שתף קטע נבחר

בג"ץ: על המדינה למגן את כל הכיתות בעוטף עזה

במסגרת תוכנית המיגון של הממשלה אשתקד הוחלט כי בעת התרעת 'צבע אדום' בנגב המערבי ירוצו התלמידים אל מרחבים מוגנים. היום קיבל בית המשפט העליון את עתירת ההורים בשדרות וקבע כי יש למגן את כל הכיתות - ללא יוצא מן הכלל. בייניש: "השיקול שהציבה המדינה הוא השיקול התקציבי"

במהלך השבועיים האחרונים, מאז ההסלמה בצפון רצועת עזה והתגברות ירי הקסאמים, הושבתו הלימודים בבתי הספר בשדרות בשל העובדה כי מרבית הכיתות אינן ממוגנות מפני הרקטות. עוד לפני סבב הקסאמים הנוכחי התרגלו התלמידים בשדרות ויישובי עוטף עזה לרוץ למרחבים מוגנים בעת התרעה על נפילה, אולם היום (ג') קבע בית המשפט העליון כי החל משנת הלימודים הבאה תהיה כל כיתה ממוגנת.

 

בייניש רמזה שיש למגן: "מלחמות עולות ביוקר"

בדיקת ynet: מחדל המיגון הגדול

הקואליציה תעגן בחוק את מיגון עוטף עזה

"ממגנים את שדרות בלי היתרי בנייה"

 

בית המשפט העליון קיבל את עתירת ועד ההורים העירוני בשדרות לפיה יש למגן את כל כיתות האם ביישובי אזור עוטף עזה ודחה את עמדת המדינה, לפיה יש למגן בשיטת המרחב המוגן רק את כיתות הטפח (מעבדות, ספריות ושאר חדרי הלימוד בהם מתקיימים שיעורים מיוחדים). במסגרת פסק הדין הורה בג"ץ למדינה למגן עד תחילת שנת הלימודים הבאה את כל כיתות האם בבתי הספר בעוטף עזה.

 

"אין מנוס מן המסקנה כי החלטה זו (למגן בשיטת המרחבים המוגנים) חורגת ממתחם הסבירות", כתבה נשיאת בית המשפט העליון, דורית בייניש, שישבה בהרכב לצד השופטים דבורה ברלינר סלים ג'ובראן. "שני השיקולים העיקריים עליהם מבוססת החלטת המדינה שלא למגן את הכיתות במיגון מלא, הינם שיקול ביטחוני מקצועי ותקציבי".

 

בחודש יוני 2006, בעקבות נפילת רקטת קסאם בשטח בית ספר בשדרות, החליט שר הביטחון עמיר פרץ כי יש לפעול למיגונם של כל בתי הספר ביישובי עוטף עזה. הממשלה אימצה את התוכנית שהוקמה על ידי פיקוד העורף לפיה יש למגן 16 בתי ספר יסודיים ושמונה בתי ספר על יסודיים בשיטת המרחבים המוגנים. על פי שיטה זו לא ימוגנו כל הכיתות בבית הספר, אלא רק חלק מהן, כך שיתאפשר לתלמידי אותן הכיתות להגיע למרחב המוגן עם הישמע התרעת "צבע אדום".


נזקים במכללת ספיר לאחר נפילת קסאם (צילום: אמיר כהן)

 

על פי החלטת הממשלה הוקצה תקציב בסך 75 מיליון שקלים למיגון זה. מסיבות שונות לא הושלם מיגונם של כל בתי הספר ובדיון היום בבג"ץ תקפה הנשיאה דורית בייניש את המדינה על שיטת מיגון זו.

 

לאחר דיונים ותשובות שהתקבלו מהמדינה נותרה מחלוקת לגבי מיגון כיתות האם של תלמידי כיתות ד' עד יב' בשדרות וביתר יישובי עוטף עזה בשיטת המיגון המלא, או להסתפק במיגון בשיטת המרחבים המוגנים.

 

"שיטת המרחבים המוגנים אינה נותנת מענה"

"המסקנה המתבקשת הינה כי שיטת המרחבים המוגנים אינה נותנת מענה ביטחוני הולם לכיתות שמיגונם מבוסס על שיטה זו", הוסיפה היום בייניש. "עם זאת, אין די בכך כדי לקבוע כי מדיניותם של המשיבים הינה בלתי סבירה באופן שיצדיק את פסילתה. על מנת להגיע למסקנה שכזו עלינו לבחון אילו שיקולים נוספים עמדו ביסוד החלטתה של המדינה והשיקול שהציבה המדינה הוא השיקול התקציבי". לדבריה, נדרשה תוספת של 192 מיליון שקלים כדי להגן על חיי אדם.

 

בייניש מציינת בפסק הדין כי מדובר באיום יום יומי, ממשי וקונקרטי שחשופים לו אלפי תלמידי בית ספר ביישובי עוטף עזה ושדרות: "איום זה מרחף מעל ראשיהם של קטינים בבתי ספר המצויים לא הרחק ממרכז הארץ. הוא איום המתמשך תקופה ארוכה על תלמידים רק בשל כך שהוריהם גרים באזור שהפך לאזור שתושביו נתונים תקופה ארוכה בסיכון לחייהם ובמתח וסיכון, זהו אינו ניצב בפני תלמידי בתי ספר אחרים בישראל".

 

בשדרות קיבלו בסיפוק רב את החלטת בג"ץ. אלון דוידי, ראש המטה לביטחון שדרות שהיה בין מגישי העתירה, אמר ל-ynet: "זו בשורה ונקודת אור לתושבי שדרות והאזור, שבשבועות האחרונים סובלים מהידרדרות קשה של המצב הביטחוני. הלימודים התקיימו באופן לא סדיר וחבל מאוד שבג"ץ היה זה שצריך לומר לממשלת ישראל למגן את מוסדות החינוך. אנו סבורים שיש לכך גם מסר עקיף לממשלה להשיב את תחושת הביטחון לילדי שדרות - גם במסגרת מבצע צבאי שצריך להיעשות".

 

עורכת הדין קרן רז-מורג - ממשרד עורכי דין כבירי נבו-קידר - שהגישה את העתירה בשמם של תושבי שדרות, אמרה: "בג"ץ הכריע לטובת השפיות ולמימוש זכותם הלגיטימית של התושבים לחינוך ביחס לכמות הפגיעות ועוצמתן. כל עוד מדינת ישראל לא מצליחה לפתור את בעיות הביטחון היא מחויבת לפחות למצוא פיתרון לתושבים ולתלמידים. אנו רואים בזה רק תחילתו של מהלך כי המדינה תצטרך בהמשך גם למגן את בתי האב בשדרות. אנו מצרים על כך שההחלטה ניתנת ביום שבו מתקיימת בגרות במתמטיקה שבמהלכה נורתה רקטת קסאם לעבר שדרות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
דורית בייניש
צילום: חיים צח
קסאם שפגע בכיתות לימוד
צילום: רועי אבדור
צילום: אמיר כהן
קסאם שנחת בחצר בית ספר בשדרות
צילום: אמיר כהן
מומלצים