שתף קטע נבחר

שר המשפטים: לתת לפלסטינים לעבור מעזה לגדה

פרופ' דניאל פרידמן קורא לאפשר לפליטים המבקשים לצאת מ"חמאסטן", לעשות זאת: "מדינת ישראל צריכה להקל עליהם את המעבר, ובלבד שלא מדובר באנשי חמאס או בכאלה המסכנים את הביטחון"

שר המשפטים, דניאל פרידמן, אומר הבוקר (יום ב') כי מן הראוי לאפשר לתושבי רצועת עזה המבקשים להימלט מאימת הטרור והכיבוש של החמאס לעבור לשטחי הרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון. "מדינת ישראל צריכה להקל עליהם את המעבר, ובלבד שלא מדובר באנשי חמאס או בכאלה המסכנים את הביטחון".

 

בשבת איפשרה ישראל לבכירים בפתח ולבני משפחותיהם לעבור מרצועת עזה לגדה המערבית. בין היתר עברו במחסום ארז דוברי הפתח ברצועה, תאופיק אבו חוסה ומאהר מקדאד, מפקד הביטחון הלאומי, ג'מאל כאייד, מזכיר הפתח ברצועה, מאג'ד אבו שמאלה וקבוצה של בכירים וקצינים. לאחר שעברו הבכירים, ניסו להיכנס לישראל גם אזרחים, אך המעבר נסגר וחיילים ירו באוויר כדי להרחיקם.

 

האישים הבולטים שעזבו את עזה הם בכירי פתח שנעצרו בימים האחרונים בידי חמאס ושוחררו לאחר מכן במסגרת החנינה הכללית שהכריזה התנועה כלפי אנשי ובכירי הפתח שנתפסו. הם חצו היום את מעבר ארז מהרצועה והגיעו לרמאללה, בעיקר למוקטעה.

  

גם אתמול הגיעו מאות פלסטינים למעברים בניסיון לעבור לצד הישראלי. למרות נעילת השערים ואזהרות החמאס לאלו המבקשים לעזוב את הרצועה, המשיכו תושבים רבים להגיע למקום. הפליטים הרעבים והעייפים שהגיעו למחסום ארז אמרו כי המחסום נמצא מלפנים וחמאס מאחור.

 

ההערכות לגבי מספרם משתנות: בצה"ל אומרים כי מדובר בכ-300 איש, הפלסטינים מעריכים את מספרם בין 500 ל-700. גורמי ביטחון המעורבים בסוגייה אמרו ל-ynet: "עזה היא לא הבעיה שלנו. מאז שיצאנו ממנה, מנסים להטיל עלינו אחריות שהיא לא שלנו. לא כל מי שרוצה לברוח – יש באמת סכנה לחייו. האנשים רוצים לברוח גם בגלל חשש מהמצב הכלכלי והחברתי ששורר בעזה. אם נאשר לכמויות של אנשים לצאת מעזה לגדה, לא ברור איך זה ישפיע על אזור יהודה ושומרון".

 

במקביל, פנו שמונה ארגונים לזכויות אדם פנו לשר הביטחון היוצא, עמיר פרץ, ולמתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף יוסף משלב, בדרישה לפתוח את המעברים לרצועת עזה. בהודעת הארגונים נכתב כי על ממשלת ישראל לפתוח את המעברים לעזה, כדי למנוע אסון הומניטרי.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השר פרידמן. לאפשר לעבור
צילום: חיים צח
פלסטינים במעבר ארז
צילום: איי פי
מומלצים