שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מה קורה לגבר בזמן אורגזמה?

  היא פסגת העונג אליו מגיע הגוף, בדרכים טבעיות כמובן. אז מה גורם לתחושת האורגזמה? זה כבר עניין של המוח. רציתם פרטים ואנחנו משיבים

  האורגזמה מכונה בצרפתית "לה פטיט מורט" שפירושה "מוות קטן", בזכות העונג רב העוצמה שהיא גורמת לגבר בזמן השפיכה. מה הקשר בין פליטת תאי הזרע לבין התחושה השמיימית שאחריה? הנה ההסברים היבשים מאחורי ההרגשה הנפלאה .

   

  האורגזמה (ובעברית: אביונה) כוללת סדרות של התכווצויות קצביות של פי הטבעת, בלוטת הערמונית והשרירים הסמוכים לאיבר המין. התכווציות אלה גורמות לנוזל הזרע לצאת מהמאגרים דרך פתח השופכה בקצה הפין. לאחר השפיכה מתרחשת תקופת הפוגה בה הגבר אינו יכול להשיג אורגזמה נוספת. תקופה זו נמשכת בין מספר דקות עד מספר שעות, תלוי בגיל ובגורמים נוספים.

   

  לשפיכה הגברית (וכן, גם לנשים יש שפיכה) שני שלבים. הראשון נקרא שיגור, עליו אחראית מערכת העצבים הסימפטטית, והשני נקרא שלב הפליטה המתבצע כרפלקס של עמוד השדרה באיזור הקרוי S2-4 המצוי מתחת למותניים.


  בקרוב אגיע רחוק. שלב השיגור - נקודת האל-חזור (צילום: גטי אימג') 

   

  שלב השיגור נחשב כנקודת אל-חזור, בו תאי הזרע עוברים מהאשכים דרך צינורות הפליטה, ומתערבבים בשלושה סוגי נוזלים: נוזל הזרע, נוזל נוסף המצוי בבלוטת הערמונית ונוזלים המצויים בבלוטות השופכה. כל אלה יוצרים את הפליטה.

   

  במהלך השלב השני, הוא שלב הפליטה, נוזל השפיכה מוזרק דרך צינור השופכה (אותו צינור דרכו עובר נוזל השתן) בתנועות קצובות. תנועות אלה הן חלק מהאורגזמה הגברית. הן נמשכות כ-17 שניות בממוצע, אולם עשויות לארוך מספר שניות עד אפילו דקה.

   

  לאחר תחילת האורגזמה מתחיל נוזל השפיכה לנוע מהשופכה אל קצה הפין במחזורים של 10 עד 15 התכווצויות. במהלך האורגזמה, התנועות הקצביות של פליטת השפיכה הולכות ופוחתות, וכך גם כמות נוזל השפיכה. קצב ההתכווצויות הקצביות הללו מתחיל במרווחים של 0.6 שניה (שש עשיריות השניה) בין התכווצות להתכווצות, ומתגברות עד למרווחים של כעשירית השניה בין כל התכווצות כזו

   המביאה לפליטה. בסוף האורגזמה חלק מהגברים ממשיכים לחוש את אותן התכווצויות, אף שלא נפלט יותר נוזל שפיכה.

   

  נוזל השפיכה מתחיל לצאת מאיבר המין כבר בהתכווצות הראשונה או השניה. כמות הזרע מכילה 1.5 עד 5 מיליליטרים של נוזל. בגיל ההתבגרות כמות הנוזל מעטה יותר וצלולה, ולעתים אינה מכילה כלל תאי זרע. עם ההתבגרות הולכת השפיכה ומתעשרת בתאי זרע. אולם יחסי מין או אוננות בתדירות גבוהה יגרמו לצמצום תאי הזרע ונוזל הזרע הנפלטים.

   

  הנוזל העיקרי המרכיב את השפיכה מיוצר בבלוטת הערמונית. נחזור רגע אחורה, אל השפיכה הקודמת. בינתיים דאגה בלוטת הערמונית לייצר נוזל, כדי להשלים את החסר. נוזל זה חיוני, כיוון שהוא יוצר לחץ שמסייע לדחוף את השפיכה החוצה. הנוזל של בלוטת הערמונית משלים את עצמו בתוך יומיים-שלושה, מה שמסביר מדוע סקס תכוף מדי יוצר כמות נוזל מעטה מדי.

   

  למשחק המקדים יש תפקיד משמעותי גם כאן. בלוטת הערמונית מאיצה את ייצור הנוזל בזמן ההתעלסות והגירוי המיני, ולכן משחק מקדים ארוך יותר יביא לנוזל פליטה רב יותר, ולכוח דחיפה שלו חזק יותר, מה שיגביר את תחושת העונג.

   

  אמרנו קודם שהאורגזמה כוללת התכווצויות של שרירים רבים. אז איך זה שאותה תחושת עונג שקיימת באורגזמה, לא מופיעה בזמן אימון בחדר כושר, שם אנו מאמצים את השרירים גם כן? לכך אחראי המוח.

   

  למעשה, המוח דואג למצב רוח טוב עוד בזמן המשחק המקדים. אז מתחיל המוח לשחרר לגוף אנדורפינים: כימיקלים בעלי סגולות של שיכוך כאבים, שיפור מצב רוח ותחושת אופוריה – מעין חולשה כללית של הגוף ותחושת התעלות. שיא הזרמת האנדורפינים למחזור הדם מתבצע בזמן הפליטה, מה שמביא את העונג לשיא. אך הזרמתם לגוף החלה עוד לפני האורגזמה, על כל כיווצי השרירים שבה.

   

  כדי שלא לבזבז את מאגרי האנדורפינים בגוף, קיצר המוח את תחושת האורגזמה לשניות ספורות, לאחריהן מופסקת הזרמת האנדורפינים והגוף חוזר למצבו הקודם.

   


   

  עוד שאלות על גוף האדם? כתבו לנו , ונשיב על הסוגיות המעניינות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאחר השפיכה - תקופת הפוגה
  צילום: ויז'ואל/פוטוס
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים