שתף קטע נבחר

ח"כים בליכוד: "ההחלטה לרוץ בשני ראשים בעייתית"

ראש ועדת הבחירות של הליכוד, השופט בדימוס אורי שטרוזמן, הכריע כי ההתמודדות על ראשות המפלגה תיערך בשתי קלפיות נפרדות - אחת למקרה שנתניהו יוכל להתמודד, והשנייה למקרה שרק ח"כים יוכלו להיבחר. בהתאם להתפתחויות בכנסת, ייקבע איזו קלפי תכריע. נתניהו ושרון הביעו שביעות רצון מההחלטה, אבל רבים בליכוד מוטרדים: מתפקדי הליכוד מתקשרים לומר שלא הבינו את ההחלטה, ויש גם ח"כים מודאגים

החלטתו של השופט אורי שטרוזמן - שהבחירות לראשות הליכוד ייערכו בשתי קלפיות נפרדות - יצרה מבוכה מסויימת בקרב מצביעי הליכוד.
אורי אלוני, מנהל מטה הפריימריז של בנימין נתניהו, מספר שבשעות האחרונות הגיעו טלפונים רבים ממתפקדים שלא הצליחו להבין את הפתרון היצירתי שרקח שטרוזמן: איך בדיוק מצביעים? מתי יודעים תוצאות? מה קורה אם יש שני מנצחים ב-2 הקלפיות? אלו השאלות שמגיעות למטה ולמצודת זאב, "והאמת", אומר עוה"ד מוטי ברקוביץ מאנשי שרון, "האמת שגם הח"כים מבולבלים".
הח"כים בליכוד לא רק מבולבלים, אלא גם מודאגים מהבלגאן שהחלטת שטרוזמן עלולה ליצור. חלקם סבורים שההצבעה בדרך זו עלולה להיראות בתקשורת כאילו הליכוד אינו יודע ואינו יכול לנהל בחירות פנימיות.
אורי אלוני דווקא די מרוצה מהפתרון: "אחוזי ההצבעה יגדלו בעקבות ההחלטה. יהיו לפחות 70%, ואנשים יוכלו להיות מסופקים: בקלפי האחת הם יצביעו שרון, כדי לתת לו כבוד, ובקלפי השניה נתניהו, כי אותו הם אוהבים".

שטרוזמן יחליט: איזו קלפי תכריע?

עד יום א' ב-18:00 אמורים מי שרואים עצמם מועמדים לראשות הליכוד, למסור את שמם למצודת זאב. ביום שלישי ב 10:00 תחל ההצבעה ב-85 מוקדים, ויטלו בה חלק למעלה מ-100,000 מתפקדים.
לפי החלטת שטרוזמן, ההצבעה תיעשה בשתי קלפיות: האחת לכל המועמדים, אזרחים וח"כים, והשניה לח"כים בלבד. בכפוף להחלטת הכנסת - אם לפזר את עצמה או להעביר את "חוק נתניהו" - יקבע שטרוזמן איזו מן הקלפיות תכריע מי יהיה יו"ר התנועה ומועמדה לראשות הממשלה. למעשה, יכול להיווצר מצב שבו יהיו שני ראשים לליכוד לזמן קצר - נתניהו ושרון - כשכל אחד נבחר בקלפי אחרת.
עו"ד ברקוביץ, המייצג את שרון בוועדת הבחירות של הליכוד, מתכוון לדרוש משטרוזמן בישיבת הוועדה הערב, שאם נתניהו לא יתמודד על ראשות הממשלה מסיבה כלשהי - לא ייספרו הקולות בקלפי של האזרחים, כדי שלא להעמיד את את התנועה בכלל ואת שרון בפרט במצב מביך, שבו עשוי להתגלות שהליכוד רוצה נתניהו.

נתניהו ושרון מרוצים מהחלטת שטרוזמן

חבר הכנסת דני נווה, שייצג את בנימין נתניהו בוועדת הבחירות בליכוד, דיווח לו על ההחלטה: "אני חושב שהוא שבע רצון", אמר נווה, "זו החלטה חכמה ביותר שנועדה למנוע מצב של עימות פנימי ומבוכה בליכוד". גם יו"ר הליכוד, אריאל שרון, אמר בתגובה להחלטה כי "זהו פתרון חכם והוגן".
"זו החלטה סבירה", מחווה דעתו ח"כ יובל שטייניץ, מאנשי נתניהו, "למרות שלי נראית החלטה אחרת: שכל חבר הליכוד יהיה רשאי להתמודד ולהשאיר את עניין נתניהו, במקרה שחוק ביבי לא יעבור, לשיקול דעתם של חברי המרכז, ולא בידיה של ועדת הבחירות".
בעקבות החלטתו אומר שטרוזמן: "כל החלופות שהציעו הצדדים היו גרועות. המצב המוזר הזה נכפה עלינו עלי ידי הכנסת. מוטב שיהיהו שני ראשים לליכוד לימים ספורים - מאשר שלא יהיה כלל. החלטתי נועדה למנוע מצב של מבוכה, כאשר לתנועה עשוי להיבחר יו"ר - שאינו יכול להתמודד על ראשות הממשלה".

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
נתניהו עם שרון. קלפי לכל אחד
צילום: איי פי
מומלצים