שתף קטע נבחר

אביטל לח"כים: אשקם את מוסד הנשיאות

המועמדת לנשיאות ח"כ קולט אביטל שיגרה מכתב לכל חברי הכנסת, בו היא מנסה לשכנעם לבחור בה לנשיאות. "בידכם לקבוע את אופי הנשיאות לשבע השנים הבאות - אם להותיר את המוסד בקיבעונו, או להיות שותפים לשינוי שהוא חייב לעבור", היא כתבה

אחרי מכתבו של ח"כ ראובן ריבלין, הבוקר (יום ג') מגיע תורה של ח"כ קולט אביטל. המועמדת לנשיאות שיגרה מכתב לכל חברי הכנסת בו היא מבקשת את תמיכתם בבחירות לנשיאות שייערכו מחר.

 

"אנו נמצאים בישורת האחרונה לבחירת הנשיא התשיעי של מדינת ישראל. אני מתמודדת על התפקיד מתוך אמונה עמוקה כי יש לשקם את מעמד מוסד הנשיאות ולצקת בו תוכן מעשי, מעבר לטקסיות הטבועה בו. בידכם לקבוע את אופי הנשיאות לשבע השנים הבאות - אם להותיר את המוסד בקיבעונו, או להיות שותפים לשינוי שהוא חייב לעבור", כתבה אביטל לח"כים.

 

 

המועמדת לנשיאות הצהירה כי היא מאמינה שהיא תביא איתה לתפקיד הנשיאה את התכונות ואת הניסיון הדרושים לדבריה למילוי המשרה, בהן: הכרת החברה הישראלית על מגוון פניה, ניסיון בינלאומי עשיר ומגוון, יכולת לחשוב ובעיקר לחדש.

 

מתוך המכתב: "אני מאמינה בחשיבותו הרבה של מוסד הנשיאות כסמל מאחד, בחיוניותו ובנחיצותו. 'חוק יסוד: הנשיא' מגדיר את ההיבטים הרשמיים של התפקיד, אבל לא את ההיבטים האנושיים של צלם האדם, ושל הדמות שתאייש את התפקיד. החוק מגדיר את גבולות פעולתו ומהותו של הנשיא, אבל לא את טבעה של האישיות. מאז כינון מוסד הנשיאות, היינו עדים, לאורך השנים, למתח בין האישי לציבורי, בין המוגדר לבלתי מוגדר.

 

"נשיאים שונים ניסו לצקת תכנים שונים לתפקיד. הנשיא הראשון, ויצמן, הקדיש את מרצו לפרויקטים שהיו בתחום ענינו - המדע; הנשיא השני, יצחק בן צבי, הקדיש את רוב זמנו לעידוד חקר ההיסטוריה והפולקלור של עדות ישראל. הנשיא הרצוג הביא עמו יוקרה בינלאומית... די בדוגמאות אלה כדי להבין שבהיעדר הגדרה, איבד אט-אט מוסד הנשיאות את הקשר האמיתי עם צורכי השעה. לכן, ראוי מוסד זה לתיקון ולהגדרה מחודשת שתוכל לגשר בין הרשמי לבין הגשמי".

 

אביטל טוענת כי הרשמיות שאפפה ואופפת את הנשיאות הביאה את המוסד לסטגנציה, רוקנה אותו מתוכן אמיתי והרחיקה אותו מהעם. "אני שואפת לשינוי ולרענון התפקיד, והפיכת הנשיאות לרלוונטית ונקייה מכל רבב... בכוונתי להקדיש את מירב זמני לבניית חברה ישראלית שוויונית וצודקת יותר, וזאת לצד ייצוגנו הבינלאומי.

 

"בתקופת כהונתי ארצה לרכז מאמצים בסוגיות קשות וכואבות, הקשורות למתחים בין חלקים שונים של החברה, ליצור שיח ציבורי אחר, להקדיש מאמצים לנושאים מורכבים ומאתגרים כגון הזהות הישראלית והקשר עם העם היהודי בתפוצות".

 

בסיום דבריה אומרת אביטל כי נוכח הנסיבות שנקשרו בבית הנשיא בשנה האחרונה, סמל זה של מדינת ישראל טעון תיקון, והיא רואה את עצמה כמועמדת המתאימה ביותר לתפקיד הרם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
אביטל. מכתב כללי
צילום: גיל יוחנן
מומלצים