' בוש, ליישם את ההחלטה מסיבות ביטחוניות. זאת, בשל החששות שהעתקת השגרירות לירושלים תצית את העולם הערבי והמוסלמי נגד ארה"ב.

 

החוק כאמור טרם יצא אל הפועל, ולהצבעה החדשה בבית הנבחרים יש אופי הצהרתי ולא מעשי, אך יש לה חשיבות סמלית גדולה. ב-1995 עבר החוק בהצבעה בקונגרס כאשר היה תחת שליטה רפובליקנית. הפעם, יצביע על החוק קונגרס הנשלט בידי המפלגה הדמוקרטית. עובדה זו מעידה על כך שבכל הקשור לירושלים, אין הבדל משמעותי בין שתי המפלגות, וכי שתיהן מכירות בקביעה שירושלים היא בירת ישראל.

 

במסגרת מסע הבחירות לנשיאות שלו ב-2000, הבטיח בוש כי אם ייבחר לנשיא, יתחיל לפעול לקראת יישום התוכנית להעתקת השגרירות. עם זאת, כמו קודמיו שהבטיחו במערכת הבחירות לפעול להעתקת השגרירות לירושלים אבל התכחשו להבטחה לאחר כניסתם לבית הלבן, גם בוש טרם יישם את הבטחתו.

 

לממשל בוש - השקוע עד צוואר בבעיות קשות בעיראק ובמזרח התיכון כולו - אין כל כוונה להצית את המזרח התיכון בתבערה חדשה סביב ירושלים. מזכירת המדינה קונדוליזה רייס תנסה בימים הקרובים לקדם את יוזמתה, לייצר אווירה של חלון מדיני באמצעות פגישות של אולמרט ואבו מאזן, ודחיפת הליגה הערבית לקידום יוזמת השלום שלה באמצעות הידברות ישירה עם ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בוש. התחייב אך לא יישם
צילום: איי אף פי
מומלצים