שתף קטע נבחר

55%: פרס - המועמד הקרוב ביותר ליהדות

ערב ההכרעה על זהות נשיאה התשיעי של מדינת ישראל ויושב ראש מפלגת העבודה הבא, בדק סקר ynet-גשר מיהם לדעת הציבור המועמדים הקרובים ביותר ליהדות

הם חיזרו אחר הצ'אפחות של הרב עובדיה, ניסו להציג קבלות על שנים רבות של פעילות ציבורית למען העם היהודי, ואפילו הצליחו למנוע את התמודדותו של מי שהיה הרב הראשי לישראל, הרב ישראל מאיר לאו. רגע לפני ההצבעות, בדק סקר ynet ועמותת גשר מי מהמועמדים לנשיאות נתפס בעיניי הציבור כקרוב ביותר ליהדות?

 

סקר ynet-גשר נערך ע"י מכון "מותגים" בקרב מדגם מייצג של האוכלוסייה היהודית הבוגרת ודוברת עברית בישראל.

 

בתשובה לשאלה "מי מהמועמדים לנשיאות המדינה הוא לדעתך הכי קרוב ליהדות?" נקבו 55% מהנשאלים בשמו של זקן המועמדים, השר שמעון פרס. 39% סבורים שח"כ ראובן (רובי) ריבלין קרוב יותר, ורק 6% בחרו בח"כ קולט אביטל, מועמדת מפלגת העבודה.

 

מפילוח להגדרות דתיות עולה כי הציבור הדתי והחרדי רואה בריבלין קרוב יותר ליהדות - 72% ו-57% (בהתאמה), בעוד שהנשאלים החילונים והמסורתיים מבכרים את המשנה לראש הממשלה - 66% ו-54%. 8% מהמסורתיים בחרו בקולט אביטל, יותר מכל מגזר אחר.

 

ניתוח נוסף של הנתונים מגלה שדווקא הצעירים סבורים יותר מאחרים כי פרס הוא הקרוב ביותר ליהדות. 62% מהנשאלים בגילאי 18-24 בחרו בו, כשגילאי 55-64 מתקשים להכריע ומעניקים 47% לשני המועמדים המובילים. ביתר קבוצות הגיל זוכה המשנה לראש הממשלה לרוב שנע בין 50% ל-61%.

 

ומה בעבודה?

ביחס למועמדים לראשות העבודה, הציבור החלטי עוד יותר. ערב הסיבוב השני בבחירות להנהגת המפלגה אומרים 61% מהנשאלים כי עמי אילון הוא הקרוב ביותר ליהדות, ורק 39% מבכרים את ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק.

 

כשפורטים זאת להגדרות דתיות מסתבר כי אילון זוכה לרוב בכל אחד מהמגזרים. החרדים, כך נראה, לא נרתעים מכוונתו לגייס את בני הישיבות, ו-83% מהם בחרו בו כקרוב ביותר ליהדות. בקרב הדתיים הוא זוכה ל-62%, אצל המסורתיים ל-65%, וגם 55% מהחילונים בחרו בו.

 

גם ניתוח לגילאים לא משנה את התמונה: בכל קבוצות הגיל רואים באילון קרוב ליהדות יותר מאהוד ברק. עם זאת, הצעירים (18-24) מתלבטים יותר מכולם - 53% לאילון מול 47% לברק, והמבוגרים (45-54) קצת פחות – 69% ו-31% בהתאמה.

 

שושי בקר, מנכ"לית "גשר מפעלים חינוכיים", אומרת כי רוב הנשאלים קושרים את העדפתם האישית לקרבת המועמד ליהדות. לדבריה, "הנשיא היותר קרוב ליהדות הוא היותר ראוי, והנשיא הראוי הוא יותר קרוב ליהדות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרס. 55%
צילום: דודי ועקנין
אילון. 61%
צילום: דורון גולן
צילום: יואב פרידמן
בקר. ראוי נשיא קרוב
צילום: יואב פרידמן
מומלצים