שתף קטע נבחר

חמאס מתקרב לכיבוש הרצועה: "עזה נצבעת ירוק"

בזה אחר זה נופלים מוצבי הפתח והרשות הפלסטינית, על הנשק והתחמושת הרבים שבהם, בידי חמושי החמאס. "הם שואפים לכונן כאן נסיכות איסלאמית", אמר ל-ynet בכיר באל-אקצה, אחרי שארגונו הציב להנהגת חמאס אולטימטום: להתנער ממעשי האלימות - או לחשוף עצמה לפגיעה. בינתיים, התושבים מסתגרים בבתיהם ומדווחים על אש ברחובות וחרדה רבה

עזה הולכת ונצבעת בצבעי החמאס: בזה אחר זה נופלים מוצבי הפתח בידי אנשי חמאס, אנשיהם נכנעים או נהרגים - והנשק והתחמושת עוברים יד. ביום של דמים נהרגו לפחות 30 פלסטינים, בהם גם עוברי אורח.  

 

אמש (יום ד') נותרו למעשה רק שני מעוזים עיקריים לכוחותיו של אבו-מאזן - מתחם "אנסאר", המרכז כמה מפקדות של זרועות הרשות הפלסטינית, ובניין נוסף של הביטחון המסכל. כאשר יפלו שני הסמלים האחרונים הללו, יכריז החמאס: רצועת עזה בידינו.   


אנשי ועדת ההתנגדות ברפיח (צילום: AFP)

 

"עזה נצבעת בירוק", אמר ל-ynet מקור פלסטיני ברצועה, שסיפר על יכולותיהם של אנשי החמאס, שלא פוסחים על מוצבי הפתח - וכובשים אותם אחד-אחד. "חמאס שואף להקים כאן נסיכות איסלאמית", אמר בכיר באל-אקצה, הזרוע הצבאית של הפתח, שהציבה אולמטימטום ללוחמים ולהנהגה בעזה וגם בגדה: להתנער מהפעולות האלימות - או לחשוף את עצמם ואת מוסדותיהם לפגיעה.

 

איך זה קורה בפועל? קבוצת חמושים מקיפה את המוצב, מנתקת את קווי האספקה שלו מן המתחם המרכזי - וקוראת לאנשיו להיכנע. בתום קרב יריות קצר, במהלכו לרוב אוזלת התחמושת לנצורים, נורות על המוצב רקטות "יאסין" - ואנשיו נמלטים או נהרגים. בחאן-יונס פעלו אנשי החמאס בצורה שונה - הם פוצצו מנהרת תופת שנחפרה מתחת למפקדת מנגנון הביטחון המסכל. כמה פעילי פתח נהרגו.

 

אמש דווח כי הנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן) וראש הממשלה, איסמעיל הנייה, סיכמו בטלפון על הפסקת אש בין הצדדים בניסיון להסיג את החמושים מרחובות רצועת עזה. בחמאס מיהרו להכחיש.

 

האזרחים מסתגרים בבתים

אנשי חמאס לא בחלו גם באמצעים, שלרוב מוכנים בראש לשעת פקודה מול ישראל. כך, פוצצה מנהרת תופת תחת אחד ממוצבי הביטחון המסכל. בין היעדים שנפלו נמצא גם המוצב שליד מעבר הגבול ברפיח. התושבים באזור הסתגרו בבתיהם, ודיווחו על כאוס מוחלט וקרבות רחוב. "הם כבר לא יודעים לאיפה הם יורים, הילדים בחרדה רבה", סיפר אחד הדיירים ברפיח.


אזרחים מפגינים נגד החמושים (צילום: AFP)

 

מי שסובל מהקרבות, הם בעיקר האזרחים התמימים. פייז אבו טהא מרפיח סיפר כי חמושים מהפתח והחמאס ניהלו חילופי אש סמוך לביתו. "אני לא יודע על מה הם נלחמים. אני יכול לראות את הכדורים עפים מחלון ביתי".

 

רבים מהתושבים אומרים כי הם לא יכולים לצאת מהבתים, בשל הקרבות. ד"ר ואיל עבדל ג'וואד אמר כי הוא שמע את אנשי הפתח צועקים לחבריהם, כדי שיעבירו להם תחמושת.

 

העימותים התפשטו גם לגדה. אנשי פתח בג'נין השתלטו על בית ספר ובית חולים של חמאס וכן על כמה ממשרדי התנועה בעיר. מנהיג גדודי חללי אל-אקצה בעיר, זכרייה זביידי, אמר ל-ynet כי בפתח החליטו לאסור כל פעילות של חמאס בעיר עד להפסקת העימותים ברצועת עזה.


מבנה של החמאס בג'נין שהוצת על-ידי אנשי פתח (צילום: AP)

 

מוקדם יותר, הציבו גדודי חללי אל-אקצה, הזרוע הצבאית של פתח, אולטימטום לאנשי חמאס בגדה המערבית וקראו להם להתנער באלימות הארגון ברצועה ולא ייפגעו.

 

בצה"ל עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות האחרונות ברצועה, ולפי שעה לא מתערבים בנעשה בתוכה. את הסוגיה הסבוכה מתירים לפי שעה לפתחו של הדרג המדיני.

 

הקהילה הבינלאומית התגייסה לנסות ולסייע בהרגעת המצב, ומזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, הודיע כי ישקול הצבה של כוח רב לאומי ברצועת עזה במטרה לסייע לייצוב המצב הביטחוני ברשות. "זהו רעיון שאנו צריכים לבדוק את אפשרויותיו", אמר באן בתום ארוחה שקיים עם חברי מועצת הביטחון של האו"ם. כדי לנסות להגיע לרגיעה, הודיעו שרי החוץ של הליגה הערבית כי בכוונתם להיפגש בשבת בקהיר על מנת לדון בקרבות בין פעילי פתח וחמאס ברצועת עזה. "ביוזמת מצרים, יכנס מזכ"ל הליגה הערבית, עמרו מוסא, את שרי החוץ הערביים לישיבה דחופה על מנת לבחון את הדרכים להפסיק את האלימות ברצועה", אמר גורם בכיר בארגון.

  

גם הממשל האמריקני דורש מהצדדים לנצור את האש. הבית הלבן קרא לפלגים הפלסטינים להפסיק את האלימות ולסיים את הסכסוך ביניהם.

 

דובר הבית הלבן, טוני סנואו, אמר כי על הפלגים "למצוא דרך לפתור את הסכסוך ביניהם אם ברצונם להתקדם לעבר פיתרון של שתי מדינות החיות זו לצד זו בשלום".

מוצב אחרי מוצב, החמאס משתלט


פורסם לראשונה 13/06/2007 20:45

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כובשים את המוצבים
צילום: רויטרס
הנשק והתחמושת עוברים יד
צילום: איי פי
מומלצים