שתף קטע נבחר

נתניהו: פתרון הסכסוך - בעזרת מצרים וירדן

יושב ראש הליכוד אמר בראיון לרשת CNN כי כדי לפתור את הבעיה הפלסטינית מצרים תצטרך להתערב ברצועת עזה - וירדן בגדה. "צריך לחזק את הגורמים המתונים", הסביר נתניהו שהביע שביעות רצון מהאופן שבו התבטא אבו-מאזן נגד החמאס. לדבריו, ישראל צריכה לעשות "כל שנדרש" כדי להפסיק את ירי הקסאמים מחמאסטן, וציין שאף אחד כבר לא לועג למושג שהמציא

"בסופו של דבר, פתרון הבעיה הפלסטינית יכלול מרכיב אזורי - נצטרך התערבות של מצרים ברצועת עזה ברגע ששלטון חמאס ימוגר, ונצטרך את עזרתה של ירדן בגדה המערבית" - כך אמר הבוקר (יום ה') יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו בראיון לרשת CNN.

 

"החברה הפלסטינית אינה מתפקדת. מצד אחד היא נשלטת על ידי איסלאם קיצוני ונתמכת על ידי איראן, ומצד שני היא מונהגת על ידי שלטון מתון, אך חלש. יש לחזק את הגורמים המתונים באמצעות המדינות השכנות, ולמרות שזה טרם נעשה - זה צריך לקרות". 

 

המראיין בתוכנית, סטיבן פרייזר, תהה על דברי נתניהו ופנה אליו: "אמירה מצידך לפיה הגורמים המתונים הם רק חלשים, היא מעט 'נימוסית', הרי מעולם לא בטחת ביאסר ערפאת, שאיכזב אותך. האם אתה מאמץ את עמדת ראש הממשלה, אהוד אולמרט, לחיזוק אבו-מאזן?" 

 

נתניהו: "ובכן, אני אמנם חושב שכוונותיו של של אבו-מאזן טובות. עצם העובדה שהוא קרא לחמאס רוצחים וטרוריסטים היא חשובה, ואני משבח אותו על כך. אבל צריך לזכור שהחמאס היו רוצחים גם לפני שנתיים, כאשר הם פוצצו אוטובוסים בישראל והוא לא פעל או התעמת עמם. יש לו בפתח את הפלג הצבאי - גדודי חללי אל-אקצה - שגם ביצע פיגועים ומעשי טרור, והוא לא התעמת עמם. 

 

"אני מקווה שהתבטאויותיו האחרונות מצביעות על כך שהוא מתכוון לעשות את הצעד הזה ולהתעמת עם הטרור בכל מקום. לכן, עד שהוא לא יילחם בהם, אנו מבינים שמדובר במנהיגות חלשה מדי שאינה יכולה לקחת את הפלסטינים לדרך חדשה".

 

כשנדרש ראש הממשלה לשעבר למצב ברצועת עזה לאחר השתלטות חמאס, אמר: "זוהי למעשה הצצה חטופה למה שקורה אחרי שישראל נוסגת חד-צדדתי ממקום כלשהו. הרי כך זכה חמאס לניצחון הפוליטי שלו. אנשים שאלו את עצמם 'למה ישראל עזבה?' והתשובה היא בגלל הטרור. הם שאלו 'מי אחראי לטרור?' והתשובה היא חמאס. כך הם ניצחו פוליטית ואחר כך צבאית. כך יצרנו לעצמנו בסיס איראני על סף ביתנו.  

 

"כך קרה גם קודם לכן בלבנון, שיצאנו באופן חד-צדדי, בלי הסכמים או סידורי ביטחון, וחיזבאללה תפס את השטח וכעת יש לנו שני בסיסים של איראן מסביב. מבחינתי, הדבר הברור הוא שאסור לעשות את אותה טעות גם עם הגדה. מה שצריך לעשות כעת הוא לבודד את החמאס ולחזק את המתונים באמצעות המדינות השכנות".   

 

"האם לא תהיה זו "נשיקת מוות" לאבו-מאזן?", שאל המראיין, ונתניהו ענה כי היום כבר ברור לכולם שבמזרח התיכון ישנם מתונים ולעומתם קיצונים שנתמכים בידי איראן ואל-קאעידה. לדבריו, מדינות ערב המתונות כבר יכולות לומר בבירור כי האיסלאם הקיצוני הוא אויב משותף לישראל ולהן.

 

על האופן שבו ישראל צריכה לפעול נגד הקסאמים אמר נתניהו כי "יש לעשות מה שנחוץ כדי להפסיק את הירי מחמאסטן". "חמאסטן?", תהה פרייזר. "כן, חמאסטן. זהו מושג שטבעתי לפני שנה ואנשים צחקו. הם כבר לא צוחקים".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נתניהו. "אויב משותף"
צילום: דודי ועקנין
חמאסטן. לא מצחיק
צילום: איי אף פי
מומלצים