שתף קטע נבחר

צילום: דלית שחם

אוסף קשה לעיכול: שקיות הקאה ממטוסים

יונתן חיים מבורך מודה שאנשים לא יודעים איך "לאכול" את האוסף שלו, אבל הוא מבקש שבפעם הבאה שתסעו לחו"ל תביאו לו מזכרת: את שקית ההקאה מהמטוס (לא משומשת כמובן). יש לו כבר 173 באוסף והוא רוצה עוד

יונתן חיים מבורך (23) הוא אספן שקיות הקאה. כן, כן, אתם קוראים נכון – אותן שקיות מקופלות בגב המושב שלפנינו בטיסה, שאנו כה חוששים שנאלץ להשתמש בהן (או גרוע מכך, הנוסע שלצידנו) – הן אלו שמרכיבות את האוסף של הסטודנט הצעיר למחשבים מראשון לציון.

 

נשמע ביזארי, אבל למבורך יש הסבר לאוסף המוזר: "התחלתי לאסוף את שקיות ההקאה", הוא מספר, "בגלל שבסוף שנות התשעים גרתי באירופה, והייתי טס המון. מרוב כניסות ויציאות ממטוסים, החלטתי שאני חייב איזושהי מזכרת, וגיליתי שעל שקיות ההקאה יש את הלוגו של חברת התעופה וזהו מוצר שאין כל בעיה לקחת מהחוויה הביתה. אז התחלתי לאסוף שקיות עד שהפכתי ל'מקצוען': כשהמטוס היה נוחת וכל הנוסעים היו נדחקים ליציאה – אני הייתי ממתין בנחת, וכשהמטוס התרוקן הייתי שולף בדרכי החוצה כמה שיותר שקיות, כדי שאלו ישמשו לי להחלפה עתידית".

 

 

יונתן מספר כי ישנם לא מעט אספני שקיות הקאה בעולם, כשאת השיא מחזיק הולנדי בן יותר מ-70 שיש לו לא פחות מ-5,000 שקיות, והוא עדיין מחליף עם כולם. "אפילו עימי הוא החליף שקיות, ומי אני לעומתו? עם 173 שקיות בלבד אני נחשב אספן קטן, אבל בגלל שאני היחיד בישראל שאוסף זה יוצר סקרנות בין שאר האספנים בעולם."

 

לא יכולתי להימנע מהשאלה הבוטה – מדוע לכל הרוחות שקיות הקאה? זה הרי מגעיל ולא מסוג האוספים שמישהו ירצה לשים על הקיר בסלון. "ראשית זה נכון. האוסף לא הוצג מעולם והוא מאוחסן בקלסרים מנוילנים", מתוודה יונתן. "אני לא מכיר מישהו שביקש אי פעם שאציג את האוסף, מקסימום אנשים קצת מעלעלים, אבל זה לא מסוג האוספים שמישהו יבוא במיוחד לראותו. אני כמובן אוסף רק שקיות נקיות, אפילו שפה ושם היו "הפתעות", אבל במקרה הגרוע ביותר מדובר במסטיק או משהו בסגנון. למזלי אני כלל לא מושפע מטיסות, מה שאומר שלא נאלצתי לבזבז אף שקית מהאוסף היקר שלי".

 

יונתן מקטלג את כל השקיות שלו באתר האינטרנט המסודר שלו, שם הן מופיעות לפי יבשות ולפי קטגוריות שונות. "האתר הוא שמושך את שאר האספנים בעולם, שיכולים גם לראות את 'הכפולים' המיועדים להחלפה. אני לא בונה רק על האתר אלא מעודד כל מי שטס לחו"ל להביא לי שקיות כי זה מאוד משמח אותי. אני אומר להם: 'לא רוצה אייפוד ולא שום דבר אחר – רק שקיות הקאה!"

 

לידע כללי מעניין לשמוע כי החברות בעולם משנות את העיצוב של השקיות מדי פעם כשבזמן האחרון מתחילה תופעה מאוד מעניינת של פרסומות על גבי השקיות." זה אולי נחמד", אומר יונתן, "אבל בעיני זה מוריד מערך השקית הסטנדרטית והשמרנית. מי שהכי מבוקשות אלו הן שקיות של חברות שפשטו את הרגל ובמיוחד אחרי 11 בספטמבר. ערך של שקית שמשויכת לחברה שלא קיימת יותר- יכול להגיע לסכומים גבוהים מאוד".

 

יונתן מציג את הקלסרים השמנים בהן שקיות מכל העולם בשלל צבעים שונים, כולן שמורות באופן מושלם וניכרת ההשקעה העצומה באוסף. "אנשים לא אומרים כלום אבל אני מזהה גלגול עיניים כשאני מדבר על השקיות שלי. התגובות מעורבות ואנשים ממש לא יודעים איך "לאכול" את האוסף. אני כל הזמן אוסף ומה שהכי מבוקשות מבחינתי הן השקיות של אותן חברות תעופה של מדינות עוינות שאני כישראלי לא אוכל לעולם לטוס בהן וכל מה שיהיה לי מהן אלו הן שקיות ההקאה".

 

לקראת סיום הכתבה קרה לי משהו שהשאיר אותי עם פה פעור (פשוטו כמשמעו) והמעיד משהו על עולם האספנים: באתי לצלם את הפתיח של כתבת הווידיאו, ולאחר דיון ארוך עם המערכת, העורך, הבמאי, המאפרת, המלבישה, המפיק, והצלם – הוחלט שאני אפתח את הכתבה כשאעשה את עצמי מקיא אל תוך אחת השקיות של יונתן. כשפתחתי את השקית חשתי בתזוזה מאחורי וראיתי את יונתן מביט בי בסקרנות. "אני חייב להודות שאף על פי שאני אוסף שקיות שנים, זו הפעם הראשונה בחיי שאני רואה כיצד השקית נראית כשהיא פתוחה..." ואני שואל אתכם גולשי היקרים : אם זה לא אספן רבותי, אז מה כן?

 

למי שרוצה לשמח את יונתן האתר שלו הוא http://www.cowchimp.com , ואם טסתם בזמן האחרון ושמרתם שקית הקאה (לא משומשת בבקשה) יונתן ישמח מאוד לשמוע מכם.

 

יש לכם אוסף מעניין ואתם רוצים לפרסם אותו? שילחו מייל עם הפרטים שלכם לאי מייל: money@y-i.co.il - ואם המערכת תמצא בכך עניין, ניצור עימכם קשר.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים