שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  עם ניוון שרירים - פליקס טיפס על מגדל עזריאלי

  "אני לא רוצה למות, אני רוצה לחיות", אמר פליקס שלומוביץ', מטפס צוקים מוביל בעברו והיום חולה במחלת ניוון השרירים ALS, כשסיים אחרי ארבע שעות מפרכות לטפס על מגדל עזריאלי בחום הכבד של תל-אביב. אנחנו ליווינו אותו

  186 מטרים של מגדל, ארבע שעות מפרכות של טיפוס באחד הימים החמים שידעה תל-אביב ואספקת חמצן שנפסקה רגע לפני הסוף - כל אלו לא עמדו בדרכו של מטפס הצוקים פליקס שלומוביץ', החולה במחלת ניוון השרירים ALS כשטיפס על מגדל עזריאלי אתמול (ו') במטרה להגביר את המודעות לחקר המחלה חשוכת המרפא.

   

  שלומוביץ', 44, היה ממטפסי הצוקים המובילים בישראל לפני פרוץ המחלה, הוא טיפס על מספר רב של צוקים בישראל, ירדן ואירופה, המתנשאים לגובה של מאות מטרים בסגנון חופשי והיה נציג ישראל באליפות אירופה בטיפוס צוקים. לאחר שהתגלתה המחלה, ערך שלומוביץ' טיפוס על צוק האלקפיטן המתנשא לגובה של 1000 מטר בפארק יוסמיטי בקליפורניה. מאז חלה החמרה במצבו הגופני, והוא נזקק לכסא גלגלים.

   

  הוא מתקשה בתנועות הידיים, ונעזר במכונת הנשמה, ובשל החלשות גופו, בנו עבורו חבריו, לקראת השימה הכל-כך סימבולית הזו, מתקן מיוחד כדי שיוכל לבצע את הטיפוס לגג של מגדל עזריאלי. הטיפוס, שהחל בשעות הבוקר המוקדמות, הוא במסגרת אירועי שבוע המודעות הבינלאומי ל-ALS שעורכת עמותת ישראלס לחקר ניוון השרירים ALS בישראל. 

   

  "אני מטפס כדי לעורר מודעות למחלה הארורה הזו", אומר פליקס ל-ynet, "אני לא רוצה למות, אבל לא נשאר לי זמן רב לחיות, ואני חושש שזה יהיה הטיפוס האחרון שלי. אני רק מקווה שהתרומות יזרמו ואולי בזכות מה שעשיתי היום נוכל לקדם את המאבק במחלה".

   

  עשרות חולים מתים מהמחלה בכל שנה בישראל

  ALS היא מחלת ניוון שרירים מתקדמת אשר טרם נמצאה לה תרופה. התקדמות המחלה גורמת לניוון שרירים הדרגתי, המשפיע על כל הגוף (ובין היתר, על שרירי רגליים וידיים, שרירי הבליעה והדיבור, ושרירי הנשימה) עד לשיתוק מוחלט ומוות. המחלה מוכרת בארצות הברית גם בשם "מחלת לו גריג" על שם הספורטאי המפורסם שחלה בה. בישראל החולה המפורסם ביותר הוא רונן פורת, שפרסם ב-ynet סדרת כתבות אישית על חייו (ליומן המחלה של רונן פורת ולפורום שלו - לחצו כאן). בארץ חולים במחלה כ-500 איש.

   

  "עשרות בני-אדם מתים מהמחלה, וכמה עשרות מקרים חדשים מתגלים מדי שנה בישראל", אומרת ענת כהנא, פעילה בעמותת אטלס, "עם התקדמות המחלה, קשייהם של החולים גדלים והולכים, ואיכות חייהם ועצמאותם נפגמות קשות. בשלבי המחלה, כאשר החולה אינו מסוגל לדבר אך עדיין יכול להזיז את הראש, הקשר שלו עם סביבתו נעשה בעזרת מתקן המאפשר לו לבחור אותיות על מסך המחשב וכך לכתוב את דבריו. בשלבים מתקדמים של המחלה, החולה משותק לחלוטין ולבסוף הוא מת".

   

  אין חמצן, אבל פליקס ממשיך

  "פליקס מוקף באנשים טובים, מי שעומד לצידו הוא עומר ניב שמטפל בו ביראת קודש", אומר אלון הוד, שמנהל ביד רמה את מבצע הטיפוס על מגדל עזריאלי, "תחשוב על מה שקורה שם בין שמיים לארץ: אנחנו מדברים על אחד מהימים החמים של השנה, עומר צריך לטפס כמה שיותר מהר בגלל שהם חשופים לשמש, ואם לפליקס מגרד היכן שהוא אז רק עומר יכול לעזור לו כי פליקס משותק. הריאות של פליקס עובדת בתפוקה של 11 אחוזים בלבד והוא בקושי נושם".

   

  השמש, כאמור, לא ריחמה על המטפסים. בשלב מסוים תוך כדי העלייה מכשיר החמצן לא עמד בעומס והפסיק לפעול פעמיים. גם כששב לעבוד הוא הזרים אוויר לוהט לריאותיו של פליקס. "קשה לי לנשום ואני עומד להישבר", דיווח פליקס טלפונית מאמצע הדרך, והוסיף, "אבל המשימה חשובה יותר מהכל ואני לא מוותר וזאת כדי לעורר מודעות למחלה".

   

  "אני יודע שאני עומד למות"

  ואכן לא אוויר חם, לא השמש הקופחת ולא הגובה הרב עצרו את פליקס, והוא וכל הצוות השלימו את המשימה לאחר כארבע שעות של טיפוס. לאחר שירדו נפתחו בקבוקי השמפניה, והחגיגה היתה שמחה-עצובה. "יש משהו מאוד ספציפי שאנחנו מחפשים עכשיו עבור פליקס" אומר הוד, "מעבר לתרומות אנחנו מחפשים מתנדבים שיבואו אליו ויקריאו לו ספרים, זה מה שהוא ביקש ונשמח לשמוע אם ישנם אנשים כאלו".

   

  "אני יודע שאני הולך למות", אומר פליקס, "ואני ממש לא רוצה למות. התקווה שיש לי מדכאת את הפחד". אבל לתקוה יהיה קשה לנצח את הסטטיסטיקה – עד היום איש לא שרד את המחלה הנוראה ולפי קצב התקדמותה אצלו, מדובר בתקופה קצרה.

   

  עד כה מימנה עמותת ישראלס 15 מחקרים בישראל והיא מרכזת את מאמציה להרחיב את העשייה המחקרית בתחום. מידע על פעילותה ועל אירועי יום ה-ALS ניתן למצוא באתר העמותה. המעוניינים לתרום לעמותה - שלחו ב-SMS את הספרה 10 למספר 6789 לתרומת 10 שקלים.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  186 מטר, 4 שעות בחום הגדול בתל אביב
  צילום: יוסי רובננקו, קליק-ארט
  רוצה לחיות. פליקס שלומוביץ'
  צילום: יוסי רובננקו, קליק-ארט
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים