שתף קטע נבחר

הושלמה הרכבת ממשלת החירום הפלסטינית

סלאם פיאד, שמונה להיות ראש הממשלה החדש, השלים את רשימת השרים ויציג אותה מאוחר יותר הערב בפני אבו מאזן. אם תאושר - יושבעו השרים כבר מחר. במקביל, גורמים בסביבתו של אבו מאזן מסרבים להענות לקריאות בעולם הערבי לניהול משא ומתן בין פתח לחמאס: "לא נשב לשולחן עם חמושים שביצעו הוצאות להורג ברחובות"

סלאם פיאד, המיועד להיות ראש ממשלת החירום הפלסטינית, הודיע היום (שבת) לנשיא הרשות מחמוד עבאס (אבו מאזן), כי סיים להרכיב את הממשלה שאמורה להחליף את ממשלת האחדות. בו בזמן, ממשיכה לשכתו של נשיא הרשות הפלסטינית לדחות את ההצעה לדיאלוג מחודש בין תנועת הפתח לתנועת חמאס בטענה ש"לא יהיה דיאלוג עם רוצחים".
 
פיאד, שכיהן כשר האוצר בממשלת האחדות תחת איסמעיל הנייה, קיבל על עצמו את תפקיד הרכבת הממשלה לאחר שאבו מאזן הודיע על פיטורו של הנייה ופיזורה של ממשלת האחדות. מקור לנשיא הרשות אמר כי פיאד צפוי להציג הערב את הרכב הממשלה החדשה, ואם תאושר על ידי אבו מאזן, יושבעו חבריה לתפקידם כבר מחר.
 
בחמאס לא מכירים בממשלה חדשה והודיעו שמינויו של סלאם פיאד לתפקיד ראש ממשלת החירום "נוגד את כל החוקים הפלסטינים" ומהווה "הפיכה נגד החוקה". בחמאס גם ממשיכים לבסס את שליטתם ברצועה. ראש הממשלה הנייה, המכהן גם כשר הפנים האחראי על המועצה העליונה של המשטרה הפלסטינית, הודיע היום כי החליט להרחיב את סמכויותיה של המועצה ומעתה היא תפקח על ניהול הביטחון השוטף בעזה.
 
במקביל למינוי הממשלה החדשה, דחה עוזרו של אבו מאזן, יאסר עבד-רבו, את הקריאות בעולם הערבי לחידוש המגעים עם החמאס. לדבריו, "הפתח לא ידבר עם רוצחים אשר ביצעו הוצאות להורג ברחובות עזה. דיאלוג עם החמאס אפשרי רק במקרה שבו ייסוג הארגון מעמדות כוחות הביטחון הפלסטינים ויתפרק מנשקו". עוד ציין עבד-רבו, כי ממשלת החירום החדשה תושבע לכל המאוחר ביום ראשון בצהריים.


ההרס שהותיר החמאס בלשכת אבו מאזן (צילום: AP)
 
גורם אחר בסביבתו של נשיא הרשות אמר כי אבו מאזן החליט לסרב לבקשת הליגה הערבית ולא להיפגש עם בכיר החמאס, משעל. מנהיגי הליגה שנפגשו הבוקר, הביעו תמיכה באבו מאזן וגינו את מ שהגדירו כ"פשעים שבוצעו לאחרונה בעזה".

 

הליגה הערבית פנתה לפתח ולחמאס בבקשה להתחיל להידבר: "הממשלות הערביות קוראות להחזיר את עזה למצב שבו היתה שרויה לפני האירועים האחרונים, למנוע הסלמה אלימה בגדה המערבית, וכן לשמור על אחדות השטחים הפלסטינים. אנו דורשים, בשמם של כל הערבים, להפסיק את האלימות ולפתוח בשיתוף פעולה".

 

למרות התנגדותו של אבו מאזן לקיום דיאלוג עם חמאס, כבר אתמול הודיע ראש הממשלה הפלסטיני, איסמעיל הנייה, שיפעל לאחדות ברשות הפלסטינית. הוא קרא לאנשי חמאס לחון את פעילי הפתח שנמצאים בידיהם והתחייב: "הממשלה תתחיל בהליך של פיוס כללי ותשמור על יחסיה עם המדינות הערביות השכנות וכן על היחסים עם יתר הפלגים הפלסטינים נמשיך לשמור את ממשלת האחדות ואת עקרונותיה ולשתף פעולה עם מי שיהיה מוכן לכך".

 

ההתפתחויות האחרונות במשבר ברשות

  • למעבר ארז הגיעו עשרות פלסטינים שדרשו לעזוב את רצועת עזה ולעבור לשטחי ישראל. גורמים פלסטינים ברצועה דיווחו כי חיילים ירו באוויר בניסיון לרסן את ההמון שניסה להתקרב לגדר. במקביל, קורא האו"ם לישראל לפתוח מחדש את מעברי הגבול לרצועת עזה, כדי למנוע משבר הומניטארי.


השתלטות הפתח על הפרלמנט ברמאללה (צילום: AP)

 

  • עשרות תושבי רצועת עזה פרצו בשעות הצהריים לביתו של מנהיג אש"ף ומייסד הפתח, יאסר ערפאת, ובזזו את המקום. הפלסטינים דיווחו כי ההמון פרץ לבית, הנחשב לאחד הסמלים החשובים ביותר בעיני הפתח, גנב רהיטים, אריחים ואף את חפציו האישיים של הראיס.

 

  • ברמאללה פרצו מאות חמושים מהפתח לפרלמנט הפלסטיני הנמצא בשליטת חמאס. אנשי הפתח ניסו לחטוף את סגן יושב ראש בית המחוקקים, חסן חריישה, עצמאי המקורב לחמאס.

 

  • מוקדם יותר, בשכם, השתלטו פעילים נוספים של הפתח על כמה מוסדות של חמאס בשכם. החמושים הסתערו על בניין מועצת העיר והניפו את דגל התנועה על גג המבנה.

 

  • ראש הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, אמר כי לארגונו אין כל כוונה לקחת על עצמו את השלטון ברשות הפלסטינית. הוא אמר עוד כי הכרזתו של אבו מאזן על ממשלת החירום מנוגדת לחוק ואינה מסייעת לפתרון המצב.

 

  • ובזירה הבינלאומית: קונסול ארצות הברית בירושלים, ג'ייקוב וואלס, הודיע לאבו מאזן כי ארה"ב תחזור להעניק סיוע לממשלת החירום שתוקם ברשות הפלסטינית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פיאד. ראש הממשלה הבא?
צילום: איי פי
צילום: אורי פורת
עבד רבו. אין דיאלוג עם רוצחים
צילום: אורי פורת
חמאס. אין דיאלוג עם רוצחים
צילום: איי אף פי
מומלצים