שתף קטע נבחר

הסטודנטים יצאו למאבק חדש: הדחת שונשיין

סטודנטים רבים אינם מרוצים מהישגי המאבק נגד הרפורמה בהשכלה הגבוהה ודורשים מיו"ר ההתאחדות, איתי שונשיין, לפרוש מתפקידו. נציגי הסטודנטים פתחו במהלך להדחתו, הם טוענים: "המאבק לא נוהל כמו שצריך ולא השיג את מה שרצינו". שונשיין בתגובה: "אני שלם עם דרכי"

המאבק נגד ועדת שוחט אמנם הסתיים, אך כעת פותחים הסטודנטים במאבק חדש - הדחת יושב ראש ההתאחדות, איתי שונשיין. נציגי אגודות הסטודנטים הגישו אתמול (שבת) בקשה רשמית לקיום ישיבת נשיאות מיוחדת של ההתאחדות כדי לדון בנושא.

 

על הבקשה, שהוגשה לפי סעיף 45 לתקנון ההתאחדות, חתמו ביממה האחרונה נציגי הסטודנטים בטכניון בחיפה, אוניברסיטת בן-גוריון בנגב, האוניברסיטה העברית בירושלים, וכן מספר מכללות. על פי התקנון, להדחת יו"ר נדרש רוב של שני שלישים. גורמים בהתאחדות מסרו שמתגבש רוב גדול של מנדטים להדחה.

 

יו"ר אגודת הסטודנטים בבן-גוריון, איילת יוחנן, אמרה כי "המאבק לא נוהל כמו שצריך ולא התנהל כמו שרצינו. המאבק לא השיג מה שרצינו ואפילו לא קרוב. הסטודנטים שלי כועסים, מכיוון שההסכם לא היה יותר טוב ממה שהשגנו שבועיים לפני חידוש המאבק וההשבתות".

 

יוחנן הוסיפה כי "יושבי הראש כועסים על כך שלא הסכימו לנהל במשך שבועיים משא ומתן מול שרת החינוך, יולי תמיר, ודרשו משא ומתן רק מול ראש הממשלה. אלה היו שבועיים קריטיים, שבהם היו משחקי אגו - גם מבחינתנו וגם מבחינת משרד ראש הממשלה. שונשיין עורר אנטגוניזם, ולכן הייתה גם בעייתיות פרסונלית".

 

יו"ר אגודת הסטודנטים במכללת שנקר כתב מכתב חריף ובו הוא קורא לשונשיין לפרוש מתפקידו. "השנה הוכח שהסטודנטים יכולים לבצע מהלך ולהשמיע את קולם כקבוצת לחץ בדומה לאחיהם בחו"ל. כל זאת, לא התרחש בזכות אלא למרות שאתה שימשת כיו"ר ההתאחדות", כתב.

 

הרעיון להדיח את שונשיין נולד מייד עם תום מאבק הסטודנטים, שבמהלכו נדרשו נציגי הסטודנטים בהתאחדות לשמור על מראית עין של אחדות. ביקורת רבה הושמעה אז נגד ניהול המאבק ונגד ההסכם שהושג. במקביל, רבים מחברי ההתאחדות הביעו תרעומת על מכירת מניות ההתאחדות בחברת "איסתא".

 

כזכור, בתחילת החודש הודיעה "איסתא" על שינוי בהרכב בעלי מניותיה: התאחדות הסטודנטים מכרה מחצית מהמניות שבבעלותה (כ-21%) למנכ"ל החברה אחישי גל, לאבי דותן ולערן זמורה - תמורת 42.5 מיליון שקלים.

 

זו הפעם השנייה בשנתיים האחרונות שפועלת התאחדות הסטודנטים הארצית להדחת העומד בראשה. לפני כשנה וחצי היה זה יו"ר ההתאחדות הקודם, אסף שגב, שסטודנטים ניסו להדיחו מתפקידו ובסופו של דבר הוחלף על-ידי שונשיין.

 

שונשיין מסר בתגובה: "ההתאחדות היא גוף דמוקרטי וכשיש התנגדות הדבר מורה על כך שיש גם עשייה פורה וזה טבעי לגמרי. אני שלם עם דרכי ויודע שהמאבק נוהל בשיתוף עם אגודות הסטודנטים בארץ. הפידבקים הן מהשטח והן מראשי אגודות מעידים ומהווים תמיכה בי ובדרכי. אני מאחל לאותם ראשי אגודות שחתומים על המכתב ומסיימים את תפקידם, הצלחה רבה בהמשך הדרך".

 

מהתאחדות הסטונדטים הארצית נמסר: "יש לציין כי שניים מתוך ארבעת ראשי האגודות מסיימים את תפקידם כראשי אגודות הסטודנטים בעוד כשבוע, לכן אין בסיס להדחה זו. הדבר נועד ליצירת פרובוקציות, ההתאחדות ממשיכה בפעילותה למען כלל ציבור הסטודנטים בארץ בנחישות". יו"ר אגודת הסטודנטים של אוניברסיטת חיפה, שי פניני, יצא להגנתו של שונשיין: "המכתב חתום על ידי מספר מועט של יו"רים ואינו משקף את הלך הרוח בהתאחדות. כולנו היינו שותפים יחד בהובלת המאבק ואנו עומדים מאחורי איתי שונשיין בלב שלם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שונשיין. "משחקי אגו"
צילום: ירון ברנר
הפגנת סטודנטים בתל אביב
צילום: חיים צח
מומלצים