שתף קטע נבחר

בג"ץ פסק, אבל מיגון הכיתות בדרום יידחה

לפני שבועיים פסק בג"ץ כי יש למגן עד 1 בספטמבר את כל הכיתות בבתי הספר בשדרות וביישובי עוטף עזה. אבל במשרד ראש הממשלה אומרים: המיגון יגלוש לתוך שנת הלימודים. המשמעות - בכל בוקר יוסעו מתוך שדרות כ-2,000 תלמידים ללימודים במקומות חלופיים

"אין כל אפשרות לעמוד בלוח הזמנים שקבע בג"ץ למיגון מוסדות החינוך בשדרות ובעוטף עזה" - זו ההערכה שעלתה בתום דיון שהתקיים אתמול במשרד ראש הממשלה בירושלים. מנכ"ל המשרד, רענן דינור, שוקל פניה לבג"ץ כדי שיבטל את פסיקתו מ-29 במאי, לפיה יש להשלים את כל מיגון הכיתות סמוך לתחילת שנת הלימודים הבאה, תשס"ח.

 

מיגון כיתות הלימוד בשדרות ובעוטף עזה סבל בשנה האחרונה עיכובים רבים בשל בעיות ביורוקרטיה. נציגי ועד ההורים והוועד למען שדרות לבג"ץ עתרו נגד החלטת הממשלה למגן את כיתות ד' עד י"ב בשיטת המרחבים המוגנים. על-פי שיטה זו, תלמידים נדרשים לתפוס מחסה במרחבים ממוגנים בבתי הספר, תוך 15 שניות מרגע מתן התרעת "צבע אדום". זה פחות או יותר פרק הזמן שחולף מהרגע שבו ניתנת התרעה ועד לנחיתת הקסאם.

 

בפסיקת בג"ץ מסוף מאי נקבע בין היתר: "אשר על כן, אציע ליתן צו מוחלט המורה למשיבים למגן את כל כיתות האם בבתי הספר בשדרות וביתר יישובי 'עוטף עזה' במיגון מלא ולא בשיטת 'המרחבים המוגנים'. 

 

"על המשיבים להשלים את עבודות המיגון של כיתות אלה עד לתחילת שנת הלימודים תשס"ח. אף את כיתות הספח בבתי הספר הללו נדרשים המשיבים למגן במיגון מלא, ולא בשיטת 'המרחבים המוגנים'... מיגונן של כיתות ספח אלה יושלם עד לתום חגי תשרי תשס"ח".

 

"העבודות יגלשו"

בדיון שהתקיים אתמול במשרד ראש הממשלה בראשות המנכ"ל רענן דינור, בנוכחות נציגי משרד החינוך, משרד הביטחון, והפרקליטות - נקבע שהמדינה לא תוכל לעמוד בהוראת בג"ץ. משתתפי הדיון אמרו שאין כל יכולת מעשית לבצע את פסק הדין בלוח הזמנים שנקצב. העבודות יגלשו ברוב בתי הספר - 15 מתוך 24 - למהלך שנת הלימודים תשס"ח. העבודות תסתיימנה רק לקראת שנת הלימודים הבאה אחריה, תשס"ט.

 

עוד נקבע שביצוע מיגון מלא בבתי הספר במהלך שנת הלימודים יחייב העמדת בתי ספר חלופיים לתלמידים. כמו כן הדבר יחייב מערך הסעות מסועף, על כל הנגזר מכך - תקציבית, ארגונית וביטחונית. יהיה צורך להסיע אלפי תלמידים מתוך אזורי העימות, על הסיכונים הנובעים מכך. בשדרות בלבד מדובר בכ-2,000 תלמידים בקירוב שיצטרכו להסיעם כל בוקר ולהחזירם.

 

במשרד ראש הממשלה טוענים שהעלות העדכנית לביצוע פסק הדין של בג"ץ מוערכת ב-416 מיליון שקל, ולא 192 מליון שקל כפי שצוין שם בפסיקה. כמו כן טוענים במשרד כי פסק הדין התייחס לתרגיל המקיף שנערך במארס השנה בבתי הספר, ואשר בדק את אחוז התלמידים המגיעים למרחב המוגן בתוך 15 שניות.

 

לטענת פיקוד העורף, תוצאות התרגיל אינן משקפות את זמן הפינוי למרחב מוגן באזעקת אמת. לטענתם, ראשי התרגיל לא הביאו בחשבון 120 פתחים נוספים בבתי הספר שהותקנו על ידי משרד הביטחון. מנכ"ל משרד ראש הממשלה הורה לבצע מיידית תרגיל נוסף בבתי הספר, בבקרה של חברה מקצועית חיצונית שתכלול את כל המשתנים בביצוע התרגיל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עבודות מיגון בשדרות
צילום: גדי קבלו
מומלצים