שתף קטע נבחר

התקבל בקריאה טרומית חוק נגד מצעד הגאווה

הצעות החוק שנועדו לאפשר לעיריית ירושלים ולכל מועצה מקומית למנוע מצעדי גאווה עברו בקריאה טרומית בכנסת ברוב של 40 תומכים מול 23 מתנגדים. ראש הממשלה, אהוד אולמרט: ירושלים אינה המקום למצעדי גאווה. ח"כ זהבה גלאון: "הממשלה התגלתה במלוא עליבותה בכך שאיפשרה חופש הצבעה". מנכ"לית הבית הפתוח: "החוק מסוכן"

הכנסת נגד קיום מצעדי גאווה: מליאת הכנסת אישרה בצהריים (יום ד') בקריאה טרומית שתי הצעות חוק שנועדו למנוע את קיום מצעד הגאווה בירושלים ובכל מקום בארץ. את ההצעות יזמו ח"כ אליהו גבאי (האיחוד הלאומי מפד"ל) וחברי כנסת מש"ס. גם ראש הממשלה, אהוד אולמרט, סבור שירושלים אינה המקום למצעדי גאווה, אך הודיע שלא יתמוך בהצעות.

 

מלשכתו של אולמרט נמסר כי "ראש הממשלה אינו סבור שירושלים היא המקום הטבעי לקיום מצעד הגאווה בשל הרגישות המיוחדת של העיר, אך סבור שלא היה מקום להגביל את הנושאים הללו בחוק".

 

התיקון ל'חוק יסוד: ירושלים' יאפשר למועצת העיר ירושלים לאסור קיומם של מצעדים ותהלוכות "מטעמים של פגיעה בסדר הציבורי ברגשות הציבור או מטעמי דת". בהצעת החוק של האיחוד הלאומי-מפד"ל תמכו 40 ח"כים ו-23 התנגדו. הצעת החוק השניה שהוגשה על ידי ש"ס, המרחיבה את האיסור לכל הארץ, אושרה ברוב של 41 נגד 21 חברי כנסת.

 

נועה סתת, מנכ"ל הבית הפתוח אמרה ל-ynet כי "החוק מאוד מסוכן. בהיקף רחב יותר ממצעד הגאווה בירושלים הוא יוצר תקדים בו ירושלים תהיה העיר היחידה שבה חופש הביטוי כפוף לרצונו של ראש העירייה. זו שלילת חופש הביטוי. אני מרגישה שמתנכלים לנו ולדמוקרטיה בכלל, ואנחנו בכל מקרה נמשיך במאבק ונהיה בועדות הכנסת".

 

את הצעת החוק של ש"ס העלו חברי הכנסת יצחק ועקנין, נסים זאב ואמנון כהן. יו"ר תנועת ש"ס, אלי ישי, הגיב: "החוק הוא מחוייב המציאות. לא יעלה על הדעת שקבוצות קטנות והזויות, במהלכים יח"צניים, ישפיעו השפעות מזיקות על ערים שונות ובעיקר ראוי להוקיע את הטומאה שיש מן המבקש, לטמא את ירושלים".

 

כפי שדווח לראשונה ב-ynet, ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה באחרונה להביא להצבעה בכנסת חוק שנועד למנוע את קיומו של מצעד הגאווה בירושלים. ההצעה, שאותה יזם ח"כ אלי גבאי (האיחוד הלאומי-מפד"ל) זכתה לתמיכה מפתיעה של השרים יעקב אדרי וגדעון עזרא מקדימה, ויצחק אהרונוביץ' מישראל ביתנו. שר המשפטים, דניאל פרידמן, התנגד להצעה בחריפות, אך הממשלה אישרה חופש הצבעה במליאה ולא ניסתה למנוע מהחרדים להעביר את ההצעה בקריאה טרומית.

 

אגב, שלושת המועמדים לנשיאות - שמעון פרס, ראובן ריבלין וקולט אביטל - נעדרו משתי ההצבעות על הצעות החוק.

  

"חופש הביטוי אינו הזמנה לפרובוקציה"

ח"כ גבאי אמר בדיון: "חופש ביטוי אינו חופש שיסוי, הוא אינו הזמנה לפרובוקציה, ואינו היתר להתגרות לשמה. מי שרוצה להתיר מצעד שכזה בירושלים מבלבל בין חופש להפקרות. לירושלים יש מעמד מיוחד כעיר הבירה, וכעיר בינלאומית שלה חשיבות לשלושת הדתות. ישנם אנשים, בין אם הם תושבי המקום ובין אם הם מבחוץ, שרוצים לערער את היחסים בין הקהילות ולא להביא לידי בניית חיים משותפים והרמוניים בעיר".

 

לדבריו, "נטיות כל אדם הן עניינו האישי שנמצאים בתחום הפרט, וכך גם נטיות הומוסקסואליות. אין צורך להחצינן בפומבי כמו שלא עושה זאת כל אדם אחר. החוק נועד למנוע מצב של שפיכות דמים ומלחמת אחים, ובעד שקט תעשייתי לטובת התיירות וכלכלת העיר, אשר ניזוקה עד כה בצורה חמורה. העימותים שהתנהלו סביב המצעד עד כה ביזו את העיר ירושלים - בירתנו, ופגעו במעמדה בארץ בעולם".

 

יו"ר סיעת מרצ, ח"כ זהבה גלאון, אמרה בתגובה: "הממשלה התגלתה במלוא עליבותה בכך שאיפשרה חופש הצבעה ומנעה מחברי הקהילה ההומו-לסבית את הזכות לחופש הביטוי על-ידי קיום מצעד הגאווה בירושלים. החרב שהופנתה כלפי הקהילה היא חרב פיפיות. כנסת ישראל שהעבירה את החוק הנ"ל היא כנסת מטורפת עם ממשלה מוטרפת שבה עריצות הרוב גוברת על הגנה על זכויות אדם".

 

חבר הכנסת אבשלום וילן (מרצ) הצטרף לדעתה: "זה רגע של ביזיון לכנסת ישראל. מדובר בהצעת חוק אנטי חוקתית, יש לעשות כל מאמץ כדי למנוע את המשך תהליך החקיקה". ח"כ חיים אורון (מרצ): "הכנסת מחוקקת בחוסר אחריות חוקים הפוגעים בזכויות יסוד. הבעיה היא לא עם מציעי החוק, שמימלא לא מבינים את כללי הדמוקרטיה, אלא עם ממשלת ישראל ומרכיבים בקואליציה שנותנים יד להעברת חוק שלא היה מאושר באף מדינה דמוקרטית אחרת".

 

בהכנת הידיעה השתתפו נטע סלע, רוני סופר ולילך שובל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
המצעד בשנה שעברה בגבעת רם
צילום: גיל יוחנן
אולמרט נגד מצעד בירושלים
צילום: גיל יוחנן
ח"כ גבאי. מיוזמי החוק
צילום: דודי ועקנין
צילום: גיל יוחנן
נועה סתת. חוק מסוכן
צילום: גיל יוחנן
מומלצים