שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות
  למה עקיצת יתוש מגרדת?
  הקיץ הגיע ואיתו היתושים שגורמים לנו להתעורר לבוקר של גירודים. אז למה הם כל כך אוהבים אותנו, ומה עושים עם הגירוד? הנה כל הפרטים
  לא שומעים אותם, אבל את התוצאות רואים, ובעיקר מרגישים היטב בבוקר. עקיצת יתושים יכולה להוציא מהדעת, אבל כל גירוד נוסף רק מחריף את הנזק. אז למה העקיצה מגרדת כל כך? הנה כל הפרטים.

   

  בעצם - רק נקבת היתוש היא זו שעוקצת. לרוב היא ניזונה מפירות, אולם כשמגיע הרגע לייצר ביצים ולהטילן, היא זקוקה לחלבונים, אותם היא מקבלת מהדם שלנו. כשהיתושה דוקרת את העור, היא מפרישה את הרוק שלה שמכיל אנזימים מעכלים ונוגדי קרישה המסייעים לה למצוץ את דמנו במהירות וביעילות.   


  נקבת יתוש שזקוקה לחלבונים. ההיסטמין בדרך (צילום: רויטרס)

   

  הגוף שלנו, שמבחין בפולש זר (היתושה העוקצת), מתחיל במעין מלחמה, ומפריש את החומר היסטמין. המדובר בחומר שמצוי בכל רקמות הגוף, וכחלק מתגובה

   אלרגית הוא גורם להרחבת כלי דם. ההרחבה הזו גורמת לאדמומיות, ולזליגה של נוזל מתוך כלי הדם סביב אזור העקיצה. 

   

  בתוך כך גורם ההיסטמין לגירוי של סיבי עצב בעור, ומכאן תחושת הכאב והרצון לגרד את אזור העקיצה. אלא שכל גירוד נוסף גורם לשחרור של כמויות נוספות של היסטמין, לנפיחות גדולה יותר ולמעשה להחרפת הגירוי. הגירוד גם עלול לפצוע את העור ולגרום לזיהום של איזור העקיצה.

   

  מה תוכלו לעשות אם העקיצה מאוד מגרדת?

  • נסו לקרר את המקום, מה שיסייע לכיווץ כלי הדם ולהפחתת הגירוי.

   

  • טיפול בתרופות מפחיתות אלרגיה, בטיפות או במשחה (דוגמת פניסטיל), עשוי לסייע להפחית את האדמומיות והגירוי.

   

  • אם איזור הגירוי אינו מדמם או מפריש, יש הממליצים למרוח משחת שיניים או אצטון המפסיקים את הגירוד, אם כי השיטות הללו לא הוכחו מדעית.

   

  • שיטה נוספת היא הנחת פד הטבול במים חמים אך לא רותחים על איזור העקיצה. חימום איזור העקיצה יגרום לשחרור כל ההיסטמין באיזור בבת אחת, מה שימנע את הגירוד למשך כ-10 שעות.

   

  • במקרה של גירוד מתמשך עשוי הרופא להמליץ על מריחת משחה המכילה סטרואידים. אם האיזור הזדהם, לא יהיה מנוס מטיפול אנטיביוטי.

   


   

  יש לכם שאלות נוספות על תופעות מרתקות בגוף האדם? כתבו לנו , ונשיב על המעניינות

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "למה עקיצת יתוש מגרדת?"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  יתוש בפעולה. העקיצה מגרה את סיבי העצב בעור
  צילום: רויטרס
  שלום דוקטור
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים