שתף קטע נבחר

כך פוצץ הדיון הציבורי בכנסת על ניסויים בקופים

"פרובוקציה מכוונת", פוסקים אנשי האקדמיה שעזבו את הדיון בקריאות מחאה; "יש להם בעיה אמיתית להתמודד עם הביקורת הציבורית על ניסויים בקופים", משיבה ענת רפואה, שדבריה הופסקו בשל המהומה; "צר לי שנציגי המדע והרפואה החליטו לקום ולצאת", מסכם יוזם הדיון ח"כ יואל חסון. הדרמה? לפניכם

 

 

עשרות פעילים בארגוני זכויות בעלי-חיים, נציגי מוסדות אקדמיים, נסיינים וחברי כנסת, הגיעו אתמול (ג') לאודיטוריום הכנסת, בו נערך דיון ציבורי נדיר שעסק בניסויים בקופים בישראל. איש מהם לא צפה את סופה של ההתכנסות הטעונה, שהתנהלה בשקט יחסי למרות קריאות הביניים שהמשתתפים הטיחו אלה באלה. אלא שכמה דקות לפני תום הדיון, בו נכחו גם אורנה בנאי וחברי הכנסת גדעון סער, זהבה גלאון, דב חנין וגלעד ארדן, הופרה האווירה העניינית: ענת רפואה, ראש המחלקה להגנת חיות במעבדות בעמותת "תנו לחיות לחיות", עלתה על הבמה והפנתה את ביקורתה לנציגי הנסיינים והאקדמיה. שניות ספורות חלפו עד שפרצה מהומה קולנית, והאחרונים דרשו להורידה מהבמה בשל "פרובוקציה מכוונת".

 

לא הועילו ניסיונות הפיוס של ח"כ יואל חסון, יו"ר השדולה למען בעלי-חיים בכנסת שיזם את הדיון בשיתוף עם העמותה. לא הועילו גם הבטחותיה של רפואה שלא לציין שמות של חוקרים בדבריה. אנשי האקדמיה והנסיינים, בראשם דיקן הפקולטה לביולוגיה במכון ויצמן פרופ' בני גייגר, ופרופ' אבינועם

רכס מהסתדרות הרופאים, החלו לעזוב את האודיטוריום. לאחר מספר דקות של הידברות נרגעו הרוחות, ולמרות היעדרותם של המוחים הדיון נחתם בסדרת שאלות מצד הקהל.

 

"אני מצטער שנציגי המדע ורפואה החליט לקום ולצאת", אומר חסון, המקווה שהעיסוק בנושא ימשיך גם בעתיד. "למרות היסטוריה של מתחים קשים בין המצדדים בניסויים למתנגדים להם, בדיון הזה קבענו שיש תרבות שיחה ושאנחנו מוכנים לשמוע גם דברים קשים. לא היה מקום להאשמות אישיות ולא לעזיבת מחאה. בשורה התחתונה אנחנו מבקשים להשיג פיקוח רחב יותר על ניסויים בבעלי-חיים בכלל ובקופים בפרט. השינוי במעבדות יכול להיקבע רק בבית הזה, ורק באמצעות הידברות ועבודת חקיקה רצינית".

 

רפואה, דמות מוכרת ומושכת אש במאבק נגד ניסויים בחיות, אומרת בתגובה כי "ברור לי שהיה קשה לשמוע את הדברים שלי. לחוקרים המבצעים ניסויים בבעלי-חיים ולחברות המפעילות אותם יש בעיה אמיתית להתמודד עם הביקורת ציבורית הרבה, ועם תיאור מה שמתרחש בפועל מאחורי דלתות המעבדות. לצערי, הם רק חיפשו תירוץ כדי לצאת מהאולם בזמן שדיברתי".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הדיון באודיטוריום הכנסת
צילום: חיים צח
מומלצים