שתף קטע נבחר

נתניהו: צריך להכניס כוח צבאי ירדני לגדה

יו"ר האופוזיציה, בנימין נתניהו, חושש לראות בגדה המערבית מחזות דומים לאלו שהיו לאחרונה ברצועת עזה. בשיחה עם כתבים במהלך ביקורו בוושינגטון אמר כי יש להכניס לגדה את חטיבת באדר הפלסטינית של צבא ירדן כדי להשליט חוק וסדר: "צריך להתחיל שיתוף פעולה בטחוני ירדני-פלסטיני וישראלי"

יושב ראש האופוזיציה, בנימין נתניהו, מציע להכניס לגדה את חטיבת באדר הפלסטינית של צבא ירדן כדי להשליט חוק וסדר. בשיחה שקיים אמש (יום ה') עם כתבים ישראלים בוושינגטון, ציין נתניהו שהפלסטינים לא יצליחו להשליט סדר וכי הם זקוקים לעזרה בינלאומית: "אי אפשר לבנות את אבו מאזן עם כוחות פלסטינים בלבד. יש צורך במעורבות של ירדן ומצרים".

 

נתניהו אומר כי "מצרים צריכה לחסום את ההברחות בציר פילדלפי מה שלא עשתה עד היום. ירדן יכולה וצריכה לתמוך על ידי נוכחות בטחונית מוגבלת ביו"ש. לפלסטינים היו רובים וכסף קודם לכן והם לא הצליחו למנוע השתלטות החמאס. חטיבת באדר שהיא ירדנית-פלסטינית יכולה להשליט חוק וסדר".

 

לשאלת ynet אם הוא מצדד בחזרה לאופציה הירדנית, השיב נתניהו כי "צריך לחשוב על אופציה ירדנית שונה. תמיכה ירדנית. כמובן שזה תלוי ברצון של אבו מאזן והמלך עבדאללה. צריך להתחיל שיתוף פעולה בטחוני ירדני-פלסטיני וישראלי".

 

נתניהו נפגש בוושינגטון עם שני מועמדים לנשיאות ארה"ב, הסנאטורית הילארי קלינטון המובילה בסקרים בקרב הדמוקרטים והסנאטור לשעבר פרד תומפסון, המוביל בסקר אחרון בקרב הרפובליקנים, למרות שטרם הודיע רשמית על כניסתו למרוץ. בביקורים קודמים נועד עם הרפובליקנים רודי ג'וליאני ומיט רומני ועם המועמד הדמוקרטי הסנאטור ברק אובאמה ושוחח עם הסנטור ג'ון מקיין.


נפגש עם הילארי קלינטון (צילום: איי.פי)

 

נתניהו שוחח גם הנושא האיראני עם המועמדים לנשיאות ועם סגן הנשיא, דיק צ'ייני, שאותו פגש: "צריך למצות את המהלכים הדיפלומטים והכלכליים. יש לסנקציות הכלכליות סיכוי להיות יעילות, אבל השורה האחרונה היא שאסור לאפשר לאיראן להתחמש בנשק גרעיני. אסור להתרגל למציאות של איראן גרעינית".

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, התייחס לנושא הפלסטיני מוקדם יותר בכנס של קרן היסוד בחיפה: "אומרים שזה מוכיח שאין פרטנר בצד השני ואין סיכוי לשלום, אני מעדיף לראות לא רק את הסיכונים אלא גם את הסיכויים, לא רק את הקשיים שישנם אלא איך אירועים מתהפכים לטובה, איך פלסטינים רבים מחוץ לרצועת עזה מצפים לסביבה חדשה וטובה יותר בשבילם וגם עבור אלה מאיתנו שמוכנים לעשות את המאמצים הדרושים כדי להניע את התהליך המדיני".

 

גם שרת החוץ, ציפי לבני, התייחסה לנושא בכנס של תנועת קדימה ביישוב בעוטף עזה: "איננו מקבלים בשוויון נפש מצב שבו החמאס שולט על רצועת עזה, ולכן אנו ממשיכים בפעילות צבאית ומדינית ברצועה".

 

לדבריה, "על ישראל לפעול מול עזה במאמצים צבאיים, ובמקביל לכך עלינו לייצר אלטרנטיבה מדינית עם החלופה שקיימת ברשות הפלסטינית. יש כאן סיכוי לדבר חדש והסיכוי הוא בכך שנוצרה ההפרדה בין המתונים יותר - שמקבלים את עיקרון שתי המדינות, מכירים במדינת ישראל ובזכותה להתקיים ומתנערים מהטרור - לבין החמאס שהשתמש בבחירות כדי להשתלט על עזה בשלב ראשון ורוצה להשתלט על הגדה בהמשך. ניסינו בעבר לייצר אלטרנטיבה, לעבוד עם המתונים ברשות הפלסטינית אך הם החליטו להתאחד. אמרנו כבר אז, שהפתח עושה טעות קשה שהוא משמש כ'אבקת כביסה' של חמאס".


פורסם לראשונה 21/06/2007 23:14

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פגישה בוושינגטון. עם קלינטון
צילום: איי אף פי
סיכוי למשהו חדש. לבני
צילום: דודי ועקנין
מומלצים