שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  ארגון הטרור הראשון
  מערכת האנציקלופדיה עונה לשאלות הגולשים
  שאלה: מהו ארגון הטרור הראשון בהיסטוריה?

   

  תשובה: לגולש היקר שלום. ראשית יש לציין, כי הגדרת המונח "ארגון טרור" אינה אחידה ומוחלטת ועל כן ישנן מספר תשובות אפשריות לשאלתך. עם זאת הדעה המקובלת היא כי ארגון הטרור הראשון בהיסטוריה הוא - "החשישיים".  

   

  החשישיים היו חברי פלג חשאי של כת האיסמאעיליה המוסלמית, שפעלו בפרס ובסוריה בין המאה ה-11 וה-13, והפילו את חתיתם על ארצות המזרח התיכון.
  ראשית הכת במאבק שהתגלע באסלאם השיעי בין שתי שושלות יריבות, הפטימית שמרכזה בקהיר והעבאסית שמרכזה בבגדד. שתיהן טענו להנהגת השיעה האסמאעילית. אנשי דת שיעים באירן מאסו ביריבות זו והקימו כת חדשה, שקיבלה עליה כח'ליף את ניזאר, בנו הבכור של הח'ליף אל-מוסתנצר שמת ב-1094, בעוד שהחצר הפטימית המליכה את אחיו הצעיר אחמד. הכת הניזארית סירבה להכיר באחמד, וקיבלה עליה להיאבק בפטימים ובעבאסים כאחד. לצורך זה אימצה הכת נשק חדש - טרור רחב ממדים כאמצעי להגשמת מטרות דתיות ופוליטיות. 

   

  אגב, שם הכת לקוח ממנהג שיוחס לחבריה, לסמם את עצמם בחשיש כדי לראות חזיונות של גן העדן המובטח לשהידים (הרוגים במלחמת קודש), לפני צאתם לבצע מעשי טרור ורצח על רקע דתי-פוליטי בשליחות מנהיגיהם. הגם שמרקו פולו ואחרים תיארו את מנהגם זה של בני הכת, אין לו סימוכין במקורות הכת עצמה, וספק אם אמנם התקיים. 

   

  עוד מידע על הכת הרצחנית תוכל למצוא בערך המוקדש להם - חשישיים.

   

  למאגר התשובות - לחצו כאן .

   


   

   

  אנציקלופדיה ynet מכילה מגוון עצום של ערכים וחיונית לתהליכי למידה והעשרה כמקור מידע מוביל, אמין ובטוח. ערכי האנציקלופדיה נכתבים ונערכים על-ידי צוות עורכים מקצועי, ומשולבים בהם סרטונים, מצגות ועוד.

    

                          לרכישת מינוי לאנציקלופדיה ynet 


   

   תגובה חדשה
  הצג:
  כל התגובות לכתבה "ארגון הטרור הראשון"
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים