שתף קטע נבחר

עזה: 17 הרוגים בעימותים בין פתח לחמאס

יום הדמים ברצועה נמשך לפנות בוקר בהריגתם של שלוש נשים וילד בביתו של בכיר בפתח. אמש חטפו חמושים מהפתח בכיר בגדודי עז א-דין אל-קסאם, רצחו אותו והשליכו את גופתו בעזה. במקביל נהרגו בכיר בפתח ואחיו לאחר שחמושי חמאס הפגיזו את ביתם במרגמות. בחילופי אש ליד בית החולים בבית חנון נהרגו חמישה פלסטינים - בהם אב ושני בניו. נסיונות התיווך בין הצדדים נמשכים כל העת אך במקביל נמשכים גם הקרבות

ברצועת עזה ממשיכים לספור את ההרוגים, בתום אחד מימי הקרבות הקשים בין הפתח לחמאס. העימותים הקשים שהתחדשו שלשום, והגיעו לשיאם אתמול (ב'), המשיכו גם לפנות בוקר, כששלוש נשים וילד נהרגו מאש אנשי חמאס. בכך עלה ל-17 מספר ההרוגים ביממה האחרונה בחילופי האש.

 

הפסקת האש, שנחתמה אתמול לפנות בוקר, קרסה לחלוטין וחילופי אש עזים התנהלו בין שני הצדדים - באזור בתי החולים בבית חנון ושיפא בעזה, באזור הנמל ובמחנה הפליטים שאטי. שלושה אנשי חמאס נפצעו בחילופי אש סמוך לביתו של דובר החמאס בעיר.

 

לפנות בוקר תקפו פעילי חמאס ברימונים ובמרגמות את ביתו של חסן אבו-רביע, בכיר בפתח. גורמים רפואיים אמרו כי בהתקפה נהרגו שלוש נשים ובנו בן ה-14 של אבו-רביע. כמו כן, חטפו החמושים את אבו רביע עצמו. במקביל, הסתערו אנשי פתח על ביתו של איש חמאס והעלו אותו באש.

 

הלילה הרגו חמושים מהפתח בכיר בגדודי עז א-דין אל-קסאם, הזרוע הצבאית של חמאס. על פי דיווחי הפלסטינים, חטפו החמושים את הבכיר, מוחמד אל דאחדוח, רצחו אותו והשליכו את גופתו סמוך לבניין הטלוויזיה הפלסטינית בעיר עזה.

 

בזירה אחרת הרגו פעילי חמאס את אחד מבכירי הפתח, ג'מאל אבו אל-ג'ידיאן, בעת ששהה בביתו בבית להיא. הפעילים כיתרו את ביתו במשך שעה ארוכה ואף ירו למקום מרגמות. כעבור שעה קלה נהרג מהאש גם אחיו, פעיל הפתח מאג'ד אבו אל-ג'ידיאין. לאחר שנודע דבר מותו של ג'מאל אל-ג'ידיאן אמרו בפתח כי הופתעו ממתקפת החמאס על ביתו, זאת מאחר שמאז פרוץ העימותים הוא פעל לתווך בין שני הצדדים בניסיון להרגיע את הרוחות ברצועה.

 

מוקדם יותר נהרג פעיל חמאס בחילופי אש עם אנשי הפתח בצפון הרצועה. במהלך חילופי אש אלו נפצעו גם שישה פעילי הג'יהאד האיסלאמי. אנשי חמאס ניסו להשתלט על מסגד בבית להיא במסגרת עימות עם כוחות פתח ופעילי הג'יהאד האיסלאמי שניסו למנוע זאת, נורו ברגליהם ונפצעו.

 

עיקר הקרבות אחר הצהריים התנהלו באזור בית החולים בבית חנון, שם נהרגו חמישה פלסטינים - בהם אב ושני בניו. חילופי האש החלו בסמוך לבית החולים ולאחר ששני הצדדים ניסו להעביר את הפצועים שלהם לטיפול בתוך המבנה, גלשו העימותים אל תוך בית החולים עצמו. עדי ראיה דיווחו כי נזק נגרם לבית החולים.

 

הפלגים הפלסטינים קראו לשני הצדדים לנצור את האש, אולם לפי שעה, ללא הצלחה. משרד הבריאות הפלסטיני קרא לחמושים משני הצדדים לפנות את אזורי בתי החולים, עליהם השתלטו ושבהם מתרחשים מרבית חילופי הירי.

 

מוקדם יותר נהרגו שני אנשי המודיעין הכללי של הפתח במרכז העיר עזה. גורמים פלסטינים ברצועה דיווחו כי אנשי פתח ובני משפחתו של אחד מההרוגים חיסלו לפנות ערב פעיל חמאס במחנה הפליטים שאטי לאחר שכיתרו את ביתו והעלו אותו באש. על פי הדיווחים מדובר במאזן אל-ג'וּר, בכיר בזרוע הצבאית של חמאס.


ילד תופס מחסה במהלך חילופי האש בעזה (צילום: רויטרס)

 

גורמים פלסטינים דיווחו כי בעיירה בית להיא בצפון רצועת עזה החלו חמושים מהחמאס לירות פגזים לעבר ביתו של בכיר בגדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח. לפי שעה לא דווח על נפגעים.

 

אזרחים נוטשים את בתיהם, הרחובות חסומים

רחובות רבים בעזה נחסמו במהלך אחר הצהריים בעקבות הקרבות. אנשי החמאס והפתח מציבים מארבים זה לזה בצידי הדרכים ובאזור בית החולים שיפא ובמוקדים אחרים נראים אזרחים רבים עוזבים את בתיהם בגלל חילופי האש. בחמאס מאשימים את אנשי הפתח כי הם עושים שימוש בנגמ"שים ומשוריינים של המשמר הנשיאותי.

 

מספר ההרוגים הכולל בחילופי האש עלה ל-22 מאז שאלו התחדשו בסוף השבוע. מרבית ההרוגים בימים האחרונים הם אנשי פתח, כולל שני פלסטינים שמצאו את מותם לאחר שנזרקו מבניינים גבוהים בעיר.

 

מוקדם יותר בוטלה פגישת הקבינט הפלסטיני שאמורה היתה להתקיים במשרדו של ראש הממשלה, איסמעיל הנייה, ברצועת עזה, לאחר שחמושים פלסטינים פתחו באש לעבר המשרד. לא דווח על נפגעים. גם במהלך ליל אמש נפתחה אש לעבר ביתו של ראש הממשלה הפלסטיני.

 

כזכור, שלשום השליכו אנשי חמאס איש כוח 17, המזוהה עם הפתח, מהקומה ה-15 ברב-קומות בעזה והוא נהרג במקום. מוחמד סווירקי (25) נחטף ביחד עם איש נוסף של כוח 17 סמוך למסגד באחת משכונות העיר ולאחר כמה שעות נזרק מגובה רב. גורמים רפואיים דיווחו כי על הגופה התגלו סימני אלימות רבים.


פורסם לראשונה 11/06/2007 17:58

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חמושים ליד לשכתו של הנייה
צילום: רויטרס
עזה, אחר הצהריים. הירי נמשך כל העת
צילום: רויטרס
מומלצים