שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  החרדים: המשטרה זורעת הרס ואימה

  חרדים מאשימים כי בעקבות ההפגנות נגד מצעד הגאווה בירושלים, מפעילים השוטרים אלימות משלהם - וגם נוקטים ענישה קולקטיבית: "הם מכים ורומסים ללא רחם". את השימוש באמצעים להתזת מים הם מכנים "נוהל שכן בגרסה עדכנית". המשטרה: הזרנוקים באו בתגובה לאבנים ולברזלים

  למרות ההפגנות, המחאות והעתירות - מצעד הגאווה ייצא היום (יום ה') לדרך בירושלים. ראשי העדה החרדית בעיר זועמים על מארגני המצעד - ולא פחות מכך על המשטרה, שמאפשרת את קיומו - ולטענתם, מתנכלת דווקא אליהם. המשטרה בבירה, טוענים בשכונות החרדיות, אינה בוחלת בענישה קולקטיבית.

   

  ביטאון תנועת דגל התורה, "יתד נאמן", פירסם שורה קשה של האשמות נגד המשטרה, תחת הכותרת "אימה בירושלים". העיתון מאשים את השוטרים כי הם "זורעים הרס וחורבן, אלימות קשה ומסוכנת, כלפי מאות ואלפי תושבי שכונות מאה שערים ובית ישראל. הם מכים ורומסים עוברי אורח ללא רחם, והורסים ופוגעים בבתים פרטיים, מתוך יצר אכזרי של נקמה וענישה קולקטיבית בלתי חוקית".


  המשטרה בפעולה. "נזק לאנשים תמימים" (צילום: activestills.org)

   

  תושב שכונת בית ישראל שוחח עם ynet וטען כי "שוטרים שמגיעים ומתיזים מים לתוך הבתים. לא מדובר בסתם מים, אלא מים בצבע מיוחד שהורסים כל דבר שאיתם הם באים במגע. מתגוררת כאן אלמנה בת 80, חולה משותקת, שנחרדה מזרנוק מים שפגע בדירתה. כל חלונות הבית נופצו וכמויות אדירות של מים הרסו לה את הדירה. חתן ביום חופתו, כשהוא כולו לבוש בבגדי חתונתו, ספג זרנוק של מים כחולים שהשחיתו את בגדיו".

   

  מכת"זיות מול בלוקים

  בעקבות ההתפרעויות החליטה עמותת "בצדק", שמאחוריה עומד ארגון אגודת-ישראל בארה"ב, להגיש לבג"ץ עתירה דחופה למתן צו על תנאי נגד משטרת ירושלים בעניין. העותרים, בהם גם תושבים שביתם נפגע מהשימוש בזרנוקי מים לתוך דירתם, דורשים להחיל את ההגדרה "נשק" גם על מכוניות התזת המים (מכת"ז) ולהטיל הגבלות על השימוש במכת"זיות בשטח בנוי ובמקביל. "עניינה של העתירה הוא בהפעלה פסולה בתכלית של מכת"זיות כדי להעניש אוכלוסיות שלמות, ללא הבחנה בין חוטא לצדיק. המכת"זיות מסבות נזק לאנשים תמימים ולרכושם", טוענים העותרים.

   

  "'ענישה סביבתית פסולה מעיקרה. הפעלת לחץ על תושבי האזור על מנת שאלה יעשו את עבודת המשיבה וימנעו התפרעות של אחרים, הינה פסולה והינה 'נוהל שכן' בגרסה עדכנית", הוסיפו.

   

  במקביל לעתירה, הפיצה הנהלת העדה החרדית מודעה בבתי הכנסת הקוראת לתושבים שנפגעו מפעילות המשטרה לבוא ולמסור עדות אצל "הפורום המשפטי למען נפגעי פשיעה משטרתית" בדבר נזקי רכוש וגוף שנגרמו. בעדה החרדית מתכננים לאסוף את עדויות התושבים ולהגישן בתור תביעה למחלקה לחקירות שוטרים בעתיד.

   

  גורמים בכירים במשטרה מסרו ל-ynet: "כשתתבקש, משטרת ירושלים תשיב באמצעות הפרקליטות ובג"ץ. השימוש במכת"זיות היה לאחר שבלוקים, ברזלים, ואבנים הושלכו לעבר שוטרים שנכנסו לתוך מאה שערים במטרה לפזר את הפורעים החרדים. האבנים הושלכו מגגות הבתים והמרפסות, ואף פגעו בחלק מהשוטרים. המשטרה נאלצה להשתמש בזרנוקי המים כדי לפזר את הפורעים".

   

  בתוך כך, חרדים בשכונת מאה שערים בירושלים המשיכו גם הלילה למחות נגד קיום המצעד והשליכו קרטונים, יידו אבנים ונפצים, ואף הבעירו צמיגים וגלגלו אותם לעבר כוחות המשטרה. איש לא נפגע. המשטרה עיכבה לחקירה שני חרדים שהפרו את הסדר. בבית שמש נעצר חרדי נוסף, לאחר שהצית שדה קוצים.  

   


  פורסם לראשונה 20/06/2007 23:04

   

  אפרת וייס השתתפה בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  התפרעות חרדים
  צילום: דודי ועקנין
  מצעד מעורר מחלוקת. ארכיון
  צילום: דורון גולן
  מומלצים