שתף קטע נבחר

כלבים עם צרכים

אימצתם חבר חדש לביתכם החדש, אך הוא מתעקש לעשות את צרכיו בתוך הבית וגורם לתסכול וכעס? מומחי הסתדרות הרופאים הווטרינרים מציעים מספר עצות לחינוך כלבים לצרכים

כלב חדש בבית הוא שמחה גדולה, אבל לפעמים החבר החדש שהצטרף למשפחה זה עתה איננו מורגל לחיים בביתכם, ועשוי להתנהג בצורה בעייתית. אחת הבעיות העיקריות שמאפיינת כלבים בסביבה חדשה היא עשיית הצרכים בתוך הבית, מטרד שגורם לרבים אכזבה, תסכול ולפעמים גם כעס. כיצד תוכלו להסביר לכלב שאת הצרכים עושים רק מחוץ לבית? מומחי הסתדרות הרופאים הווטרינרים מציעים מספר עצות לתופעה המטרידה.

 

בדרך כלל, כלבים מעדיפים לעשות את צרכיהם מחוץ לטריטוריה הביתית שלהם. בימים הראשונים עם כניסת הכלב לביתו החדש, הכלב עובר שלב התאקלמות והגדרת טריטוריה, גבולות הבית עדיין אינם ברורים לו וייתכן והוא יעשה את צרכיו בתחומי הבית. לאחר מספר ימים, כשיכיר את הבית החדש ויתרגל אליו, הוא ירצה לשמור על סביבתו נקייה ויעדיף לעשות את צרכיו במקום מרוחק.

 

תהליך חינוך הכלב לעשיית צרכים מחוץ לבית יעשה על ידי מספר שלבים, תוך שימוש בחיזוקים חיוביים בלבד. חשוב שלא להכות את הכלב שעשה את צרכיו בבית, כדי לא לגרום לו למצוקה כלשהי או לפגוע בתהליך החינוך לצרכים.

 

  • פזרו עיתונים בפינה מוגדרת בבית, שתסומן לעשיית צרכים בלבד. כאשר הכלב מראה סימנים שהוא עומד לעשות את צרכיו, יש להוביל אותו לפינה זו - כך תוכלו להרגיל אותו למקום. הדבר מקובל בעיקר עם גורים, שאסור להוציאם לטיול מחוץ לבית בטרם קיבלו את כל החיסונים הנדרשים. 
  • השאירו עיתון עם ריח שתן או צואה מחוץ לבית (עם נגישות לכלב). הדבר יסמן לגור על המקום המתאים לעשיית הצרכים, ויעודד אותו לעשות את צרכיו בחוץ.
  • בפעמים הראשונות שאתם יוצאים עם הכלב החוצה, קחו איתכם את העיתון עם ריח השתן למקום הטיול. הדבר יעודד את הכלב לעשות את צרכיו תוך התרגלות למקום החדש. לטפו ושבחו את הכלב כשהוא עומד במשימה.
  • בשבועות הראשונים מומלץ להוציא את הכלב לטיול מספר פעמים רב ובהדרגה לרדת ל-3 פעמים ביום. האפקט הוא כפול: הכלב לומד להתאפק כי הוא יודע שבקרוב יצא החוצה, והוא לומד לסמוך על בעליו בטריטוריה מחוץ לבית. 
  • בחרו מקום קבוע לעשיית צרכי הכלב. הוא ילמד לזהות את המקום בכל פעם שיגיע לשם.
  • דאגו לשבח וללטף את הכלב בכל פעם שעשה את צרכיו בחוץ, כך שעשיית צרכים מחוץ לבית תתקשר אצלו לדבר חיובי.
  • כאשר הכלב עושה את צרכיו בתוך הבית - יש להענישו באותו רגע, כדי שיקשר את העונש למעשה. אין להכות את הכלב בשום אופן. צורת הענישה תהייה בהרמת קול, פרצוף כועס או רקיעת רגליים.

 

איך מזהים שהכלב רוצה לעשות את צרכיו? ישנם מספר סימנים שיוכלו לסייע לכם - רחרוח הקרקע, תנועה במעגלים או בכי. עליכם להיות קשובים אליהם וכך תוכלו לטפל בהם בצורה הטובה ביותר ותמנעו תקלות ריחניות ברחבי הבית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
איך מחנכים את הכלב לעשיית צרכים?
מומלצים