שתף קטע נבחר

ברק הושבע ופרץ נפרד: אני משלם על מחדלי העבר

רגע לפני שהתפטרותו נכנסת לתוקפה, נאם שר הביטחון היוצא עמיר פרץ במליאת הכנסת נאום פרידה תקיף. "אני נדרש לשלם מחיר יקר על מחדלי העבר ואני עושה זאת בהכנעה. רק דבר אחד אני מבקש: שתפקחו את העיניים כולכם", אמר. מינויו של אהוד ברק כשר הביטחון החדש אושר

זה שהולך - ושזה שבא: "אני יודע שאני נדרש לשלם מחיר יקר על מחדלי העבר ואני עושה זאת בהכנעה. רק דבר אחד אני מבקש: שתפקחו את העיניים כולכם - ח"כים, שרים, אתם אזרחי ישראל. כמעט לכל אחד בבית יש חייל מילואים. כל אחד יודע מה מתרחש". כך, בנימה תקיפה, נפרד הערב (יום ב') שר הביטחון היוצא עמיר פרץ, מכנסת ישראל - ופינה את הבמה למחליפו, אהוד ברק. ברק, שמינויו אושר ברוב גדול של 47 ח"כים מול 22, התיישב בשולחן הממשלה - לא לפני שזכה לחיבוקים ונשיקות מחברי כנסת אחרים. פרץ עבר לספסלי הכנסת האחוריים.

 

פרץ המשיך לטעון בשכנוע עמוק כי הצליח לפקוח את עיני הצבא מאשליות, ואמר כי הוא עוזב את משרד הביטחון שלם עם עצמו, "כי השנה הייתה שנת עשייה". הוא הוסיף: "אני מותיר אחרי מערכת שונה, משופרת וטובה יותר מזו שקיבלתי בכניסתי אליה. כל הכשלים שהתגלו במלחמת לבנון השנייה היו תולדה של מספר שנים. אילולא המלחמה בלבנון, היינו נשארים כולנו באילוזיה שהכל בסדר". פרץ עקץ את שר הביטחון הנכנס אהוד ברק, על שלא הותיר בתפקידו את הסגן, אפרים סנה, והביע צער על כך. 

 

השר המתפטר התגאה בהחזרת פרויקט המערכת לירוט קסאמים אל השולחן ואמר: "הסיפור העצוב ביותר הוא סיפורה של מערכת הרקטית שיכולה להיות מוכנה היום. אם היתה מוכנה, המלחמה היתה נראית אחרת, והמערכה בעזה היתה נראית אחרת. דווקא הפרויקט הזה הופסק לפני כמה שנים. אני חידשתי את הפרויקט הזה עם כניסתי לתפקיד ואני מקווה שאיש לא יפסיק אותו שוב בעתיד".

 

לאחר השבעתו של ברק, התקשר אליו ראש הממשלה, אולמרט, שנמצא כעת בביקור בארצות הברית, וברך אותו על תפקידו החדש. אולמרט גם שוחח עם פרץ והודה לו על תרומתו לממשלה. אולמרט צלצל לשניים בעת שהיו מרבית שרי הממשלה וראשי הסיעות בהרמת כוסית אצל יו"ר הכנסת דליה איציק. איציק אמרה לאולמרט בחיוך: "ההפיכה מתחילה בלעדייך".

 

פינס הצביע ברגליים

מאוחר יותר הושבע יושב ראש מפלגת העבודה החדש, אהוד ברק, לתפקידו החדש-ישן כשר הביטחון, במקומו של עמיר פרץ. ברק הגיע היום לראשונה למשכן, ובילה זמן רב בחיבוקים ובשיחות מסדרון. בין היתר, קיבל גם לשכה - לשכתו של מי שהיה עד כה המשנה לראש הממשלה והיום הוא הנשיא לעתיד - שמעון פרס.

 

ח"כ אופיר פינס נעדר מההצבעה, למרות תמיכתו בברק בפריימריז. פינס, שתמך בברק בסיבוב השני לראשות מפלגת העבודה, הסביר את העדרותו בהתנגדותו לממשלת אולמרט: ""יש לי אמון מלא בברק כשר ביטחון, אך אין לי אמון באולמרט כראש ממשלה ובממשלתו, ולכן אמנע מלהצביע". למרות היעדרות פינס, מינוי ברק אושר ברוב של 46 תומכים, מול 22 מתנגדים. לא היו נמנעים.

 

פרט לפינס שנעדר, חברי מפלגת הליכוד הצביעו נגד מינוי ברק. ח"כ סילבן שלום נימק: "ערב הפריימריז שוחחתי איתו על תיאום מהלך להקדמת הבחירות - אין כל אחיזה למה שהבטיח".

 

וגם בקואליציה סוערות הרוחות בעקבות מינוי ברק. יו"ר ישראל ביתנו, השר אביגדור ליברמן, הזהיר כי פתיחת ההסכמים הקואליציוניים עם מפלגת העבודה יגררו מהלך דומה גם מול מפלגתו שלו: "נדרוש שינוי משמעותי גם של קווי היסוד וגם בעניין התיקים". 

 

וברק עצמו, ביום כניסתו לממשלה, כבר מדבר על תאריך יציאתו ממנה. בישיבת הסיעה שנערכה היום אמר ברק כי "יש סיכוי ממשי שבשנת 2008 יהיו בחירות לכנסת ולראשות הממשלה, ובהן נתמודד מול בנימין נתניהו. אני מציע שבמפלגה נתחיל לברר כיצד אנו נערכים לבחירות כאלה".


פורסם לראשונה 18/06/2007 17:31

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ברק. חוגג אחרי ההשבעה
צילום: איי אף פי
ברק. מסר של אחדות
צילום: איי אף פי
פינס. לא סומך על אולמרט
צילום: ניב קלדרון
מומלצים