שתף קטע נבחר

מיקרוסופט תשנה את החיפוש ב-Vista

גוגל הגישה למשרד המשפטים האמריקני תלונה לפיה החיפוש של Vista מפריע ל-Google Desktop Search. מיקרוסופט הסכימה לתת למשתמש לבחור את שירות החיפוש

מיקרוסופט הסכימה לשנות את תכונת החיפוש המובנית במערכת ההפעלה החדשה Vista, על מנת שניתן יהיה לבחור בקלות בחיפוש של חברה מתחרה. זאת, בעקבות לחצים שהפעילה חברת גוגל ותלונה שהגישה נגדה על הפרת הגבלים עסקיים.

 

המשמעות היא שמיקרוסופט תיתן למשתמשים לבחור בחיפוש בדיסק הקשיח באמצעות תוכנות אלטרנטיביות, ביניהן Google Desktop Search, תוכנת החיפוש של גוגל - במקום Instant Search של מיקרוסופט. כמו כן, קישור לחיפוש החלופי יופיע בתפריט ה"התחל" של Windows.

 

משתמשים שהקדימו להתקין את Vista, קיבלו את שדה החיפוש של מיקרוסופט בחלק העליון של החלון, לצד המסמכים שלהם, בלוח הבקרה או בביצוע פעולות שונות במערכת. השדה אמנם יישאר במקומו, אבל מיקרוסופט תוסיף קישור לתוכנת החיפוש שמשמשת ברירת מחדל בשולחן העבודה.

 

הכניעה של מיקרוסופט באה בעקבות דרישה של גוגל, שהגישה למשרד המשפטים האמריקני מסמך בן 49 עמודים, בו נטען כי כלי החיפוש המובנה במערכת ההפעלה החדשה, מאט תוכנות של חברות מתחרות, כולל Google Desktop Search. לטענת גוגל, לרוב המשתמשים, קשה מדי לכבות את החיפוש של מיקרוסופט.

 

בהתחלה פטרה מיקרוסופט את ההאשמות בטענה שהמחוקק בחן כבר את התוכנה טרם השקתה. עם זאת, בראד סמית', היועץ המשפטי של החברה, רמז בראיון בשבוע שעבר כי החברה מוכנה לבצע שינויים נוספים במערכת ההפעלה, במידת הצורך.

 

גוגל נוקמת

מטרת התלונה של גוגל למשרד המשפטים, מעבר לתיקון העוול שכביכול נעשה לה בפונקציית החיפוש ב-Vista, הייתה להראות כי מיקרוסופט לא עומדת בהסדר שחתמה עליו ב-2002, הסדר שנועד למנוע ממיקרוסופט לנצל את כוחה המונופוליסטי. במסגרת ההסכם, מיקרוסופט מחוייבת לסייע ליריבותיה לבנות תוכנות שיפעלו היטב על Windows. מטרה נוספת, רשמית פחות, הייתה "לגמול" למיקרוסופט על בקשה שהגישה למשרד המשפטים, לבחון את חוקיות הרכישה של חברת הפרסום DoubleClick בידי גוגל.

 

בתגובה לטענות לפיהן Instant Search מאט את תוכנות החיפוש החלופיות, מיקרוסופט הסכימה לתת לחברות המתחרות מידע טכני שיסייע להן לשפר את החיפוש. מיקרוסופט מסרה כי היא מצפה שהשינוי יבוא לידי ביטוי בחבילת השירות (Service Pack) הראשונה ל-Vista, שלא תשוחרר לפני סוף השנה.

 

"החיפוש של מיקרוסופט מפר את ההסכם ומונע מהמשתמשים את חופש הבחירה", אמר דיוויד דראמונד, היועץ המשפטי הראשי של גוגל. "הפיצוי הזה הוא צעד בכיוון הנכון, אבל הם צריכים להשתפר עוד יותר כדי לתת לצרכנים יותר גישה לתוכנות חיפוש חלופיות לשולחן העבודה". 

 

הצעדים האחרונים מחמירים את המאבק בין שתי החברות. בשעה שמיקרוסופט שולטת בשוק מערכות ההפעלה למחשבים האישיים לחלוטין, גוגל מרוויחה מבלעדיות דומה מפרסומות הנלוות לשירותים שלה - תחום בו מיקרוסופט נשרכת הרחק מאחור. גוגל גם הודיעה על כוונת התרחבות לתוך טריטוריית התוכנות המשרדיות, הנשלטת בידי מיקרוסופט, באמצעות שירותים חינמיים כמו  Docs And Spreadsheets.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים